Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зам.-министър Атанаска Николова:

Климатичните промени вероятно ще доведат до отглеждането на нови земеделски сортове

| обновено на 09.08.18 в 13:08
Атанаска Николова
Снимка: БГНЕС

Данните показват, че 15-те най-топли години на Земята са били през последните 20 години. В България се наблюдават повече и по-дълги периоди на засушаване, следвани от сериозни бури и тежки наводнения с разрушения и жертви. Затова и Координационният съвет по изменение на климата към МОСВ обсъжда напредъка си в разработването на Националната стратегия за адаптация към изменението на климата. Вече е представен работен вариант на Стратегията, в който са включени действията в най-уязвимите сектори. Изследвани са ефектите върху изменението на климата върху девет сектора - селско стопанство, туризъм, транспорт, човешко здраве, биоразнообразие и екосистемни услуги, гори, воден сектор и градска среда. Това посочи заместник-министърът на околната среда Атанаска Николова:

"Мерките, които се идентифицират, до голяма степен са свързани с повишаване на информираността на обществото, с подобряване на образованието и на обучението. Интегрирането на знанието за климатичните изменения, за ефектите, до които водят тези климатични изменения както в политиките, така и в нормативната база, така и в ежедневната практика на всеки един земеделски стопанин е от изключителна важност. Тези климатични изменения ще доведат вероятно до промяна в технологиите на отглеждане на различните култури, а също и на животински видове. Вероятно ще доведат до промяна и във видовете култури, които са подходящи за отглеждане в нашите условия. Вероятно ще доведат и до необходимост от нови сортове или до нови методи за борба с нетипични за нашата страна вредители - плевели и болести. За всичко това е необходимо тясно сътрудничество, координация между науката и земеделските стопани и, разбира се, пълна подкрепа от страна на институциите. Институциите трябва да създадат благоприятната среда за прилагане на устойчиви политики и практики, включително и добри модели, които да насърчават земеделските производители да използват инструменти от типа на застраховането".

За следващия програмен период се повишават изискваният на Европейската комисия да се отделят повече средства за мерки за намаляване на вредното въздействие върху климата, подчерта Николова:

"В процес на обсъждане е 30% от европейските средства да бъдат насочени към борба с климатичните изменения и адаптациякъм климатичните изменения. Това означава, че проектите, които ще бъдат финансирани с европейски средства, задължително трябва да отговарят на критериите за борба към климатични изменения или мерки за адаптация към климатичните изменения".

Икономическите щети са очевидни и поради това застраховането на бизнеса и имуществото е стъпка за превенция от природни бедствия, коментира Георги Стефанов от организацията Световен фонд за дивата природа:

"Това е един сигнал към всички политици, че всъщност не можем да продължаваме така – с пасивно отлагане на решаването на този глобален проблем, защото на практика няма вече страна, която да не е засегната. Това, по което се работи активно на глобално ниво, но все още не сме видели достатъчно развито в България, са финансовите механизми, компенсаторните механизми. Оценките на застрахователните компании показват все по-голям обем като разход за подобен и обезщетения от негативните проявления на времето. Опазването на природата се явява най-евтиният елемент за справяне с измененията на климата и за прилагането на адекватни мерки за адаптация".

Националната стратегия за адаптация към изменението на климата се очаква да бъде приета през септември.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия е в повишена готовност за терористични атаки

Германия е в повишена готовност за терористични атаки заради ескалацията в Близкия изток. Това заяви германската министърка на вътрешните работи Нанси Фейзер. Според федералния министър на вътрешните работи Нанси Фейзер с оглед на опасността от ескалация на войната в Близкия изток германските органи за сигурност в момента са особено бдителни...

публикувано на 08.08.24 в 16:16
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар в с. Джулюница е обхванал къщи и дворни места

Пожарникари от Горна Оряховица и Стражица гасят пожар в село Джулюница, община Лясковец. Пожарът е обхванал къщи, дворни места и се прехвърля към близката гора.  Очаквайте подробности.

публикувано на 08.08.24 в 16:03
Антон Славчев

Ще съберат ли ПП-ДБ подписи за освобождаването на председателя на Антикорупционната комисия?

Председателите на парламентарни групи коментираха днес в кулоарите на Народното събрание дали ще подкрепят инициираното снощи от ПП-ДБ събиране на подписи от 1/3 от депутатите за освобождаване на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев от поста.  ПП-ДБ искат освобождаване на председателя на..

публикувано на 08.08.24 в 15:37
Владимир Чуков

Проф. Владимир Чуков: Друг е бил готвен за лидер на "Хамас", но страхът от "касапина" е обърнал избора

Друг човек е бил готвен за лидер на "Хамас", но за един ден всички хора в шурата и в политбюро на палестинската групировка единодушно са променили мнението си и са избрали Яхия Синуар.  Това каза пред БНР арабистът и университетски преподавател проф. Владимир Чуков и добави: "Били са изплашени, че той вече е "касапина" и може да набеди всеки един..

публикувано на 08.08.24 в 15:32
Разкопките са заляти от вода

Отпадни води заляха археологическите разкопки в Дунавския парк на Силистра

Затлачена канализация с мокри кърпички и други отпадъци се оказаха причина археологически останки от X век да се окажат под водата в центъра на Силистра. И макар дефекта да се превърна в ефект, след оттичане на водата стана ясно и че кейовата стена в Дунавския парк е сериозно компрометирана. Има ли опасност за Патриаршеската базилика, в..

публикувано на 08.08.24 в 15:16
Цвета Рангелова в НС.

Секретната стенограма с доклада на комисията за "Исторически парк" е изпратена на главния прокурор

Народното събрание ще изпрати всички материали на компетентните органи, след като по-рано през деня прие доклада за дейността на временната комисия за проверка на всички факти и обстоятелства за дейността на идеолога на партия "Величие Ивелин Михайлов" и изградения комплекс "Исторически парк" в село Неофит Рилски. Това съобщи членът на комисията..

публикувано на 08.08.24 в 15:08
Украински военнослужещи с ракетен гранатомет на фронтовата линия край град Часив Яр в Донецка област, 17 юли 2024 г.

Украинските войски са навлезли на 10 км навътре в руската Курска област

Трети ден продължават активните бойни действия в руската Курска област. Там беше обявено извънредно положение след трансгранична атака на украински войски.  Украйна и Русия евакуират хиляди свои жители от района на границата между областите Суми и Курск Украинските войски са навлезли на 10 км навътре в руска територия, съобщи базираният във..

публикувано на 08.08.24 в 15:07