С голям концерт в столичната зала "България" на 22 април от 19 часа ще бъде отбелязана 90-годишнината на проф. Добри Палиев.
Събитието ще събере на една сцена прочутия ансамбъл "Полиритмия"; наследниците от ансамбъл "Тупан" към Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София, водени от Стоян Анкулов; хор „Мистерията на българските гласове” с диригент Дора Христова и блестящите солисти Василена Серафимова и Христо Йоцов.
Ще прозвучи премиерно Концерт за маримба и оркестър от Румен Бояджиев-син, за първи път в София ще бъде изпълнен и Концерт за барабани и оркестър от Христо Йоцов. Младите Сара Чакърова и Анастас Паев пък са солистите в българската премиера на „Среднощни песни“ от Георги Арнаудов. Софийската филхармония ще бъде дирижирана от Любомир Денев-младши.
Научете повече за човека, който черпеше енергията си от музиката.
Основоположникът на българската перкусионна школа е роден на 20 април 1928 г. в Перник. Израства в Шумен, където семейството му има пивоварна. Като дете свири на акордеон, китара и тромпет, но 14-годишен се насочва към ударните инструменти и макар че е самоук, е приет в Консерваторията.
По онова време школата по ударни инструменти в България тепърва започва развитието си. Бъдещият първи професор по специалността разработва нови методи, които са световно признати. Много от учениците на проф. Добри Палиев стават водещи изпълнители и преподаватели у нас и по света. През 1976 г. той създава перкусионния ансамбъл "Полиритмия", в който свирят и двете му дъщери - Мария и Искра.
"Баща ни нямаше време, той много работеше, и ние със сестра ми си ходехме при него на уроци два пъти седмично като всички други деца." - спомня си сега Мария Палиева, продължител на школата на проф. Палиев, организатор на концерта. Марина Миндова добавя, че 90% от инструктивната литература в музикалните училища са от творчеството на проф. Добри Палиев, така че децата от поколения познават името му.
Цялото интервю с Мария Палиева и Марина Миндова за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" чуйте в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..