Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броени дни остават до започването на планинския ултрамаратон "Витоша 100"

Снимка: Румяна Цветкова

Какво е да бягаш в продължение на 9-10 часа, и то в планината? Да изтичаш 100 км и дори да стигнеш първи финала?

30-годишният Ивайло Атанасов през 2016 година печели два ултрамаратона - "Витоша 100" и "Крали Марко". Ивайло е бивш учител, в момента - журналист в онлайн медия, и философ по образование. Казва, че в тичането има не малко философия, а най-трудната част е да издържиш психически. Именно тогава идва на помощ т.нар. пейсър - човекът, който бяга до теб, задава ти темпото, когато тялото вече отказва да те слуша, и ти казва онова, което най-добре ще те мотивира.

„Като човек, израснал в планински край, отначало само ходех по планините, запалих се да прекарвам време сред природата. Години след това, когато бях студент, чух за обиколката на Витоша и тогава реших да се запиша, за да видя как ще се справя с една такава задача и след като завърших първия път, не особено блестящо, реших, че трябва да се подобря и така започнах да бягам“.

Според него най-трудната част ултрамаратон е да издържиш психически:

„Фактически човек се срива психически много преди да му свърши да му свърши физическата енергия, така че най-добрият начин да се справи психически с натоварването, е като просто е правил подобни тренировки преди това“.

Казва, че за да се постигат високи резултати, подготовката трябва много да прилича на състезание - и като изпълнение, и като дисциплина, и като цялостна рутина на всекидневието:

„Това става само със систематична работа, не става с момент на вдъхновение или трениране според желанието. Понякога тичам по 5 часа, понякога по 40 минути в зависимост каква е задачата на конкретния ден, но средно седмично се получава 12-14 часа, което всъщност не е толкова много като се замисли човек“.

Освен това в тичането има философия, смята философът по образование и победител в два ултрамаратона:

„Дори и обиколката на Витоша има т.нар. философски сегмент, който е последната четвърт от състезанието и аз обичам да се шегувам, че до 75 километър всичко е наука, физика, биология, химия, след него вече започва философията, защото там буквално човек трябва да навлезе в дълбините си, да потърси вдъхновение, мотивация, нещо, което го движи“.

Броени дни остават до започването на тазгодишното издание на планинския ултрамаратон "Витоша 100". Той ще се проведе на 23-24 юни, а стартът ще бъде пред резиденция „Бояна“.

Румен Юруков е именно един такъв участник, който ще пробва за първи път силите си на "Витоша 100". 15 години се е занимавал с футбол, учил е приложна геофизика, сега е продавач в малко магазинче и иска да изкара курс за планински водач, за да се отдаде изцяло на планината. Като най-голям успех определя това, че с помощта на ПСС е качил 19-годишната си сестра, която е с детска церебрална парализа, на връх Ботев.

Най-голямото разстояние, пробягано от него до момента, е 15 км. Всяка седмица ходи по 3-4 пъти на Витоша:

„Там се чувствам свободен, презареждам се с енергия, със сили. Средно между 6 и 8 часа е един преход.“

Успех нарича това, че успява да качи една от сестрите си, болна от детска церебрална парализа, на връх Ботев, за да сбъдне желанието ѝ да погледне отвисоко:

„През септември 2017 година с няколко отряда на ПСС качихме сестра ми, която е инвалид, на връх Ботев. За мен това е най-големият успех досега, за да може тя да се наслади на гледките, които аз виждам ежедневно. Тя е гледала мои снимки и винаги ѝ е било интересно. С бус и четири отряда на ПСС я качихме. После две седмици говорихме за това нещо“.

Ана Пенчева, която участва в организирането на ултрамаратона, сподели в ефира на предаването "Хоризонт до обед", че има голям интерес към състезанието: "Вече всички съдии са по трасето, маркират, подготвят маршрута. Този маршрут е голямо предизвикателство. Наистина възпитава такива качества, че след това човек е готов да се включи в много по-смели инициативи./.../ Голяма част идват просто да изпитат себе си. За участие са се записали над 2500 души."

Интервютата с Ивайло Атанасов, Румен Юруков и Анна Пенчева чуйте в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Палежи по високоскоростната жп мрежа във Франция. Засегнати са 800 000 клиенти

Френската железопътна компания Ес Ен Се Еф съобщи, че нейната високоскоростна мрежа е била обект на злонамерени действия, насочени към парализиране на системата. Засегнати са 800 000 клиенти. Това се случва часове преди церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж. Палежи бяха извършени на три точки по линиите на високоскоростните..

публикувано на 26.07.24 в 11:51
Костадин Костадинов

"Възраждане" внася нов законопроект за създаване на Агенция "Гражданска защита" към МО

"Възраждане" внася изцяло нов законопроект за създаване на Национална агенция "Гражданска защита" към Министерство на отбраната. Това обяви лидерът на партията Костадин Костадинов.  Според него това е наложително, тъй като бедствията от последните дни показват, че големият проблем не е техниката, а липсата на подготовка за реакцията на хората:..

публикувано на 26.07.24 в 11:46

Д-р Симидчиев след взривовете край Елин Пелин: Здравен риск има за възрастните и хронично болните

Здравен риск за живеещите в близост - в рамките на километър-два, до взривените складове с фойерверки в Елин Пелин има само за възрастните и за хора с белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Това заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев, депутат от ПП ДБ: "Като цяло инцидентът увеличи фоновото замърсяване във въздуха, но не в нива, които са..

публикувано на 26.07.24 в 11:18

Взривовете затихват, все още летят осколки

Взривовете на фойерверки затихват - каза Кирил Желев от Специализирания отдел за борба с тероризма, който е на мястото на инцидента в Елин Пелин. Все още летят осколки при взривовете. Огнищата се възпламеняват през определено време, каза комисар Желев. Още не е целесъобразно да се влиза и с какъвто и да e вид техника, за да се проверява..

публикувано на 26.07.24 в 11:11
Васил Терзиев

Терзиев: Няма замърсяване на въздуха в София заради взривовете в Елин Пелин

В момента няма замърсяване на въздуха в София заради взривовете в складовете за пиротехнически средства в Елин Пелин. Това съобщи кметът на столицата Васил Терзиев, като се позова на данните от мобилната измервателна станция, която снощи беше разположена в района, за да следи качеството на въздуха и движението на облаците, образували се при пожара...

публикувано на 26.07.24 в 10:53

Прокуратура в София ръководи разследването на инцидента край Елин Пелин

Окръжната прокуратура в София ръководи разследването за взривовете и пожара край Елин Пелин, съобщиха от прокуратурата. С постановление на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов разследването е възложено на Националната следствена служба. Извършени са разпити на свидетели. Оглед ще започне, незабавно след като..

публикувано на 26.07.24 в 10:49
Бойко Борисов

Борисов за промените в Конституцията: Приехме предложенията на Христо Иванов, надявам се да са били правилни

Каквото и да е решението на КС, оттук насетне подобни промени трябва да се правят много внимателно. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той отговори и на въпрос дали смята за грешка промените в основния закон: "За миналото не съжалявам никога, защото и да се вайкаш, и да съжаляваш – полза няма. Това, което знам..

публикувано на 26.07.24 в 10:39