Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В почит към проф. Добри Палиев

Снимка: Софийска филхармония

С голям концерт в столичната зала "България" на 22 април от 19 часа ще бъде отбелязана 90-годишнината на проф. Добри Палиев.

Събитието ще събере на една сцена прочутия ансамбъл "Полиритмия"; наследниците от ансамбъл "Тупан" към Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София, водени от Стоян Анкулов; хор „Мистерията на българските гласове” с диригент Дора Христова и блестящите солисти Василена Серафимова и Христо Йоцов.

Ще прозвучи премиерно Концерт за маримба и оркестър от Румен Бояджиев-син, за първи път в София ще бъде изпълнен и Концерт за барабани и оркестър от Христо Йоцов. Младите Сара Чакърова и Анастас Паев пък са солистите в българската премиера на „Среднощни песни“ от Георги Арнаудов. Софийската филхармония ще бъде дирижирана от Любомир Денев-младши.

Научете повече за човека, който черпеше енергията си от музиката.

Основоположникът на българската перкусионна школа е роден на 20 април 1928 г. в Перник. Израства в Шумен, където семейството му има пивоварна. Като дете свири на акордеон, китара и тромпет, но 14-годишен се насочва към ударните инструменти и макар че е самоук, е приет в Консерваторията.

По онова време школата по ударни инструменти в България тепърва започва развитието си. Бъдещият първи професор по специалността разработва нови методи, които са световно признати. Много от учениците на проф. Добри Палиев стават водещи изпълнители и преподаватели у нас и по света. През 1976 г. той създава перкусионния ансамбъл "Полиритмия", в който свирят и двете му дъщери - Мария и Искра.

"Баща ни нямаше време, той много работеше, и ние със сестра ми си ходехме при него на уроци два пъти седмично като всички други деца." - спомня си сега Мария Палиева, продължител на школата на проф. Палиев, организатор на концерта. Марина Миндова добавя, че 90% от инструктивната литература в музикалните училища са от творчеството на проф. Добри Палиев, така че децата от поколения познават името му.

Цялото интервю с Мария Палиева и Марина Миндова за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34