Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В около 1/6 от професионалните гимназии в страната се провежда дуално обучение

Снимка: Венцислав Величков

В 45 професионални гимназии в страната (или в около една шеста от тези училища) се провежда дуално обучение. Около 1750 ученици едновременно учат и работят във фирми по специалността си. Кои са трудностите пред дуалното обучение и ползите от него, обяснява Румяна Костадинова:

Дуалното обучение всъщност изисква едно ефективно партньорство между училище, професионална гимназия, за да бъде оптимално, трябва да участва и общината, и областната управа, т.е. всички местни институции да бъдат активизирани, за да бъде дуалното обучение пълноценно, но главните участници все пак са предприятията и училищата, така че ползата е, от една страна, за училището и най-вече за учениците, и от друга страна, за предприятието. За учениците те са несъмнени, защото те влизат в една реална работна среда, виждат и започват да се обучават в такива условия, в които след това ще работят, така че те в последствие могат наистина да преценят дали желаят, или не желаят да останат в това предприятие или въобще в професията. Целта е да направим такова обучението, че те да бъдат непоколебими в желанието си да останат в тази професия – дали с квалификацията си от средно образование, или да продължат в същата специалност във висшето, така че този преход от училище към работна среда, за който винаги се говори, при тези ученици го няма. Те навлизат постепенно в работната среда.

Радка Русева, заместник-директор на Професионалната гимназия по транспорт и енергетика "Хенри Форд", разказа:

Училището винаги се е стремяло да поддържа тесни контакти с фирмите от бизнеса, които са в двете големи направления – транспорт и енергетика. Производствените практики на учениците винаги са били на реални работни места, но, за разлика от дуалното образование и обучение, е без назначаване на трудов договор, така че новата форма, така наречената "дуална система на обучение", всъщност предвижда сключване на трудови договори при провеждане на учебна практика на реални работни места, т.е. ученикът всъщност е и работник. Броят на учебните часове, които са на реални работни места по традиционни учебни планове, са един или два дни, докато в дуалното обучение – е два дни в 11-и и три дни в 12-и клас. През останалите дни учениците изучават останалите общообразователни теоретични предмети, за да надграждат след това практическите си умения на реалните работни места.

Цялото интервю с Румяна Костадинова и Радка Русева можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лоренцо Кодоньо: Поемането на общ дълг е много спорна тема в Европа

Европейският съюз се нуждае от поне 800 милиарда евро инвестиции годишно. Това изречение, записано в доклада на бившия управител на Европейската централна банка и бивш премиер на Италия Марио Драги, ясно обобщава състоянието на икономиката в съюза. Супер Марио, както е известен още технократът, прочул се по време на глобалната финансова..

публикувано на 14.09.24 в 09:55

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство заради катастрофата в "Граф Игнатиево"

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство отправи през социалните мрежи на Димитрина Попова. Попова е жената до загиналия през 2021-ва година пилот на МиГ-29 майор Валентин Терзиев. Призивът дойде слез смъртта на двамата военни пилоти в петък край Граф Игнатиево с L-39. Димитрина Попова настоя отново за оставките на „този ръководен..

публикувано на 14.09.24 в 09:20

Кръстовден е!

Хиляди се събраха с молитва за изцеление  в местността "Кръстова гора" над Асеновград, на  празника Въздвижение на Светия кръст- популярен като Кръстовден. Празничната служба в манастира "Света Троица" ще бъде водена от Пловдивския митрополит Николай и Западноевропейския митрополит Антоний. Местността "Кръстова гора" в Родопите е известна..

публикувано на 14.09.24 в 08:51

МРРБ обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка

Министерството на регионалното развитие обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка. Едно от предложенията е това да не се прави  между ноември и края на март. Изцяло нова наредба за пътните маркировки пише МРРБ, каза Диана Русинова от Европейският център за транспортни политики. "Защото нашата наредба е много остаряла. Тя е от..

публикувано на 14.09.24 в 08:20
Ф-35

САЩ одобри потенциална продажба на 32 Ф-35 на Румъния

Държавният департамент на САЩ одобри потенциалната продажба на 32 изтребителя Ф-35 и самолетни двигатели на Румъния. Сделката е на стойност 7,2 милиарда долара, съобщиха от  Пентагона, предаде БТА. Главен изпълнител ще бъде компанията "Локхийд Мартин". В съобщението се посочва, че този проект подкрепя целите на американската..

публикувано на 14.09.24 в 07:58

140 млн. повече за обучение на студенти по важни за икономиката специалности

Държавата осигурява близо 140 милиона лева допълнително за обучението на студенти и докторанти по важни за българската икономика специалности. Повече средства получават държавните университети, които осигуряват по-качествено обучение и подготовка на студенти и докторанти по специалности, от които българската икономика има нужда...

публикувано на 14.09.24 в 07:54

За 9-и път: Жители на свищовски села с пътна блокада заради безводие

Жителите на свищовските села, които бедстват заради безводие, за девети път излизат на протест с пътна блокада. Между 10 и 12 часа на два пъти за половин час те ще затворят пътя Плевен - Русе при разклона за село Горна Студена. Хората от Хаджидимитрово, Горна Студена, Морава и Козловец не спират с протестите и пътните блокади. Казват, че..

публикувано на 14.09.24 в 07:47