Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КСНС да разгледа енергийните проекти, поиска Първанов

Първанов: Теменужка Петкова е просто един бушон

Георги Първанов
Снимка: БГНЕС

Консултативният съвет по национална сигурност да разгледа въпросите, свързани с енергийните проекти. Това поиска президентът от 2002 до 2012 г. Георги Първанов на енергийна дискусия за АЕЦ „Белене“, организирана от политическа партия АБВ. Той подозира скрити мотиви за оставката на министъра на енергетиката Теменужка Петкова: 

Тя е просто един бушон. Очевидно, че в случая става въпрос за много по-дълбоки, много по-съществени неща, които показват несериозното отношение към българската енергетика на сегашните управляващи.

Бездействието и липсата на решение за бъдещето на втората атомна централа се отразяват негативно върху развитието на страната, посочи президентът Георги Първанов.

Губим динамика, енергийната ни дипломация и политика губят динамика. Хората по света работят, решават си проблемите.

Изградена в съответствие с действащите международни стандарти, АЕЦ "Белене" ще допринесе до значително по-чист електроенергиен микс, каза Първанов и добави:

Ще помогне за изпълнението на ангажиментите за намаляването на вредните емисии, ще даде на страната по-евтина и по-сигурна енергия.

С решението за прекратяване на проекта "Белене", българските власти са се отказали от най-големия стратегически и високотехнологичен проект в българската икономика, допълва Първанов.

В парламента първата, най-важната, работа, която трябва да се свърши е да се внесе предложение за отпадането на така наречения мораториум или на решението на парламента за прекратяването на проекта "Белене". Да се развържат ръцете на изпълнителната власт, с което да се даде зелена улица на този проект.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На тази снимка от 11 юли 2021 г. папа Франциск се появява на балкона на поликлиниката

Папата е прекарал "спокойна" нощ, съобщи Ватиканът

Папа Франциск е прекарал спокойна нощ в болницата, съобщиха от Ватикана тази сутрин, след като вчера бе съобщено, че 88-годишният глава на Римокатолическата църква е в "критично" състояние. "Нощта премина спокойно, папата си почива", гласи кратка информация от Светия престол. Вчера от Ватикана информираха, че 88-годишният папа е получил..

публикувано на 23.02.25 в 11:28
Копие на прочутата статуя на Афродита в селището Фира, Санторини.

Земетресенията отказват туристите от лятна почивка на Санторини

Земетресенията отказват туристите от почивка това лято на Санторини. Трусовете продължават. Няма категорична прогноза за развитието на сеизмичната активност. След всеки по-силен земен трус има свлачища на скали. Властите забраниха на хората да приближават тези райони. Нов екип от геолози и сеизмолози се намира на острова, за да направи..

публикувано на 23.02.25 в 11:18

Костадин Костадинов: По нареждане на Борисов бяха арестувани и унижавани наши хора

" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в еврозоната ". Това заяви пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. В предаването "Неделя 150" той коментира вчерашния протест в центъра на София срещу присъединяването на..

публикувано на 23.02.25 в 10:58
Зеленски и Мицотакис при посещение на гръцкия премиер в Одеса, 6 март 2024 г.

Шествие в Атина за годишнината от руската инвазия в Украйна

За днес в Атина е насрочено шествие за годишнината от руското нахлуване в Украйна, организирано от украинската общност в гръцката столица. В телефонен разговор с президента Володимир Зеленски гръцкият премиер Кириакос Мицотакис е потвърдил подкрепата на Атина за Киев. Президентът на Украйна Володимир Зеленски е изразил дълбока..

публикувано на 23.02.25 в 10:35
Йонко Грозев

Йонко Грозев: България е уникална с "китайската стена" между изпълнителната власт и прокуратурата

" Никъде по света няма такава "китайска стена" между изпълнителната власт и прокуратурата, България е уникална в това отношение . Тази уникалност е основният проблем за нефункционирането на системата е един от основните проблеми. ... Не е нужно основно пренаписване на Конституцията, а да се разграничи окончателно управлението на съда от..

публикувано на 23.02.25 в 10:33

Седмица, белязана от протест, прераснал във вандалщина

Какво е общото между политическите ежби в парламента, високите цени, наркотиците и вейповете, пенсиите, новото име на столичното летище и един протест на "Възраждане", който отекна в Европа и дори председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен Урсула не се въздържа и коментира. Отговорът е прост – българските нрави в..

публикувано на 23.02.25 в 10:06

Кметски балотаж в плевенското с. Петърница

В село Петърница, община Долни Дъбник, избират кмет на втори тур. Изборният ден започна нормално, само един от членовете на секционна комисия не се е явил тази сутрин. На втори тур се явяват Пламен Петров, кандидат на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България", за когото са гласували 197 избиратели, и Георги Владимиров, издигнат..

публикувано на 23.02.25 в 09:36