Луиджи Бокерини е италиански композитор, виолончелист и диригент, роден преди 275 години.
Бокерини е един от създателите на класическия музикален стил, съвременник на Йозеф Хайдн и Волфганг Амадеус Моцарт, допринесъл за развитието на симфоничните и особено на камерните инструментални жанрове, както и за налагането на сонатната форма. Композирана под влиянието на италианския и испанския фолкор, неговата музика е дълбока и емоционална, с изящество и грациозност, а мелодиите са красиви и лирични, с разнообразен ритъм. Бокерини е смятан също за най-яркия посланик на испанската музика във виенския класически период.
Творчеството, което е оставил композиторът, е огромно по обем - във всички жанрове на музиката от онова време, но най-вече в областта на камерните ансамбли и инструменталните концерти. За съжаление не всички творби са запазени до днес, а в каталозите на различните издателства някои пиеси присъстват по няколко пъти, докато други липсват. Самият Бокерини приживе е съставил каталог на творбите си от 1760 до края на живота си, но колкото и да е странно, в него не е включил вокалните си произведения, някои оркестрови пиеси, аранжименти, които е правил, и, колкото и да е странно, всичките си сонати за виолончело. По време на Гражданската война в Испания през 1936 година каталогът на Бокерини е унищожен, но тъй като е публикуван през 1851 от издателство “Пико“, а след 28 години и от внука му Алфредо Бокерини, музиковедите са успели да го въстановят и днес можем да придобием поне представа за размера на творчеството на Луиджи Бокерини: около 400 са инструменталните ансамбли, 125 струнни квинтета, 100 струнни квартета, 60 струнни триа, 16 секстета, два октета, сонати за цигулка и за виолончело. В симфоничните жанрове е създал 30 симфонии, два балета, много менуети, увертюри, серенади, концерти за виолончело и оркестър, от които сега се изпълняват често поне 4, концерти за цигулка, за флейта, за арфа. И това не е всичко.
Чуйте интересни подробности за живота и творчеството на Луиджи Бокерини в звуковите файлове - в поредицата "Годишнини" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..
Имаме правителство на далаверата и на зависимостите . Най-малко трима министри са зависими от Пеевски . Това мнение изказа в предаването..