Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгения и Николай Баневи остават окончателно в ареста

| обновено на 13.12.18 в 17:09
Николай и Евгения Баневи в Специализирания наказателен съд на заседанието му на 7 декември в София.
Снимка: БГНЕС

Окончателно Евгения и Николай Баневи остават в ареста. Решението е на Апелативния специализиран съд. Малко след произнасянето му двамата дадоха импровизирана пресконференция в съдебната зала.

Разговорът с медиите беше поискан и специално разрешен от съдебния състав. След като чу, че молбата за по-лека мярка за неотклонение е неоснователна, бизнес семейството обяви, че продължава битката си, за да докаже, че не е извършвало длъжностни и данъчни престъпления, нито че има офшорни сметки, в които държи над милиард лева, изпрани от източването на четири приватизирани дружества:

"Чрез вас искам да се обърна и към българската общественост. Тя би ли поискала оставките веднага на Цацаров и на Гешев, ако не открият един милиард по сметките в Швейцария? Не можеш да се изцепиш пред цялото общество и да кажеш: "Николай Банев има в швейцарска сметка милиард лева. Това е абсурдно. Нямам един цент. Жалко...", каза Банев, а Евгения Банева допълни – "Дай Боже да ги имаме".

Така те коментираха думи на главния прокурор Сотир Цацаров и заместника му Иван Гешев Николай и Евгения Баневи.

Според съдебния състав събраните в над 120 тома доказателства са достатъчни да се направи изводът, че с майката на Банев Николай и Евгения Баневи са действали близо 13 години като организирана престъпна група.

Свидетелски показания пък показвали, че на свобода двамата могат да се укрият или да извършат друго престъпление.

След няколкочасово закъснение започна заседанието на Специализирания апелативен съд, на което ще стане ясно ще останат ли окончателно в ареста Николай и Евгения Баневи.

Нов том с доказателства отложи днес с три часа заседанието на Апелативния специализиран съд, пред който Николай и Евгения Баневи обжалват задържането си под стража. В ранния следобед заседанието все пак започна. 

Заедно с майката на Банев те са обвинени, че като организирана престъпна група са източили четири предприятия, укрили са данъци за милиони и са изпрали 600 милиона евро.

Преодолявайки застаналите между него и медиите служители на Съдебна охрана, Николай Банев каза:

„Целият този процес беше като „селска вечеринка“. Искам да ви попитам, знаете ли в една банка, която цитират, като ЕВ ДЖИ, тя е публична банка, регистрирана на Лондонската фондова борса, как можеш да вкараш 600 милиона, изпрани евро. Това е някакъв пълен смях“.

По-късно Банев употреби пред журналисти други популярни изрази, за да опише разследването, като "крадецът вика дръжте крадеца".  

Ден след екстрадирането им от Франция съдия Антон Урумов им наложи най-тежката мярка за неотклонение заради опасността да се укрият на свобода.

Така смятат и наблюдаващите прокурори – заради високия стандарт на Баневи и съмненията, че разполагат с достатъчно сметки в чужбина, и заради обвиненията за длъжностно присвояване, данъчни престъпления и пране на пари на над един милиард лева.

В първия си публичен коментар в съдебната зала миналия петък Евгения и Николай Баневи определиха като абсурдни обвиненията, че от 2005 г. до ареста им в Ница, освен семейство, били организирана престъпна група, източила четири предприятия, а парите от престъпленията депозирали в офшорни сметки. Отрекоха и да са се укривали, защото не искали да живеят като бегълци.

От вчера част от групата им официално е и майката на Николай Банев – Мария, на която прокуратурата отрежда важна роля в престъпното сдружение. Заради напредналата ѝ възраст тя е на свобода срещу парична гаранция от 10 000 лева. 

Тезата на Баневи е, че всички приватизирани предприятия са имали колективни управления и няма как нещо там да се е случвало по личната воля на Николай или Евгения. Това показват и доказателства, внесени по-рано днес. Последната дума ще е на съда. 

Защитата още заявява, че съпрузите трябва да бъдат освободени, защото те не само не се крият, а са имали намерение да се приберат в България веднага след като са разбрали, че срещу тях е образувано досъдебно производство. Самите Баневи твърдят, че не искат да прекарат живота си като бегълци от правосъдието. 

Знае се, че по делото има използвани СРС-та, като в рамките на разследването са подслушвани Баневи и свързани с тях на лица. 

Чуйте подробностите в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шест вековни дървета са обявени за защитени

Шест вековни дървета са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов. Дърветата са от вида летен дъб, обикновен бук, обикновен смърч, обикновен бук и черна топола.  Най-старите летен дъб и обикновен бук са на възраст от около 300 години и се намират в землището на село Гълъбово, община Куклен, област Пловдив и в..

публикувано на 18.02.25 в 21:36

Британци са обвинени в шпионаж в Иран

Британската двойка, задържана в Иран, е обвинена в шпионаж, съобщи "Скай нюз", позовавайки се на иранска информационна агенция. Крейг и Линдзи Форман са обвинени в "сътрудничество с тайни институции, свързани с разузнавателните служби на враждебни и западни държави". Иранските държавни медии съобщиха миналата седмица, че двойката е задържана в..

публикувано на 18.02.25 в 21:00

В Гърция се очакват лошо време и поледици

Екстремно време се очква да обхване Гърция. Властите предупреждават за поледици по пътищата. Шофьорите задължително трябва да се снабдят с вериги. От тази нощ до края на седмицата циклонът "Корал“ ще обхване цялата страна, предупреждават от Гражданска защита.  В Северна Гърция температурите спадат с 10 градуса, което предлолага..

публикувано на 18.02.25 в 20:43

Намериха жена и 7-годишния ѝ син, обявени за издирване

Жената и седемгодишният и син, които полицията обяви за издирване, са открити  във Велинград, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Те са в добро състояние и вече са в дома си в село Аврамово при своите близки.   Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче Двамата бяха в неизвестност от 10 февруари, като в търсенето им се..

публикувано на 18.02.25 в 20:25

Тежка катастрофа затвори пътя Русе - Бяла

Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.

публикувано на 18.02.25 в 20:19

Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..

публикувано на 18.02.25 в 20:00

Франция свиква втора среща за Украйна и европейската сигурност

Франция свиква втора за тази седмица международна среща за войната в Украйна и европейската сигурност утре. Това съобщиха дипломатически източници, цитирани от "Ройтерс". Сред поканените са представители на Канада, Норвегия, Румъния, Гърция и балтийските страни. На първото съвещание вчера бяха обсъдени възможностите за изпращане на миротворци в Украйна..

публикувано на 18.02.25 в 19:59