Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще стане ли Източната могила - Караново жертва на институционални войни

На 25 юни 2010-а година бе открит реставрираният Археологически комплекс "Източна могила" – колесница и гробница на тракийски аристократ от I в. сл. Хр.
Снимка: БГНЕС

Преди близо месец група български археолози, архитекти, художници и журналисти започнаха инициатива за спасяването на уникалния археологически обект "Източна могила Караново" на територията на община Нова Загора. Той е заплашен от разрушаване и разграбване заради липсващ акт за собственост и прехвърляне на отговорност между институциите, а следващите месеци са решаващи - според експертите ако до края на археологическото лято не бъдат взети спешни мерки за консервацията на обекта, дъждовете и снегът ще го унищожат безвъзвратно.

В защита на обекта бяха събрани близо 200 подписа, а подписката бе изпратена до премиера, президента и министри. Инициативата получи подкрепата на европейски археологически институции.

Преди дни областният управител на Сливен Чавдар Божурски задвижи процедурата по издаване на акт за собственост и подаването на сигнал до Министерството на културата за вписването му в регистъра на обекти с права на управление от ведомството.

Пред "Хоризонт" архитект Димитринка Добрева, която оглавява Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" в Министерството на културата поясни, че от ведомството са искали да предоставят права за управление на обекта на община Нова Загора, но местната власт не е изявила желание за това. По думите й, община Нова Загора е сред малкото общини, които не са пожелали такива права, които са в унисон с децентрализацията на управлението и опазването на културното наследство:

С това изпълняваме изискването за децентрализацията. Много по-лесно е полагането на грижи - съхраняването, опазването, контролът. Освен това им дава възможност за кандидатстване за осигуряване на средства по оперативните програми като община. Те така или иначе по някакъв начин стопанисват обекта. Захранено е с електричество, някой плаща консумативите, късат се билети за влизане и разглеждане на обекта. Трябва да се даде възможност за изготвяне на проекти за консервация и реставрация, за експонирането на обекта така, както трябва да бъде експониран... Толкова ще е полезен за общината един подобен туристически обект, в комплект с всички останали археологически забележителности. Община Казанлък е пример за това... Правили сме много проверки и в Историческия музей в Нова Загора - там нещата въобще не са наред. Там има проблем с инвентаризирането на находките от този Източна могила.

Относно твърденията на специалистите за увреждане на могилата Добрева отбеляза:

Защитното покритие, изградено преди години, е компрометирано, то е временно. Констатирана е пукнатина в самото гробно съоръжение в могилния насип.

Министерството на културата няма да допусне Източната могила да бъде унищожена, посочи в заключение Димитринка Добрева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35