Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броени дни остават до започването на планинския ултрамаратон "Витоша 100"

Снимка: Румяна Цветкова

Какво е да бягаш в продължение на 9-10 часа, и то в планината? Да изтичаш 100 км и дори да стигнеш първи финала?

30-годишният Ивайло Атанасов през 2016 година печели два ултрамаратона - "Витоша 100" и "Крали Марко". Ивайло е бивш учител, в момента - журналист в онлайн медия, и философ по образование. Казва, че в тичането има не малко философия, а най-трудната част е да издържиш психически. Именно тогава идва на помощ т.нар. пейсър - човекът, който бяга до теб, задава ти темпото, когато тялото вече отказва да те слуша, и ти казва онова, което най-добре ще те мотивира.

„Като човек, израснал в планински край, отначало само ходех по планините, запалих се да прекарвам време сред природата. Години след това, когато бях студент, чух за обиколката на Витоша и тогава реших да се запиша, за да видя как ще се справя с една такава задача и след като завърших първия път, не особено блестящо, реших, че трябва да се подобря и така започнах да бягам“.

Според него най-трудната част ултрамаратон е да издържиш психически:

„Фактически човек се срива психически много преди да му свърши да му свърши физическата енергия, така че най-добрият начин да се справи психически с натоварването, е като просто е правил подобни тренировки преди това“.

Казва, че за да се постигат високи резултати, подготовката трябва много да прилича на състезание - и като изпълнение, и като дисциплина, и като цялостна рутина на всекидневието:

„Това става само със систематична работа, не става с момент на вдъхновение или трениране според желанието. Понякога тичам по 5 часа, понякога по 40 минути в зависимост каква е задачата на конкретния ден, но средно седмично се получава 12-14 часа, което всъщност не е толкова много като се замисли човек“.

Освен това в тичането има философия, смята философът по образование и победител в два ултрамаратона:

„Дори и обиколката на Витоша има т.нар. философски сегмент, който е последната четвърт от състезанието и аз обичам да се шегувам, че до 75 километър всичко е наука, физика, биология, химия, след него вече започва философията, защото там буквално човек трябва да навлезе в дълбините си, да потърси вдъхновение, мотивация, нещо, което го движи“.

Броени дни остават до започването на тазгодишното издание на планинския ултрамаратон "Витоша 100". Той ще се проведе на 23-24 юни, а стартът ще бъде пред резиденция „Бояна“.

Румен Юруков е именно един такъв участник, който ще пробва за първи път силите си на "Витоша 100". 15 години се е занимавал с футбол, учил е приложна геофизика, сега е продавач в малко магазинче и иска да изкара курс за планински водач, за да се отдаде изцяло на планината. Като най-голям успех определя това, че с помощта на ПСС е качил 19-годишната си сестра, която е с детска церебрална парализа, на връх Ботев.

Най-голямото разстояние, пробягано от него до момента, е 15 км. Всяка седмица ходи по 3-4 пъти на Витоша:

„Там се чувствам свободен, презареждам се с енергия, със сили. Средно между 6 и 8 часа е един преход.“

Успех нарича това, че успява да качи една от сестрите си, болна от детска церебрална парализа, на връх Ботев, за да сбъдне желанието ѝ да погледне отвисоко:

„През септември 2017 година с няколко отряда на ПСС качихме сестра ми, която е инвалид, на връх Ботев. За мен това е най-големият успех досега, за да може тя да се наслади на гледките, които аз виждам ежедневно. Тя е гледала мои снимки и винаги ѝ е било интересно. С бус и четири отряда на ПСС я качихме. После две седмици говорихме за това нещо“.

Ана Пенчева, която участва в организирането на ултрамаратона, сподели в ефира на предаването "Хоризонт до обед", че има голям интерес към състезанието: "Вече всички съдии са по трасето, маркират, подготвят маршрута. Този маршрут е голямо предизвикателство. Наистина възпитава такива качества, че след това човек е готов да се включи в много по-смели инициативи./.../ Голяма част идват просто да изпитат себе си. За участие са се записали над 2500 души."

Интервютата с Ивайло Атанасов, Румен Юруков и Анна Пенчева чуйте в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хамас" твърди, че нови израелски условия са забавили споразумението за прекратяване на огъня

Палестинската въоръжена групировка "Хамас" заяви в сряда, че Израел е поставил нови условия, които са довели до забавяне на постигането на споразумение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщава Ройтерс. "Хамас" обаче каза, че проявява гъвкавост и че преговорите за прекратяване на огъня, с посредничеството на Катар и Египет, вървят в..

публикувано на 25.12.24 в 15:27
Папа Франциск

Папа Франциск отправи силен призив за мир по целия свят

На традиционното си коледно обръщение "Към града и към света" (Urbi et Orbi) от централната лоджия на базиликата "Св. Петър" в Рим,   Папа Франциск отправи силен призив за смелост за постигане на мир навсякъде, където има военни конфликти и проблеми. В своето вълнуващо обръщение в деня на Рождество Христово, Папа Франциск отправи покана,..

публикувано на 25.12.24 в 15:05
Снимката е илюстративна

Много населени места в Ловешка област са без ток заради аварии в електропреносната мрежа

Много населени места в Ловешка област са без ток заради аварии в електропреносната мрежа, породени от продължаващия снеговалеж. Има и затворени пътища, а снежната покривка в някои части на областта достигна 30 см. Прекъснат електропровод на главния път София – Варна в района на село Българене остави без ток ловешките села Стефаново, Българене,..

публикувано на 25.12.24 в 14:55
Кметът на Хасково Станислав Дечев връчва наградата

Да държиш сърце в ръцете си

На Коледа кореспондентът на БНР в Хасково ни среща с трансплантирания с бъбрек и сърце Георги Пеев от Хасково, който изкачва върхове и печели златни медали от олимпиади и с един от лекарите, осъществили една от трансплантациите му - д-р Йордан Македонски. Да държиш сърце в ръцете си. Това не е метафора, а част от работата на доктор Йордан..

публикувано на 25.12.24 в 14:55
Православен храм

"Да добруваме заедно": Дружество "Свети Мина" с подкрепа към горнооряховския храм "Свети Три светители"

Стотици жители на Горна Оряховица се обединиха по Рождественските празници и дариха, за да бъде изградена камбанарията и кръщелнята на храма "Свети Три светители" в града. Инициативата е част от каузата "Да добруваме заедно" на женското благотворително дружество "Свети Мина".  Православният храм "Свети Три светители" в горнооряховския..

публикувано на 25.12.24 в 14:30
Поетите

Как "Поетите" се превърна в един от най-успешните проекти на родната сцена?

"Поетите" е един от най-успешните проекти на родната сцена. Любими български артисти представят любими български стихове, но без обичайната скованост на рецитала, с необходимото уважение към поезията и нов, съвременен прочит.  Диана Алексиева е вдъхновител на проекта. "През 2017 година това беше видео проект", промопни си тя.  Започна с..

публикувано на 25.12.24 в 14:16

Мостът на река Струма при село Мурсалево е в критично състояние

Мостът на магистрала Струма при село Мурсалево е в критично състояние. Подкопан е прагът и устоите на моста с дължина от 102 метра, обяви областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Съоръжението е построено преди повече от половин век. В момента е въведено ограничение за преминаването по него на камиони, но то не се спазва. По..

публикувано на 25.12.24 в 14:11