Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великотърновецът Димо Иванов е автор на единственото цялостно изследване на сграфито пана в България

Димо Иванов
Снимка: Здравка Маслянкова

Единственото досега цялостно изследване в България на монументалното изкуство на сграфито паната е дело на великотърновеца Димо Иванов. В продължение на три години той обходи цялата страна, влезе и в 40 бивши и действащи военни поделения, за да изследва и опише над 700 сграфито пана.

Монументалното изкуство на сграфито паната е потънало в забвение от години и това е причината, която провокирала 32-годишния великотърновец Димо Иванов да направи изследването. С тригодишния си труд наскоро той защити докторска дисертация по темата в катедра „Стенопис“ на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”.

Думата сграфито идва от италиански език и в превод означава „издрасквам“, обясни Димо Иванов.

„В случая означава издраскване на разноцветни мазилки, които се полагат една върху друга и докато още са мокри художникът със специални инструменти ги изрязва на определени места и така се получава изображението върху стената“, обясни той.

Чрез тази технология се създават произведения, които са трайни със столетия. Доказателство за това са най-старите запазени сграфита във Флоренция, Италия, които са от периода на Ренесанса – края на XV и началото на  XVI век.

„Последните археологически разкрития от миналата година показаха, че сграфито има и от Древен Египет. Благодарение на моето изследване се показа, че най-старото сграфито в България е това в село Калейца, Ловчанско, и представлява съвсем елементарна орнаментална украса на къщите от края на 30-те години“, када Димо Иванов.

„Баща на българското сграфито” е проф. Георги Богданов, който е завършил в Германия и пренася техниките на това монументално изкуство у нас, което започва да се преподава след 1945 г. в Художествената академия в София. Негов възпитаник е проф. Никола Гелов, който създава школата по стенопис във ВТУ.

От 1959 г. държавата започва да отделя значителни средства за монументално изкуство, но не всичко е с пропагандна цел.

„Тематично сграфитото в България обхваща почти целия спектър от теми - като започнем от историята, минем през съвремието, което засяга хората като веселби, трудовия живот, детските игри, чисто пропагандните. В град Козлодуй има едно сграфито, което вече не съществува. Тогава, докато обикалях, видях момента на неговото заличаване, но то само по себе си е много интересно, защото изобразяваше български епос. Това е тема от народните приказки. Много интересно, защото е едно от малкото такива сграфита. Изобразяваше юнака, възседнал коня, до него кучето и други такива животни от народния епос“, разказа Димо Иванов.

Паното било върху стар жилищен блок, който собствениците частично санирали, положили топлоизолацията върху сграфито паното и така го унищожили, обясни той.

Докторът по изкуствознание обиколил 40 военни поделения, за да изследва и опише сграфито паната.

„Във военно поделение намерих най-много сграфита в България. Общо 32. Това е бившето поделение на Строителни войски в Пловдив. Всъщност сграфитата са били много повече. Сега две трети от бившето поделение е в руини, не се използва. Използва се само една трета от него. Това е най-голямата концентрация на сграфита в България. Видях там на Вежди Рашидов, докато е отслужвал, негови скулптури и на други известни художници. Там попаднах на една история за генерал Желев, който всъщност е бил инициаторът да се разкрасява това поделение. Той се явява като един вид меценат на изкуството и дава възможност на младите войници 70-80-те години чрез своя творчески труд да отбият своята служба“, каза Димо Иванов. 

Всички представителни сгради в България до 80-те години са имали сграфито пана. Правени са върху училища, читалища, сградите на трудовите кооперативи, по курортите.

„Сграфитото е служело не само за прокарване на някакви идеи, но и чисто естетически – да украси някой неугледен калкан. Монументалното изкуство е във връзка с архитектурата – първо и най-вече за нейната украса и на второ място за прокарване на някаква идейност. Сравнявайки с периода на социализма, процентът на съвременните сграфита е нищожен. Това е така, защото при социализма са се отпускали огромни средства за това изкуство, а сега се разчита на частния инвеститор. Техниката сграфито разчита на няколко пласта мазилки, нещо което в съвременната архитектура няма как да се направи. Тежки хоросанови мазилки вече не се правят. Прави се лека изолация и върху нея леки мазилки, за да може тази изолация да издържи. Дори съвременните сграфита се правят върху стари сгради“, разяснява изследователят.

Димо Иванов продължава с изследването си, а неговите амбиции са научният му труд да послужи за създаването на база данни, която да бъде допълвана и надграждана не само за сграфитото, но и за техники като фреско, мозайка и др. Подобен регистър и електронната карта на паната биха помогнали за реставрирането и запазването на стенописното изкуство, посочи изследователят.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма да удължават противоепидемичните мерки в Хасковско

Противоепидемичните мерки в Хасковска област няма да бъдат удължавани поради спад на заболеваемостта, реши областният оперативен щаб. От понеделник учебните часове ще са присъствени. В Карлово и Сопот обаче кметовете разпоредиха дните 6 и 7 февруари да бъдат неучебни. През следващата седмица затварят и училищата в област Монтана, където..

публикувано на 01.02.25 в 07:25
Доц. Лъчезар Лозанов

Доц. Лозанов: Депресивните състояния при наднорменото тегло са при над 50 на сто от нашите пациенти

Наднорменото тегло и затлъстяването предразполагат към появата на редица здравни проблеми, които често не се забелязват от пациентите.  "Затлъстяването е п рекомерно натрупване на мазнини в тялото и вече се смята, че това е хронично метаболитно заболяване , че то е болест, посочи за БНР доц. Лъчезар Лозанов, началник на Клиника по..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Ямболската художествена галерия

Първа изложба за годината на ямболската галерия "Жорж Папазов"

През тази седмица в Ямболската художествена галерия "Жорж Папазов" беше открита първата за годината изложба. В една от най- големите галерии в страната, до края на февруари, посетителите могат да  разгледат над 80 творби на известни наши художници, работили в през последните 120 години .  Творбите в експозицията , представена в две от..

публикувано на 01.02.25 в 06:05
Сградата на Олд Бейли (Централен наказателен съд) в Лондон

Шпионският процес: Ваня Габерова отрича да се е срещала с Ян Марсалек

В Лондон съдебните заседатели на процеса в Централния наказателен съд по обвинения в шпионаж на български граждани в полза на Русия, отново изслушаха Ваня Габерова, която разкри подробности как се е усъмнила, че любовникът ѝ Бисер Джамбазов я е лъгал, че има рак.  Габерова съобщи и някои подробности за операцията по следене на руския дисидент Кирил Качур..

публикувано на 01.02.25 в 05:25
Барт Де Вевер и крал Филип

Белгия ще има ново правителство начело с Барт Де Вевер

Пет белгийски партии са успели да постигнат коалиционна сделка за сформирането на ново правителство, предаде Франс прес. То ще бъде оглавявано от фламандския консерватор Барт Де Вевер. Споразумението идва след седем месеца преговори.  Барт Де Вевер ще бъде първият белгийски премиер, който е и националист от северната част на страната, където се говори..

публикувано на 01.02.25 в 05:23
Прилагане на орална ваксина срещу полиовирус.

Полиовирус е засечен в отпадни води в 5 държави в Европа

Необходимо е спазване на високи нива на ваксиниране, както и повишено наблюдение след откриването на вируса на полиомиелит в отпадни води в пет европейски държави. За това предупреди Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията .  Между септември и декември 2024 г. в проби от отпадни води във Финландия, Германия, Полша, Испания и..

публикувано на 01.02.25 в 05:14
Снимката е илюстративна.

Малък самолет се е разбил във Филаделфия

Малък частен самолет се е разбил в няколко къщи в североизточната част на американския град Филаделфия, предадоха Би Би Си и "Франс прес". Двама души са били на борда на летателното средство, сочат данни на Си Би Ес, докато според местна телевизия хората в самолета са били шест.  Не е ясно какво е предизвикало инцидента, нито дали има оцелели...

публикувано на 01.02.25 в 03:50