„Никой няма да строи нова отделна тръба до България. Това е очевидно, защото в България няма необходимия за целта пазар. Тръбата трябва да е с капацитет поне 15 милиарда кубични метра годишно. На този етап можем да говорим само за предложение на България втората линия на „Турски поток“ да бъде заменена с това, което вашият президент нарече „Български поток“. Т.е. „Турски поток“ да остане в рамките на една линия, а втората линия да стигне до България". Това каза руският експерт и директор на Фонда за национална енергийна сигурност Константин Симонов в интервю за предаването „Преди всички“ по повод на предложението на президента на България Румен Радев за пряка газова връзка между България и Русия.
Симонов обясни, че технически такъв сценарий е възможен, защото на 30 април е завършено строителството на първата линия на „Турски поток“. Втората линия се строи и все още не е достигнала териториалните води на Турция. Маршрутите на „Турски поток“ и на „Южен поток“ в по-голямата си част съвпадат и затова технически не е премината точката, от която тръбата не може вече да бъде пренасочена към българските териториални води. Той обаче подчерта, че политически има проблем:
„Първият проблем е доколко, да бъдем откровени, може да се вярва на предложенията на българската страна. Ще припомня, че България трябваше да стане транзитна страна и да получи четирите линии на „Южен поток“. За нас това не беше само разговор. Ще напомня, че беше положена първата тръба в Черно море. Аз лично присъствах на това мероприятие. Нямаше никакво нарушение на европейското право. Имаше доста сериозна изгода за България. Тогава пресмятахме, че тарифните такси по прогнозните цени ще достигнат 700-800 милиона евро годишно. По тази сума можем да се ориентираме какви пари загуби България. Да не говорим, че това е пряк източник на газови доставки. През януари 2009 година именно България пострада най-много от всички. Изведнъж получаваме отказ, защото в България пристигат няколко влиятелни американци и казват нещо на министър-председателя. Въпросът днес е, че България влиза в конкуренция за втората тръба. Но тя прави това в последния момент. Въпросът е дали това е целесъобразно от политическа гледна точка и какви гаранции ще даде България. В полза на България има един много важен момент. Безусловно. За разлика от Турция България е член на Европейския съюз. Разбира се за нас би било по-просто тръбата да влезе директно в Евросъюза“.
По повод на войната за европейския газов пазар между Русия и Съединените щати, Симонов коментира, че печеливш при всички положения е Русия:
„Ако говорим за търговската конкуренция – няма как Съединените щати да спечелят. Дори американците да дават газа безплатно, има разходи за доставката му на територията на Европа и те са толкова големи, че руският тръбопроводен газ при всички положения печели. Путин каза 20-25%, но не сметна съвсем точно. Всъщност американският газ е доста по скъп от тези 25%. Ако американският газ беше съвсем малко по-скъп, то тогава може да се извиват ръце политически. Ако живеете в капитализма, не можете да пренебрегвате фактора себестойност.
Той коментира и какъв би бил интересът на руски компании към евентуалното възобновяване на проекта АЕЦ „Белене“:
„Отнасям се доста скептично към тази атомна електроцентрала, както и към турската. Ядрената енергия ще се конкурира с руския газ и не разбирам защо сами трябва да си създаваме конкуренцията на собствената си продукция. Въпреки това Турция иска да има атомна централа, България също иска проектът „Белене“ да се осъществи. Мисля, че минусите са повече от плюсовете, но не изключвам това да е някакво допълнение към нашия енергиен дневен ред. Доколкото няма „Южен поток“, а перспективите пред „Българския поток“ са доста мъгляви, големият въпрос е дали Русия ще се съгласи да реанимира този проект. Защото той, разбира се, е нужен повече на България, отколкото на Русия“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Екип експерти от военновъздушните сили на САЩ започва оценъчната си мисия в Кипър за разширяването и модернизацията на авиобазата на острова. Първата им среща е днес с министъра на отбраната Василис Палмас. Американските експерти, които пристигнаха в Кипър в сряда от базата им в Германия, ще обсъдят с кипърските власти начини за..
Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..
Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..
Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз. Тази възможност се предоставя по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май. Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..
Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..
Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25. Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..
Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..