Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Смолян до Грьонинген - историята на Ивайло Желев

Как редуцирането на дигиталния шум в рентгенови снимки може да спаси човешки живот

България е горещо място за наука и бизнес, стига да има мотивирани млади хора, казва един от носителите на награда "Джон Атанасов"

Ивайло Желев /вдясно/
Снимка: Личен архив

Как работата върху редуцирането на дигиталния шум в рентгенови снимки може да спаси човешки животи? Това е част от работата на Ивайло Желев, който е извървял нелекия път от Смолян до Грьонинген, Холандия, където изучава изкуствен интелект. Ивайло е сред тазгодишните носители на награда "Джон Атанасов" за постижения в компютърните науки. 

Интересът му към изкуствения интелект се породил в 10-ти клас. "Аз наистина нямах никакви контакти извън Смолян. Изобщо не се развивах. Нямаше с кого да се сравнявам, с кого да споделям идеи. В момента, в който намерих правилните хора, вече бях наясно с това, с което искам да се занимавам и оттам нататък много бързо тръгна", спомня си днес Ивайло Желев.

Тласъкът за Ивайло дошъл по време на една лятна академия за програмиране. Желанието му да търси контакти го запознало с ментора му - Станислав Харизанов от БАН, с когото започнали да работят. Влюбва се в първия проект, който Харизанов му предлага, и оттогава е много мотивиран да работи. Ивайло Желев и Станислав Харизанов работят по проект, който може да спаси човешки животи, като помогне за поставяне на по–точни диагнози при разглеждането на рентгеновите снимки. Накратко: цялата математика, статистика, аналитична геометрия, алгоритми влизат в разчитането на снимката, обяснява Ивайло:

"Рентгеновите изображения страдат от много сериозни дефекти като шум и моята работа е да направя алгоритъм, който да се справя с това. Защото шумът може да замъгли, дори да изчезват малки, но много важни детайли от диагностиката. Това може да доведе и до съвсем различна диагноза."

Така Ивайло и екипът му взимат няколко рентгенови изображения и осредняват стойностите, което обаче е свързано със сериозна радиация за пациента. "И е по-добре да се справим с този проблем математически." Не използват изкуствен интелект.  

Компютърното програмиране разширило светогледа на Ивайло. Той признава, че го е накарало и да излезе от зоната си на комфорт. Състезанията, школите, обученията носят контакти с вдъхновяващи личности. Сред другите състезатели намира и хора със сходни интереси. Съревнованието с тях го кара да се стреми да бъде все по-добър в това, което прави.

Една от идеите за бъдещ проект на Ивайло Желев е да разработи приложение за архитектура с изкуствен интелект. Целта му е програмата да може да проектира сгради, "което ще рече, че може евентуално програма да проектира сгради", разказва Ивайло. Той смята, че хората изпитват страх от изкуствения интелект, но той може да се използва за всичко. Смартфоните например са най-ниското ниво, най-близкото до хората, пояснява Ивайло. "Буквално всички смартфони, дори най-старите версии - всички те имат изкуствен интелект, а хората даже не го осъзнават."

Ивайло Желев вярва, че е дошло времето за икономика, базирана върху изкуствения интелект. Затова и в бъдещите му планове е не е само използването му за проектиране на сгради: "Искам да се занимавам предимно със сектора на услугите, да съм свързан с всички хора, които се занимават с нещо оригинално, иновативно, което може да е полезно на обществото и оттам - да го приложа във възможно най-много индустрии."

Ивайло планира да се занимава с бизнес в България, като признава, че това, което у нас може да се подобри, е в посока научно ориентиран бизнес. По думите му, България е добро място за технологични иновации: "Някои от лекторите тук, в университета казват: "България в момента е много горещо място - за наука, за бизнес, за всичко". Въпросът е да има мотивирани млади хора. Специално за компютърни науки, специално за математика, където ние сме от водещите сили в света."

Наградата „Джон Атанасов“ е престижно признание, което помага на обществеността да разбере повече за дейността на младите български изследователи в областта на компютърните науки, споделя Ивайло Желев.

Още от историята на Ивайло Желев чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия подкрепи Харков след руската офанзива

Германия призова съюзниците на Украйна да продължат да подкрепят Киев, след като Русия започна офанзива срещу северната част на Харковска област, предава АФП. Украйна съобщи за опит на руски диверсионни групи да пробият границата "Хората от Харков продължават смело да се съпротивляват на постоянните руски бомбардировки. Вашата смелост изисква..

публикувано на 10.05.24 в 22:43
Джон Кърби

Кърби: Все още няма мащабна операция срещу Рафах

Съединените щати отново изразиха загриженост относно израелското нападение срещу Рафах, но заявиха, че все още не са видели мащабна операция срещу препълнения с бежанци от целия анклав град.  От Белия дом подчертаха, че въпреки че преговорите по споразумението за прекратяване на огъня срещу заложници в Ивицата Газа засега са приключиха без споразумение,..

публикувано на 10.05.24 в 22:39
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски: По цялата фронтова линия се водят тежки сражения

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че по цялата фронтова линия се водят "тежки сражения", след като Русия започна мащабна сухопътна офанзива в североизточната част на страната. Русия продължава настъплението си в Харковска област на Украйна "Има тежки сражения по цялата фронтова линия", заяви Зеленски в публикация в социалните мрежи,..

публикувано на 10.05.24 в 22:19
Кулите

Дарение от 1 милион евро за спасяването на средновековната кула "Гаризенда“ в Болоня

Американският милиардер и топ мениджър в света на икономиката Ерик Шмид направи уникално дарение за спасяването на средновековната кула "Гаризенда“ – символ на Болоня със съседната ѝ „Азинели“, застрашена от срутване. Обезопасиха кулата Гаризенда в Болоня – един от символите на града Дарението е от 1 милион евро. Дело е на Ерик Шмид - бивш..

публикувано на 10.05.24 в 21:45

Русия продължава настъплението си в Харковска област на Украйна

Руски части са овладели четири села в украинската Харковска област и се опитват да си проправят път към град Волчанск. Това съобщи изданието "Украинская правда", като се позова на военни източници. От Волчанск и околните селище се евакуират местните жители. Русия с атака в Харковска област Президентът на Володимир Зеленски увери, че украинското..

публикувано на 10.05.24 в 21:15
Президентът на САЩ Джо Байдън

САЩ обявиха нов пакет от 400 млн. долара помощ за Украйна

Съединените щати обявиха нов пакет от военна помощ в размер на 400 млн. долара за Киев, след като Русия започна изненадваща сухопътна офанзива в Североизточна Украйна. Русия с атака в Харковска област В меморандум, публикуван от Белия дом, президентът Джо Байдън разрешава "предоставянето на отбранителни продукти и услуги на Министерството на..

публикувано на 10.05.24 в 20:59

Огнище на птичи грип в Хасковска област

Ново огнище на птичи грип е регистрирано в Хасковска област, съобщават от Българската агенция по безопасност на храните. Заразата е засечена във ферма със 6 300 патици в симеоновградското село Константиново. Заболелите патици ще бъдат умъртвени по хуманен начин. Определена е 3-километрова предпазна зона, в която попадат село Константиново и харманлийското..

публикувано на 10.05.24 в 19:50