Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 109 години от обявяването на Независимостта на България

| обновено на 22.09.17 в 10:10

Днес се навършват 109 години от обявяването на Независимостта на България. Тя е провъзгласена на 22 септември 1908 година във Велико Търново с манифест на княз Фердинанд в църквата "Св. 40 мъченици", а след това е обявена и на крепостта "Царевец" в старопрестолния град. С този акт са отхвърлени окончателно претенциите на Османската империя да се разпорежда с Южна България като със своя провинция, известна преди Съединението като Източна Румелия. Заедно с васалния си статут, българите отхвърлят и финансовите задължения към империята и западноевропейските държави, вменени ѝ с Берлинския договор, подписан 30 години по-рано.

Днес годишнината се отбелязва в цялата страна, но центърът на тържествата е във Велико Търново, където честванията започнаха с литургия в църквата "Св. 40 мъченици". В крепостта "Царевец" от 10.30 часа е военният ритуал по издигане на националния флаг, който Българското национално радио ще излъчи пряко.

През деня ще има безплатни туристически беседи по знаковите места в старопрестолния град, свързани с обявяването на Независимостта на България, детски празници и фолклорни концерти. Участниците в 11-ия Международен фестивал на военните оркестри ще изнесат шоу спектакъл.

Тържествената проверка-заря на площад „Цар Асен Първи“ е от 19.30 часа. Тя ще бъде предавана пряко от БНР.

В София честването на годишнината от обявяването на Независимостта ще бъде от 11.00 часа на площад "Княз Александър Първи". Днес Националният военноисторически музей ще работи с вход на половин цена, а посетителите ще имат възможност да видят голямото огърлие на най-високото отличие на Царство България - ордена "Св. св. равноапостоли Кирил и Методий", учреден от цар Фердинанд по повод първата годишнина от обявяването на Независимостта на България. Орденът се съхранява в трезора на БНБ и се показва пред публика при изключителни случаи, какъвто е и днешният празник.

В Ямбол Денят на Независимостта ще бъде отбелязан в Музея на бойната слава, който ще бъде отворен за посетители през целия ден, предвидени са и състезания по стрелба. След издигането на националния флаг и словото на кмета Георги Славов от Регионалния исторически музей ще бъде направена презентация на тема "109 години независима България", а веднага след нея започват демонстрационни игри, сглобяване и разглобяване на автомат "Калашников", хвърляне на ръчна граната в цел, както и стрелби по мишена с въздушна пушка. Началният час на отбелязването на празника е 10.00 часа, денят ще бъде открит с изпълнение на ямболския духов оркестър.

С ритуал-поклонение пред паметника на Седми конен полк "Орлето" в Сливен се отбелязва 109-ата годишнина от провъзгласяването на Независимостта на България. Началото на събитието е от 11.00 часа. В официалната програма на честването е предвидено кметът на Сливен Стефан Радев да поднесе празнично слово към гражданите на общината. Ще се състои ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника "Орлето". Празникът ще продължи с изпълнения на Военния духов оркестър. По-късно вечерта стартира двудневният Фестивал на Сливенските войводи. Организаторите са предвидили изложение на храни и напитки от сливенски фирми, концерт на група "Сигнал" и кулинарно шоу с Ути Бъчваров.

В
Плевен годишнината ще бъде отбелязана в Регионалния исторически музей. Там излагат копие на манифеста, с който княз Фердинанд обявява Княжество България за независимо Българско царство. В тържествената церемония участие вземат почетен караул, Общински духов оркестър - Плевен и хорът "Гена Димитрова". Плевенчани ще могат да видят днес и манифеста, прочетен преди 109 години пред събралото се множество в града. И до днес са запазени столетни дървета, залесени по инициатива на тогавашната градска управа. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми в Бургас

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми, които се усещаха цяло лято от залива на пристанището в Бургас. Това стана ясно на извънредното заседание на екокомисията към ОС на града. На заседанието присъстваха ръководствата на държавни институции, екип на Регионалната здравна инспекция, както и представители на..

публикувано на 12.09.24 в 20:25

Новородено бебе беше намерено до контейнер в силистренско село

Новородено бебе, намерено до контейнер в силистренско село, е настанено в неонатологично отделение След сигнал, получен на телефон 112 днес, в село Водно, община Дулово е било намерено новородено бебе до контейнер за отпадъци. Благодарение на намесата на полиция и лекари бебето е живо. Информацията бе потвърдена от кмета на Дулово Невхис..

публикувано на 12.09.24 в 19:40

СОС даде разрешение на директора на "Шейново" за извънсъдебно споразумение за разменените бебета

Директорът на столичната АГ болница "Шейново" има разрешение да сключи извънсъдебно споразумение за обезщетяване на едно от семействата на разменените преди две години бебета. Разрешението беше дадено на заседание на Столичния общински съвет, без да се коментират стойността на обезщетението и личните данни на майката, която ще го получи...

публикувано на 12.09.24 в 19:09
Християн Мицкоски

Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си членовете на общата българо-македонска историческа комисия

Властта в Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си доскорошните членове от страна на Република Северна Македония на съвместната комисия за общата ни история. Това заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски в отговор на публикувана днес позиция на уволнените от комисията учени, в която те го обвиняват в авторитаризъм.   В позицията на уволнените..

публикувано на 12.09.24 в 19:00

До остров Левкада потъна лодка с българи, спасени са

До остров Левкада потъна лодка с българи, които са спасени. Властите разследват причините за инцидента. Потъналата лодка до Левкада е била под гръцки флаг, а шестимата пътници - българскси туристи, които са я наели за разходка в морето, съобщава местен информационен сайт.  Капитанът на лодката не е подал сигнал към морска охрана, а се е свързал с..

публикувано на 12.09.24 в 18:48
Надежда Радулова

Надежда Радулова: "Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта

"Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта, за това което всяка среща с ръба, с брега, на който идва лодкаря, всички знаем, кой е лодкарят, ни дава. Даровете един, от които е много важен е да приемеш смъртта, да се отвориш за нея, един вид  да направиш жертва. Така писателката и преводач Надежда Радулова..

публикувано на 12.09.24 в 18:43

Костадин Филипов: Гордана Силяновска-Давкова може би се опитва да играе ролята на "доброто ченге"

Може би Гордана Силяновска-Давкова се опитва да играе ролята на доброто "ченге" , а Християн Мицкоски е лошото, позната схема от дипломацията, която не винаги носи резултат. Така коментира пред БНР журналистът Костадин Филипов предстоящото идване в София на президентката на Република Северна Македония. Президентът на РСМ Гордана..

публикувано на 12.09.24 в 18:40