Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата „Годината на осемте химии“ е с главен герой химиотерапиите

Петя Накова: Болестта те прави по-свободен

Ракът е философия - за да пребориш болестта трябва да черпиш сили извън себе си и видимия свят

„Болестта те прави по-свободен – сякаш всичко, с което си се съобразявал досега, вече не ти е толкова важно“. Това каза в интервю за предаването „Хоризонт до обед“ младата писателка Петя Накова за новата си книга „Годината на осемте химии“ - един роман с главен герой химиотерапиите.
     

„Химиотерапията и химиите стават герои в моя живот и на другите героини, които са ги преживели. Те са основното, което ти се случва, след като те диагностицират с болестта рак. Диагнозата разделя живота ти. Никой от нас не е очаквал, че има шанс по-скоро да приключи пътят си отколкото си е мислил. Тази диагноза е много стряскаща и започват да ти говорят с проценти, които можеш да живееш. Вече не си стопроцентов - "ще видиш внуците си". И това много променя", сподели Петя Накова.

Книгата е базирана на пет реални истории, но Накова се е срещнала с повече жени и е изградила сборен образ на всяка от героините си: „Не е само моят опит. Не бих могъл да го разкажа по този начин, ако самата аз не го бях преживяла. Моите събеседници, които съм интервюирала за книгата, не ми го разказаха чак толкова цветущо, колкото съм се опитала да го предам. Аз съпреживях и сложих някои мои усещания или предполагаеми техни усещания, минали през мен.“

Повечето от героините са преживели осем курса на химиотерапия в хода на лечението си - осем е стандарт при рак на гърдата, когато няма разсейки по други органи. 

"Тази болест е философия. Има нещо метафизично в това, че раковите клетки са твои собствени клетки, които са били здрави и после се обръщат срещу теб, а на всичкото отгоре дълго време се прикриват и имунната система не може да ги идентифицира и да се бори с тях", разказа още Петя Накова, която нарича химиотерапията "инквизиция на клетъчно ниво".

Болестта е изпитание, категорична е Петя: "Защото колкото и да е неправилно да си задаваме въпроса "Защо ми се случи", няма човек, който да може напълно да избегне този въпрос. И аз си го задавах. Всеки си намира свой отговор. Не трябва да се самообвиняваме, но има и нещо здравословно да се попиташ "Защо ми се случи". И като се попиташ, винаги намираш нещо, в което не си бил истински, не си бил ти, и ти се иска да го поправиш. Вече не искаш да си лицемер. По някакъв начин тази болест те прави много честен - да бъдеш себе си във всичко."

Книгата има щастлив край, категорична е Петя Накова. Тя отбеляза колко е важно когато си болен от рак да не се самозатваряш, а мобилизирайки всичките си физически, душевни и духовни сили, както и сили извън видимия свят, в който живееш, да се оцениш подкрепата на близките си хора. "Срещнах се с много черногледство. Дори в лекарите. Като чуеш тази страшна дума "рак" (дори аз съм мислела така преди да ми се случи), ами добре, взимай си вече сбогом със света. В нашето българско общество вече гледаме много фаталистично, а една добра нагласа, една оптимистична нагласа много помага."

Авторката е завършила машинно инженерство и режисура. Автор е още на биографичния роман "Проповедникът и черният кон". В киното дебютира с документалния филм "Ром Кихот". Димитър Кенаров я определя като "военен кореспондент от бойните действия с болестта рак".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00