Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Божилов: Четейки, всяка секунда си различен

| обновено на 28.09.18 в 14:49
Снимка: Анелия Тодорова за Програмата

„Всеки ден книгата е нещо различно. Тя е най-естественият начин човек да живее в нещо около себе си, извън себе си. Тя е проекция на човека извън него. Четейки, всяка секунда ти си различен. Едно от най-ценните състояния е непрекъснато да си една алегория. Може би това е един от начините човек да живее пълноценно – когато непрекъснато се променя“. Така Пламен Божилов, който над 20 години търси и продава книги, възприема литературата. Пламен първо е бил клиент на търговците на площад „Славейков", но постепенно открил за себе си смисъл в това да събираш и да предлагаш на хората това, които търсят. 

„Мотивацията за това не е конкретна като намерение, тя идва от само себе си“, смята Пламен, чието име едва ли е съвпадение с това, което всъщност носи на хората, издирващи дадено заглавие – пламък за душата, знание и искра за въображението.

„Сега хората купуват неща, които четат, докато едно време търсеха по-скоро поредици и редки издания, от които може би не всичко отваряха. В новите времена хората все повече се доближават до текста, защото сега купуват по конкретен повод – за работа или за удоволствие“, споделя наблюденията си Пламен. Но защо хората продават книгите си?

„Хората не се разделят с личните си библиотеки, с любимите си книги. Обикновено продават такива, които са наследили, или пък започват да живеят в по-малко жилище, в което нямат достатъчно място, а все пак книгите заемат място“.

Според Пламен Божилов едно помещение с много литература в него „добива своя аура, свой свят, а книгите сякаш променят атмосферата в пространството“.

„Всяка книга си има подходящ момент, в който идва в нечий живот. Човек е подготвен за определено заглавие в кратък период от живота си. И ако изтърве момента, или го превари, то книгата става вече съвсем друго нещо, ще влезе по съвсем друг начин, или по-скоро няма да влезе в него“.

Пламен Божилов не може да каже точно, че има вечно актуална книга. Според него по-скоро има такива, които ту заспиват, ту се събуждат, както е с френските класици, например.

„На всеки 10 години на хората им се дочита Мопасан. Както и съвременни автори – ирански, индийски, такива с близко- и далекоизточен произход, славянски. Най-талантливи за мен си остават балканските писатели – те са най-интересни за четене, с най-богата фантазия“.

Най-старата книга, която е попадала в ръцете на Пламен, е от 1720-1730 – руска богослужебна, печатана в Киев. Най-дълго е търсил произведенията на Жозе Сарамаго, които две години му „бягали“, докато един клиент, на „Вие“ с четенето, един ден не му ги донесъл в плик. На един дъх Пламен е (пре)прочитал „Братя Карамазови“ на Достоевски.

Епохата, жанра, в който днес живеем, Пламен определя като „светло Средновековие, в което има надежда“:

„Слава Богу, че не е фарс! Свърши водевилът. Хубаво е, че в сегашните времена има шанс за този, който си върши добре работата, да остане в играта“.

Пламен вярва, че ароматът на старата книга е аромат на вечност, „който може би е едно от нещата, които ще спасят книгата, книжния носител“. 

Интервюто с Пламен Божилов за „Нощен Хоризонт“ можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елиана Лилова

Франция във фокуса на One Dance Festival 2024

Фестивалът на танците в Пловдив започва на 10 май . Билетите за 16-ото издание на One Dance Festival вече са в продажба. Все още има билети, като по повод на Международния ден на танца – 29 април, ще има 30% намаление за всички билети, закупени след 20 часа вечерта. Това каза пред БНР Елиа Лилова – директор на One Dance Week. Спектаклите..

публикувано на 26.04.24 в 10:25
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36
Сцена от „Великият Гетсби“

"Великият Гетсби" – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през месец април, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и други..

обновено на 25.04.24 в 14:21

Илона Иванова – гласът на Алфира в Baldur's Gate 3

Музиката на българския композитор Борислав Славов към видео играта Baldur's Gate 3 спечели наградата на BAFTA /Британската академия за филмово и телевизионно изкуство/. По този повод специален гост в предаването за музикално-сценични изкуства “ Каста дива “ беше младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова,..

публикувано на 25.04.24 в 13:52
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45