Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Така правят всички жени“ от киносезона на Метрополитън

Снимка: metopera.org

Атракциите и екзотиката бяха предпоставени в тази нова постановка още със съобщението, че британският режисьор Фелъм Макдърмът е пренесъл действието на моцартовия шедьовър в средата на ХХ век, при това не другаде, а в прочутия увеселителен парк Кони айлънд в Бруклин, Ню Йорк. Декорите в този стил бяха цветни и впечатляващи. Заедно с подбора на солистичен състав, изключително подходящ за тази комедия, режисьорът  прави предварителен кастинг и за циркови и кабаретни артисти, които никога не са стъпвали на тази най-отговорна оперна сцена в Америка. Една от тях, известна огнегълтачка, признава, че дори не е мечтала да се изявява там. А 32-годишният гълтач на ножове, който в интервюто в антракта сподели, че на това го е научила сестра му, нищо че доскоро му е казвала никога да не прави като нея, той каза също, че феновете на операта вероятно не ходят на Кони Айлънд, но ето че сега всички атракции имат шанса да достигнат до тази елитна аудитория. Самият той призна, че никога не е влизал в Метрополитън опера, преди да се яви на прослушване за тази постановка. Ето как двата свята се опознават.

И ние в София гледахме нещо уникално – и не се притеснявам, че звучи пресилено. Забавлението беше не само голямо, но и удивително поднесено. Защото подобни смесици биха могли да изглеждат пошли и неуместни, а в случая всичко беше толкова добре направено, толкова на място и така стиковано, че зрителят да усети динамика подобна на немите филми. Само че тук действието е съпроводено и от нелека партитура. Блеснаха изпълнителите на двете комични роли – манипулаторите в „Така правят всички жени“ Дон Алфонсо и Деспина. Британският баритон Кристофър Молтман показа целия си потенциал – на моменти приличаше на героя от анимацията „Маската“ с яркожълтия си костюм. Чудесно се справи и бродуейската звезда Кели О”Хара като камериерката Деспина – нейното присъствие беше чудесно изградено и оправдано, защото двете девойки – Фиордилиджи и Дорабела, бяха отседнали в мотел, където Деспина ги обслужваше. Всички критици, а и Джойс ДиДонато, която беше водеща на прякото излъчване от Мет, отбелязаха колко добре се справя ОХара с италианския, защото тя е специалист в мюзикълите, които пее на английски. Самата певица се пошегува в интервюто, че толкова пъти е играла на Бродуей героини с италиански акцент, че явно това й е помогнало.

Сестрите бяха подбрани умело – американският сопран Аманда Маджески беше чудесна като по-консервативната и неподатлива на флирт Фиордилиджи – за една от нейните големи арии, така прочути в тази опера, тя беше качена на балон в лунапарка, и летеше нагоре-надолу. А до Маджески, която е висока и стройна, италианският мецосопран Серена Малфи беше като по-малката и по-хитра сестра, склонна да се отдаде на забавленията, дори това да означава, че ще изневери на годеника си. Двете заедно бяха приказен дует, който във всеки един миг лееше красиви, добре спяти мелодии – беше наистина впечатляващо!

Маджески и  Малфи имаха нелеки актьорски задачи, наред с пеенето – като сложна хореография бяха влизанията и  излизанията от мотелските стаи, а освен вратите, се въртяха и целите стени – така героите бяха ту вън, ту вътре. Съвършено отработени, както сподели Серена Малфи в паузата пред Джойс ДиДонато – с много репетиции. В тази част от действието бяха намесени и мъжете в историята – младите военни Ферандо и Гулиелмо, които изпитват верността на своите възлюбени момичета. И те бяха подбрани да се различават на вид – в ролите американският тенор Бен Блис и чешкият баритон Адам Плахетка – отлични интерпретатори на Моцарт, а и чудесни актьори.

В цялото това вихрено действие на моменти излизаха на преден план майсторите на бурлеската, в друг пък те съдействаха да се променя мизансцена и винаги показваха съпричастност на главните герои.

И задължително трябва да отбележа присъствието на оркестъра на Метрополитън опера, дирижиран от Дейвид Робъртсън – едва ли може да се желае по-добра работа плътно до певците във всеки един момент, в прочутите арии и в трудните, но прекрасни ансамбли. Маестро Робъртсън определено беше един от героите на вечерта.

И както можеше да се очаква – по време на излъчването нашата Соня Йончева отново беше в центъра на вниманието – тя представи третото си, рекордно участие в програмата „На живо от Ню Йорк“ в операта „Луиза Милер“ от Верди – спектакъл, за който вече се говорят суперлативи в американските медии след премиерата в Метрополитън на 29 март. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34