Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатият Луиджи Бокерини

Луиджи Бокерини (1743 – 1805)

Луиджи Бокерини е италиански композитор, виолончелист и диригент, роден преди 275 години.

Бокерини е един от създателите на класическия музикален стил, съвременник на Йозеф Хайдн и Волфганг Амадеус Моцарт, допринесъл за развитието на симфоничните и особено на камерните инструментални жанрове, както и за налагането на сонатната форма. Композирана под влиянието на италианския и испанския фолкор, неговата музика е дълбока и емоционална, с изящество и грациозност, а мелодиите са красиви и лирични, с разнообразен ритъм. Бокерини е смятан също за най-яркия посланик на испанската музика във виенския класически период.

Творчеството, което е оставил композиторът, е огромно по обем - във  всички жанрове на музиката от онова време, но най-вече в областта на камерните ансамбли и инструменталните концерти. За съжаление не всички творби са запазени до днес, а в каталозите на различните издателства някои пиеси присъстват по няколко пъти, докато други липсват. Самият Бокерини приживе е съставил каталог на творбите си от 1760 до края на живота си, но колкото и да е странно, в него не е включил вокалните си произведения, някои оркестрови пиеси, аранжименти,  които е правил, и, колкото и да е странно, всичките си сонати за виолончело. По време на Гражданската война в Испания през 1936 година каталогът на Бокерини е унищожен, но тъй като е публикуван през 1851 от издателство “Пико“, а след 28 години и от внука му Алфредо Бокерини, музиковедите са успели да го въстановят и днес можем да придобием поне представа за размера на творчеството на Луиджи Бокерини: около 400 са инструменталните ансамбли, 125 струнни квинтета, 100 струнни квартета, 60 струнни триа, 16 секстета, два октета, сонати за цигулка и за виолончело. В симфоничните жанрове е създал 30 симфонии, два балета, много менуети, увертюри, серенади, концерти за виолончело и оркестър, от които сега се изпълняват често поне 4, концерти за цигулка, за флейта, за арфа. И това не е всичко.

Чуйте интересни подробности за живота и творчеството на Луиджи Бокерини в звуковите файлове - в поредицата "Годишнини" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34