Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Чернева: Великобритания сякаш иска дървено желязо при Брекзит

ЕС сбърка като остави Косово без визова либерализация, смята тя

Весела Чернева в студиото на предаването “Събота 150“
Снимка: БНР

Според Тони Блеър има над 50% вероятност да се проведе втори референдум за напускане или за оставане в ЕС, защото парламентът ще остане разделен относно споразумението за развода и електоратът ще трябва да реши вместо него. Блеър призова лидерите на останалите страни-членки да използват този шанс и да обещаят на британците, че ако останат, ЕС ще бъде реформиран, за да отговори на очакванията на гласувалите за Брекзит преди две години.

Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика коментира пред БНР въпроса - могат ли британският премиер и колегите й от ЕС да демонстрират желание за взаимна помощ и не е ли “мечтател“ Блеър:

“Мечтател не, може би е манипулатор в случая. Истината е, че Великобритания още по време на вота за референдума не знаеше какво точно иска от ЕС. Помним Дейвид Камерън, който на няколко пъти искаше отстъпки и обещания за реформи от европейските лидери и в крайна сметка Меркел му ги даде. Въпреки това вотът на референдума беше загубен, така че, мисля, че Великобритания не може да иска безкрайно отстъпки от ЕС, което тя прави в последните две години при положение, че не е ясно какво тя самата иска и това стана много очевидно в Британския парламент през последните дни. Хората, които се опитват да съборят споразумението на Тереза Мей с ЕС, са и от двете страни – това са и тези, които искат да напуснат ЕС, и тези, които да останат“, каза тя и поясни още - “като че ли Великобритания иска дървено желязо. Иска хем да остане в митническия съюз, хем да го напусне. Хем да няма свобода на придвижване на хора и стоки, хем Северна Ирландия да няма граница с република Ирландия“, каза Чернева в интервю за предаването “Събота 150“.

“Това е проблемът, проблемът не е в ЕС и европейските лидери казаха това много ясно на Тереза Мей, че тя трябва да формулира някакво искане, което в себе си да прави смисъл“, поясни още тя.

Тя коментира и темата има ли смисъл Тереза Мей да прави втори опит да убеждава Съвета на ЕС, че трябва да направи отстъпки:

“Мисля, че има смисъл, защото тези отстъпки няма да бъдат по самото споразумение, то няма да бъде отваряно и да бъде предоговаряно отново, а ще бъдат по политическата декларация. Това е един документ, който на практика няма правна стойност, но има политическа стойност и той задава траекторията на ЕС с Великобритания след този преходен период до края на 2020 г..

“Единственият начин това да стане и това е другото нещо, за което Тони Блеър е манипулативен в своите изказвания, е, че Лейбъристката партия, неговата партия, всъщност е тази, която трябва в момента да реши от коя страна стои, а тя самата също е разделена“, каза тя.

В коментар към темата дали всички членки на ЕС искат Великобритания да остане, като се има предвид по-големите Германия и Франция, и дали това е в техен интерес, Чернева разясни:

“Аз мисля, че е в интерес на ЕС Великобритания да остане. И има много гласове затова, че целият ЕС ще получи нов импулс, ако в последния момент Великобритания си смени мнението“, каза тя и допълни:

“Дори Великобритания да реши да се върне – тя ще трябва да си плати за това. Това няма да е безплатно, то ще има цена и тази цена ще бъде изискана основно от големите страни-членки“.

На въпрос на водещия за пасивността на ЕС по отношение на Балканите и дали може да се каже, че ЕС в качеството си на посредник между Белград и Прищина проявява недостатъчна активност и по този начин допуска  ескалация на моментната криза там, изразена в радикализирането на политиката на косовските албанци, както и във въвеждането на 100% мита върху стоките от Сърбия, Босна и Херцеговина, тя отговори:

“ЕС взе две грешни решения. Едното беше Косово да остане единствената страна без визова либерализация от Западните Балкани, това беше решение на страните-членки, а комисията имаше друго мнение“ и поясни още, че “визовата либерализация беше онзи морков, който ЕС можеше да предложи, този морков вече го няма“ и второто грешно решение беше това на Могерини, върховния представител на ЕС по външна политика и екипът й да започне преговори за обмяна на територии между Сърбия и Косово и да подкрепя тези преговори по един доста непрозрачен начин“.

“Идеята, че ЕС може да откъсне парче от територията на Косово, да го даде на съседна Сърбия в замяна на някаква друга територия – цялото това нещо създаде страшно много недоверие към ЕС“ и видяхме, че тези две решения радикализираха политиката на Косово и косовската общественост и “политическата реакция не закъсня“ , допълни още Чернева.

По отношение на европейските аспирации на Белград и на Прищина, както и това дали е “свършено“ с тях, тя каза:

“Аз не мисля, че е свършено, мисля че по-скоро трябва да се преосмислят отношенията между двете страни и те да се опитат да си говорят в името на съвместното си съществуване като съседи“.

Интервю с Весела Чернева можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доставка на замразени пуйки в отдалечени райони на Аляска, ноември 2024 г.

В САЩ отбелязват Деня на благодарността

В САЩ днес отбелязват Деня на благодарността, който по същността си това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за реколтата с която ги е дарил, но с времето се е превърнал и в един от най-обичаните светски празници. Освен с религията, денят се свързва и с първите английски заселници, наричани пилигримите, които след..

публикувано на 28.11.24 в 10:54
Росен Желязков

ГЕРБ внесе в КС питане за правомощията на ВСС

ГЕРБ внесе в Конституционния съд искане за тълкувателно решение дали при изтекъл мандат Висшият съдебен съвет продължава в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. В искането се иска и тълкуване за това да ли е допустимо със закон или друг акт на парламента тези правомощия при изтекъл мандат да бъдат ограничавани. В трети..

публикувано на 28.11.24 в 10:49

Спират покупките на чужда валута на вътрешния пазар в Русия

От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар.  В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни..

публикувано на 28.11.24 в 10:27

"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември

Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози.  Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.

публикувано на 28.11.24 в 10:26

Протест срещу застрояването на зелени площи и ремонта на улица "Опълченска"

Жители на два столични квартала излязоха на пореден протест срещу застрояването на зелените площи в града и ремонта на улица "Опълченска". Жители на кв. "Изток" настояват за среща с кмета на София и с председателя на общинския съвет.

публикувано на 28.11.24 в 10:12

От 30 ноември до 31 декември: Родителите могат да подадат заявления за данъчни облекчения за деца

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок..

публикувано на 28.11.24 в 10:09

Висока степен на заетост на терминала за втечнен газ до остров Ревитуса

Гърция поддържа висока степен на заетост на терминала за втечнен газ до остров Ревитуса, до който и България има достъп. Гръцкият газов оператор ДЕСФА съобщава за засилен интерес към терминала за съхранение и обработка на втечнен газ до Ревитуса. До него има достъп и България за получаване на синьо гориво при необходимост. За това има..

публикувано на 28.11.24 в 10:06