Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художничката Иваничка Панева: Важно е човек да е с чиста душа

Великотърновската художничка Иваничка Панева


На Ивановден празнува и великотърновската художничка Иваничка Панева. За нея казват, че където влезе, сякаш слънцето огрява от нейното благородство и достойнство. 70-годишната дама е претворила в картините си родния Търновград и лицата на красивите болярки.

Тя излъчва нежност, финес и обаяние, но и болярска гордост. И няма как да е по друг начин, защото усетът към красивото е вроден в нея. По майчина линия великотърновската художничка Иваничка Панева е наследничка на болярката Бойка. Родът на баща ѝ са  кундурджии, както навремето наричали обущарите.

Кръстена съм на баба ми Иванка. Татко е тръгнал да ме запише в общината и с мама са решили, че ще се казвам Вяра. Но по път е срещнал приятел търновец, който му е казал: Сега е страшно модерно името Иваничка. И връщайки се, съобщава, че си имат вкъщи Иваничка. Така от баба Иванка съм станала Иваничка. Човекът прави името, а не името – човека, така че забравям, че съм Иваничка, защото има много варианти на това име и всеки се обръща към мен, както му е приятно и удобно.

Най-често приятелите се обръщат към известната ни художничка с имената Ива и Ваня. Името се предава в рода и внучката днес го носи като Ивон. Иваничка Панева пази оня детски, 5-годишен спомен, когато за първи път разбрала, че на Ивановден има личен празник.

Живяла съм на ул. „Въстаническа“ в Търново зад хана „Хаджи Николи“, където съсед ни беше много добър майстор строител, казваше се чичо Рачо, който на 5 годинки ме метна на снега отгоре, намаза ми челото със сняг и каза: Ти днес имаш имен ден и ме остави върху снега. Дълго стоях върху мокрия сняг. Накрая майка ми ме откри, смъкна ме на земята, защото имаше само една пътека между този висок сняг от двете страни и ми каза: „Имаш имен ден, моето момиче“. И така аз осъзнах, че имам имен ден на 5 години.

Ивановден е един от най-тачените празници в семейството на художниците Христо и Иваничка Паневи. Домът им е като Авраамов дом – вечно отворен за приятелите.

Като мине Коледа и Нова година, започвам да си мисля, че идва Ивановден и среща с много приятели – по телефон, на живо. В къщи беше един безкраен празник от сутринта до през нощта. Аз съм щастлива, че наистина поддържам такива добри приятелства.

Иваничка Панева е родена в живописната Асенова махала под крепостите Царевец и Трапезица и казва, че това е най-романтичното място в родния Търновград.

Нагоре се вижда катедралния храм, долу е реката Янтра, Царевец. Детството ми беше прекрасно между Трапезица и Царевец.  А после дойдохме на ул. „Въстаническа“ в подножието на Варуша в Стария град. И там беше една глъч от деца. Всички се събираха на Самоводския пазар, вечер до тъмно стояхме, а пързалката, която тръгваше от къщата на Търновската царица, където днес е къщата музей на Емилиян Станев, минаваше през Самоводския пазар, покрай нашата галерия, където е сега, и стигаше до Балкантурист. Това беше най-дългата пързалка и най-щастливата, защото всички мокри, но със зачервени бузи катерехме нагоре по баирите с шейните и после се спускахме до безкрай. По цял ден.   

Любовта към изкуството дошла несъзнателно в живота на Иваничка Панева. На днешната Самоводска чаршия като малко момиченце тя в унес наблюдавала тихичко как рисуват известните търновски художници Иван Христов, Деньо Чоканов, Йордан Попов, Лальо Минков. Дядо й Александър Върбанов, който заради калиграфските си умения е бил протоколчикът на община Търново, бил близък приятел с големия художник Рафаел Михайлов и водил малката Иваничка при него.

Той беше първият, който виждаше моите опити да рисувам. Когато завърших 10 клас започнах да ходя на уроци. Аз бях много тиха, мълчалива….осъзнах, че това е моят път.

Иваничка Панева си разкрива душата, когато рисува българките. 20 години именитата художничка била учителка по изобразително изкуство, а учениците й и до днес я поздравяват от всички краища на света. 

Важно е човек да е с чиста душа, казва Иваничка Панева. Щастлива е с картините и семейството си. Не спира всеки ден да се радва на цветята, изгревите и вълшебните търновски залези.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57