Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протести срещу високите цени на горивата се проведоха в различни градове на страната

| обновено на 27.10.18 в 16:45
Снимка: БГНЕС

Протестите срещу поскъпването на горивата, които започнаха вчера във Велико Търново, продължиха днес в Бургас, Варна, Стара Загора и Пазарджик.
В Бургас 150 шофьори тръгнаха от последното кръгово кръстовище в града към квартал „Ветрен “ и блокираха за 10 минути изхода на магистрала „Тракия“ към  Бургас. Автошествието премина през целия град като затрудни за близо 2 часа движението по големите булеварди, тъй като колоната беше дълга над 3 км..  Въпреки предупрежденията на полицията, че блокирането на пътя е недопустимо, протестиращите спряха за около 10-15 минути движението по АМ "Тракия".  До сблъсъци обаче не се стигна, тъй като още преди началото на протеста движението по магистралата беше отбивано по обходен маршрут в района на град Българово. 

„Цените на горивата в последния месец буквално са полудели. Най-масовият бензин А95 е поскъпнал с около 11 стотинки, а дизелът с около 13 стотинки само за месец. Сравнението от началото на годината е още по-шокиращо. От януари бензинът и дизелът са нагоре  средно с 30 стотинки“, обясни Росинка Бъчварова от организаторите на протеста. За последните 3 години това е вторият протест в областния град срещу високите цени на горивата. Според шофьорите, те трябва да са с около 20% по-ниски.

Не много шофьори от Варна се включиха протестите. Те се събраха на паркинга на една от големите търговски вериги и поискаха премахване на монопола в търговията с горива.  Бяха категорични, че няма да се откажат от автомобилите си, но цената става непосилна за тях.
"Просто е недопустимо такава цена на такова гориво - дизелът стана 2,50, а може би преди 5 месеца беше под 2 лева. Eдно каране на децата до училище и обратно ми коства 20 лева на ден. Всичко е включено в цените на стоките, на хляба. Държавата трябва да премахне монопола".

Полицията в Пазарджик попречи на протестиращите да блокират улици и бензиностанции. Над 200 души се събраха около стадион „Георги Бенковски“. На повечето от тях бяха снети личните данни с предупреждение, че ако се стигне до блокади, ще им бъдат съставени актове за нарушаване на обществения ред. Въпреки предупрежденията, протестното шествие тръгна, но не по централните булеварди, а по обходните маршрути на града. Говорителят на полицията Мирослав Стоянов обясни, че в общинската информация не е имало официално уведомление за протеста и това е наложило да бъдат снети лични данни на някои от участниците. Хората планират нов протест идната седмица. Най-популярният бензин в района - А-95 се продава за 2,44 лв./л, а дизелът - за 2,50 лв./л.

В Стара Загора над 100 души се събраха на паркинг пред един от магазините на популярна верига хипермаркети. "Това е прекалено висока цена за бензин", коментираха присъстващите. В Стара Загора най-масовото гориво - бензин А95 се продава на цени от 2,14 до 2,44 за литър. Според хората разликата от 30 стотинки между различните бензиностанции също е прекалено висока. 

Стотина души се включиха в протеста в Хасково срещу поскъпването на горивата - десет пъти по-малко от тези, които заявиха участие в социалните мрежи. Хората споделиха, че доскоро в областта горивото е било най-евтиното у нас и изразиха подозрения за несъщетвуващ картел между фирмите-доставчици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Теменужка Петкова

Т. Петкова: Държавата няма механизми, с които да влияе върху цените на горивата

Държавата няма механизми, с които да влияе върху цените на горивата. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която изнесе лекция пред форума на Старейшини ГЕРБ в Сандански. Не смятам, че протестите срещу цените на горивата са..

публикувано на 27.10.18 в 14:54
ВИЖТЕ ОЩЕ

Луковмарш - без факелно шествие и със засилено полицейско присъствие

В 17 ч. на площад "Света Неделя" в София се събраха участниците в "Луковмарш".  Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София Ществието беше забранено със заповед на кмета Васил Терзиев, но впоследствие съдът отмени забраната на..

публикувано на 22.02.25 в 18:15

Община Кюстендил подменя старите железни съдове за смет с нови пластмасови

Досегашните метални съдове за смет по домакинствата в населените места на община Кюстендил ще бъдат заменени с пластмасови, беше обявено на месечното заседание с кметовете на селата.  Пластмасовите са по-функционални, по-здрави са и с малко по-голяма..

публикувано на 22.02.25 в 18:08

Задържаната за подкуп директорката на училище в София излиза под гаранция

Арестуваната директорка на 37-мо училище в столичния квартал "Люлин" Цветомира Георгиева излиза от ареста с мярка "парична гаранция" в размер на 1000 лева. Обвиняемата беше задържана заради искане на подкуп от 20 000 лева от изпълнител, участващ в..

публикувано на 22.02.25 в 18:00

0,5% от гласовете определят победителя на изборите в Германия утре

Половин процент гласове на избиратели може да реши кой ще управлява Германия на изборите утре. Според проучванията все още първа сила се очертава да бъде ХДС. Консерваторите обаче ще трябва да управляват в коалиция. Как ще се нареди..

публикувано на 22.02.25 в 17:56
Даниел Митов

Митов: Агресията срещу полицаи няма да бъде оставена без последици

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че агресията срещу полицаи, проявена по време на организраната днес от партия "Възраждане" протестна демонстрация среущу въвеждане на еврото, няма да бъде оставена без последици.  Напрежение на..

публикувано на 22.02.25 в 17:22

И Община Дупница приема плащането на данъците в евро

Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето на местните такси и цени на услуги и администрирането им и в евро на територията на община Дупница, ще гласуват съветниците.  В докладната, внесена от кмета Първан Дангов е..

публикувано на 22.02.25 в 17:05
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Нова протестна акция на гръцките студенти заради ЖП катастрофа

Гръцките студенти провеждат нова протестна акция с искане на наказване на виновните за железопътната катастрофа преди две години, отнела живота на 57 души. По същия повод се подготвя и обща стачка следващия петък. С плакати "Няма да..

публикувано на 22.02.25 в 16:53