Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Георги Димитров: Председателството ни беше на висотата на реалистичните очаквания

Нека бъдем премерени в оценките си

проф. Георги Димитров
Снимка: БГНЕС
Проф. Георги Димитров, преподавател по европеистика в Софийския университет, коментира в "Нещо повече" постиженията на Българското европредседателство:

"В никакъв случай едно рутинно председателство не може да бъде постигната цел. Това е ангажимент, който трябва да изпълним. Не трябва да го натоварваме с такива цели. Има само три начина да завърши. Първият - катастрофално, като не може да се придвижи нито една от целите. Лошо е също, ако протече по начин, по който всички останали страни разбират, че домакините придърпват чергата най-вече към себе си. Франция също е правила лошо впечатление с начина, по който е провеждала председателство. Третият е задачата да бъде изпълнена добре. Заради това и получихме поздравления".

"Хората, които разбират от евроинтеграция, не са натоварвали Българското председателство с толкова високи очаквания", отбеляза проф. Димитров.

"Президентът ни предложи своята окончателна политическа оценка на дебат, който трябва тепърва да започне. В целия дизайн на ротационните председателства няма роля за президент. Тук има гола раздразнена политическа оценка", допълни проф. Георги Димитров.

Той отбеляза, че "последният път, в който се е говорило за Западните Балкани, е било през 2003-а година. Освен това Юнкер беше казал, че по тази тема няма да се говори, докато той е председател на ЕК. Оказа се, че сега вече темата е на масата. Това се случи със систематичните усилия и на българската страна като елемент в сложната организация на ЕС. Нека бъдем премерени в оценките си", призова експертът.

"Има културни и исторически предпоставки да бъдем прекалено втренчени в моментния успех. Помним, например, че през 1994-та сме били четвърти на Мондиал, като че ли сега това има някакво значение. Председателството не е егоистичен наш успех. Печелим от това, че печелят други", каза още проф. Георги Димитров.

На въпрос дали сега може да се очаква да бъдем допуснати в Шенген проф. Димитров отговори, че "причината България и Румъния да не са допуснати в Шенген са много тежките структурни проблеми в съдебната система и това няма да се промени, ако утре ние бъдем допуснати в системата".

Справихме се на висотата на реалистичните очаквания, неочаквано за мнозина, обобщи проф. Димитров.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бум на случаите на домашно насилие в Гърция

Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..

публикувано на 25.11.24 в 10:35

Експрети: Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол

Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..

публикувано на 25.11.24 в 10:25
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Образованието в България VS образованието в чужбина

Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..

публикувано на 25.11.24 в 10:16

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45