През последните два сезона Варненската опера дава сериозна заявка да стане водещата сила у нас в областта на мюзикъла. След много успешната премиера на мюзикъла „Граф Монте Кристо“ от Ив Деска миналата година на „Варненско лято“ и „Опера в Летния театър“, тази година във варненските фестивални афиши се прибавиха „Котките“ на Ендрю Лойд Уебър и „Тримата мускетари“ на Максим Дунаевски. Превръща се в традиция след успешната премиера спектаклите да шестват с успех и по други градове и фестивални сцени, от които получаваме възторжени отзиви от публиката. Миналата година холивудският композитор от френски произход Ив Деска гостува на гастрола на „Граф Монте Кристо“ в София и сподели пред репортерския микрофон на предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива“ голямото си задоволство. Сега отново бях сред зрителите, които очакваха с нетърпение авторът на премиерния мюзикъл „Тримата мускетари“ – руския композитор Максим Дунаевски, да присъства на спектакъла в Летния театър и да даде оценката си.
Хареса ли Ви постановката на Варненската опера?
Да! Смятам, че е направено доста забавно, иронично. Истинска комедия, дори повече, отколкото бяха филмът и мюзикълът! Най-важното е, че публиката го приема добре, смее се, аплодира! Това е най-важното!
Ако позволите, бих Ви помолила да се върнем назад към създаването на филма мюзикъл!
Аз мисля, че всъщност всичко се получава случайно! Намери се режисьор, който имаше желание да заснеме филм по „Тримата мускетари“ на Дюма. Бяха му казали: „Знаеш ли, има такъв мюзикъл в нашия театър?“ И така, както звездите на небето, съдбите се срещат и се получава нещо! А ако много се стараеш да постигнеш нещо, то може и да не се случи! А ако се върнем още по-назад… Толкова много филми са заснети по „Тримата мускетари“ на Дюма, толкова много спектакли са поставени, опери, балети, че сякаш нищо ново не може да бъде казано! Свежестта на мюзикъла, според мен беше в това не да пресъздадеш истински мускетари, а да „поиграеш“ на мускетари, като децата. И според мен и Варненската опера е направила точно това – да поиграеш на мускетари!
Нашата публика, нашите слушатели много високо ценят творчеството на Вашия баща – Исак Дунаевски. Какво беше най-важното, което научихте от него?
За съжаление аз бях едва 10-годишен, когато той почина, затова не можа да ми предаде много неща. Но неговото творчество, неговата музика ме съпровожда през целия ми живот! И смятам, че точно от него мелодията се превърна в главното за мен в музиката! Въпреки че мнозина я отричат. И в музикалната история се редуват възходящи и низходящи периоди, периоди, в които мелодията изчезва, а след това отново се възвръща.
Казахте, че много обичате Варна!
Да! Почти 10 години вече живея през лятото близо до Варна, в Златни пясъци. Това вече е моята втора Родина! Имам роял в стаята си, композирам. Много се радвам, че моя творба беше поставена! Разговаряхме с директора на театъра Даниела Димова и за следваща постановка. И аз мисля, че този град – Варна, е създаден, за да звучи тук музика! И опера, и мюзикъл, и концерти, и песни! Това е музикален град! Бих искал да кажа на жителите на Варна, че живеят в прекрасен град и че с удоволствие ще им подаря още един мюзикъл!
Чуйте в звуковите файлове колегиалната оценка на звездата на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Александър Мутафчийски, отзивите на варненската публика и чуждестранни гости на спектакъла „Тримата мускетари“.
Големият български фотограф Гаро Кешишян запечатва живота в строителни войски – едновременно наказателни формирования, но и нужна част от военно - инженерното дело. Галерия "Синтезис" представя 92 фотографии, разкриващи трудностите, които преживяват хората, попаднали в това подразделение на българската армия. Надежда Павлова от галерия..
С голям концерт, озаглавен „30 години класика в ефира“, на 7 декември ще бъде отпразнуван 30-ят рожден ден на първото българско ефирно радио за класическа музика. Днес то се нарича „Класик А“ и се излъчва на честотите на университетското радио „Алма Матер“, а допреди две години го познавахме като Класик ФМ радио. В зала „България“ от 19.30 ч. на..
"България винаги е в моето сърце, където и да съм!" - това сподели оперната прима Соня Йончева минути след церемонията, на която генералният директор на БНР Милен Митев ѝ връчи статуетката "Музикант на годината 2023", изработена от скулптора Христо Илиев. Певицата отдавна е със звезден статут по световните сцени, но никога не пропуска да отбележи, че..
Стефан Мавродиев е на 80 и все още играе на сцената на Младежкия театър. Има опит като режисьор в няколко постановки, както и над 60 роли в киното. Вече има и собствена книга – "Стефан Мавродиев - Играещият човек". Написана е заедно с Огнян Панов. "Беше дълъг процес. Стана доста обемиста книга. Засегнахме теми, които са ме вълнували..
Точно на Никулден, 6 декември, в столичната зала "България" ще бъде осъществен един отдавна подготвян творчески проект на Симфоничния оркестър на БНР с гости от Париж - диригентът и флейтист със световна слава Патрик Галоа и неговата партньорка на сцената и в живота - художничката Тийна Осара. Концертът, който следва в афиша на радиосимфониците,..
Ще последваме едно музикално приключение със съвременен сюжет и музика , която съчетава различни стилове. Ще говорим за музиката, която днес младите хора определят като своя и която изразява техния поглед към живота. "Песен за теб" е мюзикъл , който имаше своята премиера в началото на ноември на сцената на Кино-театър "Освобождение" в..
Литературата е мост – между души, епохи и истини. Тя е пространството, в което думите чертаят духовните граници на един народ и същевременно преодоляват границите на света. Още в древността Платон размишлява върху ролята на поетите, а Шекспир твърди, че "думите са дрехи на мисълта". Но какво е днес мястото на словото в един все по-разделен свят,..
На този проблем най-накрая трябва да му се намери решение, защото ние вече търпим имиджови санкции като държава . Това е мнението на Пламен Абровски -..
Един от субектите в рамките на НС иска спешни избори – ДПС НН, нашето разбиране е, че изборите не трябва да станат при тези условия и с тези хора,..
" Проблемите с човешките ресурси, липсата на достатъчно образовани и квалифицирани хора, постъпващи на пазара на труда, е сред топ 3 от проблемите,..