Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди излязоха на протест във Виена срещу крайната десница и канцлера Себастиян Курц

Снимка: pixabay.com

В Австрия се завръща една традиция от 2000 г. Тогава във Виена за пръв път крайнодясната „Партия на свободата” влиза в управлението на страната, а ЕС налага санкции на Австрия. След парламентарните избори миналата година партията на покойния Йорг Хайдер отново е на власт като по-малкия партньор на консервативната народна партия на канцлера Себастиан Курц. Една година по-късно виенчани отново са на улицата.

С песен на уста и плакати в ръцете срещу крайната десница и канцлера Себастиян Курц за втора поредна седмица хиляди виенчани се събраха в центъра на града, за да протестират срещу ограничаването на свободата на медиите.

Разбира се, че ще протестирам! Всеки разумен австриец трябва да излезе на улицата!, каза Щефани, участничка в протеста.

Друга протестираща Клара обясни: „Днес съм тук, защото не одобрявам това, което правителството прави. Позволиха си неща, които са под всякаква критика и смятам, че гражданското общество трябва да надигне глас.

А Бернхард поясни: „Тук съм, защото това, което прави правителството, е безобразие! Особено Кикъл и медиите. Нямам думи!“

Чашата на търпението преля, когато наскоро стана ясно, че прессекретарят на министъра на вътрешните работи Херберт Кикл от „Партията на свободата” е изпратил писмо до полицейските участъци с препоръка на определени неудобни медии да не се дава информация. Изтеклите опорни точки включват и указанието на медиите да се съобщава гражданството на заподозрени лица без влязла в сила присъда, както и изрично да се подчертава, дали въпросното лице е бежанец с или без статут за пребиваване в Австрия.

Университетският преподавател и един от организаторите на антиправителствените демонстрации Чан Гюлчу заяви: „Това правителство трябва да си ходи! То си прекрачи всякакви граници. Ще се радвам, ако успеем да предложим алтернатива на това управление“.

Михаела Мозер също е в организационния комитет, събрал се в социалните мрежи: „Организирахме се, защото смятаме, че трябва да покажем несъгласието си с управляващите. Много хора са против политиката на правителството и смятат, че нещо трябва да се направи. Нашите демонстрации просто предоставят възможност за израз на това недоволство“.

Антиправителствените демонстрации умишлено напомнят на първообраза си преди 18 години. Тогава харизматичният Йорг Хайдер печели симпатиите на австрийците с откровени националистически пароли, които днес - уви - не са изключение в Европа. Неговата „Партия на свободата” дава подслон на онези австрийци, които в следвоенните години са таили негодуванието си срещу негласната забрана на всякакъв израз на патриотизъм и родолюбие.

Както се оказва на парламентарните избори през 1999 г. - те не са малко. „Партията на свободата” става втора политическа сила и в коалиция с консерваторите става управляваща партия. Заради вълната от спонтанни протести министрите трябваше да използват подземен тунел, за да положат клетва пред тогавашния австрийски президент Томас Клестил.

„Днес искаме да сме още по-гласовити, по-издръжливи, но и по-находчиви в протеста си срещу политиката на крайната десница и на консерваторите”, споделя Чан Гюлчу, преди да се присъедини към любителския хор протестиращи, който пее песента „Чао, Себастиан!”

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Великобритания обсъждат присъдите на "българската шпионска клетка"

Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..

публикувано на 20.02.25 в 20:42
Педро Санчес в испанския парламент - Мадрид, 15 ноември 2023

Испанският премиер ще посети Киев в понеделник

Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 19:57
Марчел Чолаку

Румъния намалява държавния си апарат, закрива 1800 длъжности

Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск".  "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..

публикувано на 20.02.25 в 19:46
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции за намаляване на подземните води води у нас отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05