Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сценарист: Искахме "Дъвка за балончета" да върне усещането за качествен и гледаем филм

"Дъвка за балончета"
Снимка: БНТ


Искахме да върнем в зрителите усещането, че един филм може да бъде едновременно гледаем и качествен. Това заяви в интервю за „Хоризонт до обед“ българският сценарист Теодора Маркова – един от хората зад наскоро излезлия филм „Дъвка за балончета“.  

Нейната визитка включва още работа по сериалите „Забранена любов“, „Стъклен дом“, „Фамилията“, „Под прикритие“ и „Революция Z“.

„Дъвка за балончета“ е първият й пълнометражен филм, който пише заедно с Георги Иванов, Тео Чепилов и Невена Кертова. Сценарият е написан за едно лято преди 9 години, с невероятно вдъхновение, но липсата на финансиране отлага реализацията му във времето. 

Лентата на Станислав Тодоров-Роги, с Теодора Духовникова и Иван Юруков в главните роли, излезе миналия уикенд и в момента е най-гледаният филм в българските кина. Прожекциите му са посетени от над 11 000 души и са донесли над 100 000 лева приходи.

Доволни сме не толкова от финансовия резултат, колкото от поздравленията, които не спираме да получаваме. Надявали сме се, че хората ще ги развълнува този филм, но не сме очаквали реакциите да са „Размазахте ни“, „Разбихте ни“, „Какво направихте с нас“. Получаваме много силни мнения. Може би (причината са) носталгията и любовта взети заедно

Искахме да върнем в зрителите усещането, че един филм може да бъде едновременно гледаем, интригуващ, вълнуващ и качествен. Напоследък има тенденция в европейското кино за две много крайни течения. Едното е силен бокс офис, където се търси комерсиален успех на всяка цена. Другата крайност е ориентирана към фестивали, където филмите са доста по-затворени, трудни за възприемане и невинаги могат да добият популярност.

Маркова призна, че от малка е мечтала да пише сценарии за филми. Преди това обаче професионалният й път минава и през радио журналистиката.

Около 2-3 месеца е грубият период за писане (на сценарий за игрален филм). Има спорове и обикновено завършват с някакъв тип развод, понеже сме много близки и нямаме задръжки между нас. Общуването е на семейно ниво. Много спорим - разкри тя напрегнатата понякога атмосфера в творческия процес. 

Случва се сценарните спорове да бъдат решени и през сроковете, особено що се отнася до сериалите, където работата седмица за седмица води и до това да вземеш „по-малко лошото решение“, допълни Маркова.

Нейното любимо „дете“ е „Дъвка за балончета“ – първият изцяло авторски филм на нейния екип, който не е съобразяван с изисквания на телевизионни продуценти и рейтинги. Относно компромисите заради рейтинга, които трябва да прави сценариста в работата си, Маркова смята:

Винаги трябва да намерим това, което да ни хареса. Дори да не ти допада докрай темата или средата, няма как да пишеш за герои, които не обичаш или не разбираш. Дори като трябва да направиш един антагонист, който е дълбоко безпринципен или неморален, работата ни е на всеки човек да се даде оправдание и да знаеш защо е такъв. Да знаеш, че дори хората, срещу които протестираме и плюем, имат някаква причина да са станали такива. За мен това е най-важното в драматургията и писането.

Чуйте в прикачения звуков файл интересните отговори на Теодора Маркова за други моменти от работата и живота на един филмов сценарист, както и бъдещите й проекти в телевизията.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22