Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елица Стоилова: Хотелиерският ни бизнес има интерес към навлизането на чатботи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има интерес сред българския хотелиерски бизнес към навлизането на технологиите. Това каза в предаването „Преди всички“ Елица Стоилова, основател на стартъпа Umni и бивш генерален директор на хотел на Марианските острови в Тихия океан. По думите ѝ това не е скъпо:

„В момента не предлагаме най-скъпите варианти на чатботи, които разговарят с глас или имат изкуствен интелект. Предлагаме по-прости нива на автоматизация, които са достъпни за малкия и среден бизнес в страната. Повечето платформи позволяват интеграция. За България в момента работим във фейсбук месинджър и вайбър“.

Според Елица Стоилова по-малките бизнеси, като къщите за гости, по-бързо реагират от големите бизнеси на тези софтуерни решения, защото там проблемите са по-остро изразени.

 „Не говорим за заместване на хората в хотелския бизнес. Аз като бивш хотелиер дори съм против това да изчезне човешкият фактор. Говорим за улесняване на работата на персонала, за да може хората да се съсредоточат върху човешкия елемент. Чатботите и всички технологии са създадени, за да улеснят работата и да премахнат от човешкото ежедневие рутинните неща и могат да се вършат много по-бързо и качествено от технологията“.

Стоилова разказа за хотелска верига в Япония, която е изцяло роботизирана:

 „От влизането на клиента в лобито, където на рецепцията няма персонал, а стоят жена-робот и динозавър-робот, до робот, който съхранява багажа в отделни клетки, както и миниробот в стаята, чрез който клиента разговаря с хотела. Дори и доставката на багажа и чистенето става с роботизирана техника. Опитът показва, че има голям интерес към този хотел. Макар че също така клиентите са малко учудени и смутени от факта, че не срещат хора“.

В Европа се работи упорито върху „умни хотелски стаи“:

„Те използват т.нар. интернет на нещата. Устройствата в стаята имат възможност да разговарят едно с друго и с човек чрез чатбот. Човек може да каже на чатбота например климатика да се сложи на 24 градуса, телевизора да се пусне на определен канал, да се дръпнат завесите и т.н. Стаята изпълнява тези пожелания на човека, без никакви физически усилия от страна на човека“.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04

Шестима нови областни управители

Правителството освободи областните управители на Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, София и Софийска област и назначи нови на тяхно място. Стефан Арсов, който беше заместник областен управител на област София-град е назначен за областен управител.  Силвия Арнаутска, експерт по "образование и здравеопазване" в община Ихтиман, е назначена за..

публикувано на 26.04.24 в 18:58

Русия засилва бомбардировките по жп инфраструктурата на Украйна в подготовка за офанзива

Русия засилва бомбардировките по железопътната инфраструктура на Украйна в подготовка за голяма офанзива, твърди източник от украинските служби пред агенция Франс прес.  На въздушни удари днес бяха подложени и разположените до руската граница области Харков и Суми.  Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев..

публикувано на 26.04.24 в 18:07

"Хамас" отхвърли призива на 18 държави да освободи израелските заложници

Палестинската групировка "Хамас" разкритикува вчерашния призив на 18 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Испания, Полша и България, да освободи всички заложници, държани от групировката в Газа вече повече от 200 дни като начин да се сложи край на кризата в палестинския анклав. В изявлението на групировката се посочва, че..

публикувано на 26.04.24 в 17:53
Доц. Атанас Мангъров

Доц. Атанас Мангъров: В това положение сме, защото новата ваксина срещу коклюш е краткотрайна

Пресилено е обявяването на епидемия от коклюш, защото не се е покрил нито един от критериите. Причината да сме в това положение е, че новата ваксина не е лоша, с по-малки странични действия , но е краткотрайна - за 4-5 години.  Това коментира доц. д-р Атанас Мангъров, специалист по инфекциозни болести и педиатър, в интервю пред БНР...

публикувано на 26.04.24 в 17:51