Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 100 уникални библии от цял свят събра в собствена музейна експозиция село Иванча

Снимка: Здравка Маслянкова

Близо 100 уникални библии от цял свят събра в собствена музейна експозиция село Иванча в община Полски Тръмбеш. Инициатор за създаването на сбирката с различни издания на „книгата на книгите“ е на треньора по бойни изкуства Красен Кирилов. Идеята е експозицията да прерасне в музей на християнските ценности и народните добродетели.

Библията е най-четената, най-превежданата и най-продаваната книга в света. Чрез лични контакти и кампания в интернет Красен Кирилов успя за половин година да събере издания с историческа и колекционерска стойност:

„От Руската православна църква получихме уникални дарения от Москва, от Новосибирск. Получихме и от Френската църква няколко уникални библии, една от които е била собственост на войник, който е бил на кораб, потопен в Северно море. Той е оцелял като оцелява с него надеждата му и вярата му в Бог. Имаме библия, която е летяла в космоса, на американски астронавт, което е много насърчаващо, защото този, който е излязъл извън орбитата на земята, е съхранил вярата си в Бог. Значи той е видял нещо, което е извън земята, което го е накарало да продължи да вярва“.

Село Иванча е православно. Млади и стари споделяли, че трябва да се направи още нещо за християнските ценности. Така се родила идеята в центъра на селото да се издигне паметник на десетте божи заповеди и да се създаде музейна сбирка от светите книги. В колекцията са над 100-годишни синодални издания на Българската православна църква. Сбирката е попълнена и от превода на съвременен български език, направен от Петко Славейков. Изданието е част от 36-хилядния тираж, отпечатан през 1871 година в Цариград.

Над 120-годишна е най-старата библия в сбирката в село Иванча. Тя е била на местен свещеник и се предава в рода му. Един от наследниците я дарява за местната колекция. Част от нея е и издание на ромски език, както и библии, по-малки от човешка длан:

„Това са били библии, когато по време на тоталитаризма са преследвали божието слово в България, създадени формати малки, които да се носят в джоб близо до сърцето. Тогава знаете, че за отваряне на библия, все пак Маркс и Енгелс казаха, че религията е опиум за масите, но хората са вярвали, че вярата не е опиум, защото религия е едно, а вяра е друго. Тук имаме уникални експозиционни материали. Имаме статуята от пророчеството на Данаил, Втора глава – пророчество за бъдещето на човешката история. Според това пророчество ще разберете какво бъдеще очаква Европейския съюз. Ще се разпадне“. 

В специална витрина са подредени различни издания на библията от много държави, дарени за музейната сбирка, разказва Красен Кирилов:

„Имаме различни формати подаръци от Загреб, от Хърватската църква, от Букурещ от Румънската църква, тъй като ние сме съседи, нали вече сме едно европейско семейство. Имаме подаръци от Англия, от САЩ. Разбира се, имаме библиотека, в която могат да се отворят съвременните преводи и посетителите да ги ползват. Нека това да бъде обединителен център - на нашите християнски добродетели, нашето трудолюбие в полето. Да бъде една постоянна експозиция, част от духовното наследство на село Иванча. Тази музейна експозиция трябва да прерасне в духовен музей на християнските ценности и народните добродетели“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни Румяна Карадимчева

На 71-годишна възраст почина Румяна Карадимчева - дългогодишен музикален редактор в БНР. Тя беше обичан радиоводещ и един от създателите на знакови музикални предавания в Програма „Хоризонт“ като "Алегро виваче", "Бис", "Музикално матине" и емблематичното "Вива ла Музика". Въпростонот предаване, което Румяна Карадимчева правеше в партньорство с..

публикувано на 01.02.25 в 17:45

Израел освободи над 180 палестински затворници

Израел освободи повече от 180 палестински затворници, след като по-рано днес палестинската организация "Хамас" предаде трима израелски заложници. Предаването на заложниците от страна на "Хамас" този път премина спокойно и без хаос, но отново с демонстрация на сила от страна на униформените бойци на "Хамас", въпреки тежките загуби, понесени..

публикувано на 01.02.25 в 17:40
Протест в Нови Сад с искане за оставки

В Нови Сад студенти блокираха три моста над река Дунав

В северния сръбски град Нови Сад започна студентската блокада на три моста над река Дунав, с която символично се отбелязват три месеца от инцидента, при който рухна бетонната козирка на жп гарата и загинаха 15 души. Студенти, граждани, велосипедисти и мотоциклетисти, фермери и ветерани се стичат от различни страни и се сливат в колони, движещи се..

публикувано на 01.02.25 в 16:55

Консулът ни в Швеция се срещна с екипажа на "Вежен"

Консулът на България в Швеция Стефан Стойков се срещна с осемте български моряци от екипажа на задържания кораб "Вежен" по подозрение в саботаж на подводен кабел в Балтийско море. Завеждащият консулската ни служба в Стокхолм се е качил на кораба "Вежен" Те са в добро здравословно състояние и към момента нямат нужда от продоволствени доставки или..

публикувано на 01.02.25 в 16:45

НЗОК: Ако здравноосигурен постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, може да се наложи доплащане

Ако здравноосигурен човек постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, ще се наложи доплащане единствено на медицински изделия, които не се поемат от Здравната каса или се заплащат частично оттам. Това разясняват експерти в рубриката "НЗОК за теб". При прием в болница след ортопедична травма, независимо дали е спешна или..

публикувано на 01.02.25 в 16:39

Обявиха тринадесетия носител на наградата за живопис "Владимир Димитров-Майстора"

Богдан Александров, който от 2000 г. до момента, с известни прекъсвания, е директор на Художествена галерия "Никола Петров"- Видин, е тринадесетият носител на националната награда за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора. Призът - статуетка и премия от 8 хил. лева, осигурени от Община-Кюстендил и СБХ, му бяха връчени в градската..

публикувано на 01.02.25 в 16:30

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари, като възлиза на 1,56 млрд. кубически метра, пише ТАСС, позовавайки се на данни на Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи. Увеличението спрямо последния месец на предходната година е 2 процента. Агенцията отбелязва, че това е..

публикувано на 01.02.25 в 16:09