Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Георги Арнаудов - любимец и на музикантите, и на публиката

Георги Арнаудов
Снимка: arnaoudov.net

Изпълнители от различни поколения се събраха на 13 ноември в камерната зала „България“ за авторски концерт на композитора Георги Арнаудов. 60-годишнината му стана повод за серия концерти и изпълнения на негови произведения през настоящата година.

Георги Арнаудов е един от безспорните любимци на нашите музиканти, ако съдим по това колко често звучат творбите му в концертните ни зали, а също и сред любимците на публиката. Той е и сред най-често изпълняваните ни автори в чужбина – при това не само в големите музикални центрове на Европа, но и на други континенти. Особено вдъхновение за него напоследък се оказа Китай - през миналата година беше поканен от Министерстовото на културата на азиатската държава като един от избраните европейски композитори, които да се запознаят с хилядолетната култура и музикална традиция на страната и да композират за Камерния оркестър на Забранения град. Арнаудов е сред най-широко скроените ни автори, които обичат да си сътрудничат с другите изкуства.

През март тази година Георги Арнаудов закръгли 60 години и това, както често се шегуваме, се превърна в едно всенародно честване – празник, в който имахме възможност да чуем обичани и нови негови произведения – камерни и симфонични.

Концертът в камерната зала „България“ събра част от цвета на българското музикантство и почитатели на музиката му – публика, която го обича и цени. Концертът беше камерен, с творби, написани в последните 8 години. Най-отдалечената във времето беше „Келс“ за соло виолончело, представена от младия виолончелист Атанас Кръстев, написана през 1999 г., до създадената сега „Unlocking Eyes - звукови пейзажи, етюди и импровизации“, поднесена ни от пианистката Инес Симеонова и гръцкия цигулар Симос Папанас. Включени бяха също създадената през 2013 г. „BrahmsversusWagner“ (“Брамс срущу Вагнер“) и „Вратите на съня I“, пресъздадени  от музикантите от квартет „Кварто“ в партньорство с пианиста Симеон Златков и Сюита кончертато от 2014-а в интерпретацията на Симос Папанас – цигулка и проф. Борислава Танева – пиано. Част от програмата бяха и два вокални цикъла  - Три тихи песни и „Шепот насаме“, с обединяваща фигура сопрана Мила Михова.

Беше голямо удоволствие за мен да свиря музиката на Георги Арнаудов и да я опознавам, защото е предизвикателство да си личност и да имаш изграден свой собствен стил в XXI век, след толкова много написана музика. Сред толкова учебни заведения въпросът е как да пишеш и да намериш себе си. Когато изпълнявам музиката на Георги Арнаудов чувам много школи, много пластове и музика от различни краища на света, но превърнала се в негов почерк. Публиката много високо цени това – сподели след концерта Симос Папанас.

Чуйте още отзиви на музиканти, участвали в юбилейния концерт в репортажа за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06