Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци инициират услугата “Мобилен терапевт“ и учат деца, останали без родителски грижи

Снимка: БНР, архив

Фондация “И аз мога също“ концентрира дейността си в изготвяне на инициативи в помощ на хората с увреждания, като последната от тях  е “Мобилен терапевт“. 

Десислава Енева е координатор на инициативата “И аз мога също“, занимава се с дейността в подкрепа на хората с увреждания, вече 12 години. Най-новата стъпка ни запознава с най-новата дейност “Мобилен терапевт“.

Два центъра за хора със специални нужди са още един от проектите. 

Лора Антонова пък е част от екипа доброволци от фондация “Подари време“, които са учители на деца, останали без родители.

“Ние помагаме на деца със специални нужди и на техните семейства. В този ред на мисли нашите програми и нашата мисия е с фокус върху това да помагаме на семейства, които са избрали да отглеждат деца с увреждания. Имаме няколко програми, които са насочени в тази посока“, каза Десислава Енева.

“Имаме база със семейства с деца със специални нужди в цялата страна, отделно помагаме на три съществуващи центъра, терапевтични тук в София“, каза още тя.

“Имаме програми за адаптирането на жилища на деца с увреждания, които биха могли да помогнат на децата да се придвижват свободно в домовете им. Имаме програма, която е свързана именно към съществуващите терапевтични центрове, което означава, че ние целогодишно насочваме дарители към тях и се опитваме да правим различни инициативи с тях“.

Енева разказа малко и за единия от проектите – двата центъра за деца със специални нужди:

“Преди няколко години 2008 година, помогнахме на една родителска организация, тук в София, да създаде един център на деца с увреждания, който е терапевтичен център, там работят специални педагози, отново кинезитерапевти. Те работят с децата. Това е един от много успешните и много добре работещи центрове. В момента в него има доста деца, които получават консултации и терапия“, каза тя.

“Другият център, който малко по-късно успяхме да създадем – това е един център за деца с аутизъм в Пловдив, който всъщност е най-големият център за деца с аутизъм в Пловдив. Нещото, което успяхме да постигнем там, е не само, че предоставихме различни услуги, както за децата, така и за техните семейства, а и това, че успяхме да внесем в България една иновативна и успешна програма за работа с деца с аутизъм“.

За инициативата “Мобилен терапевт“, която ще улесни придвижването на хора с тежки увреждания, Енева уточни: 

“Това е програма, която създадохме в помощ на един от съществуващите центрове, който подкрепяме, това е “Център за надежда“ той се намира в училището за незрящи деца .

“Актуалната програма е свързана с един от основните проблеми на тези деца  - невъзможността им да се придвижват от домовете до терапевтичния център“, поясни още тя и допълни “това е важно, защото двигателната рехабилитация за тези деца е животоподдържаща. При тях тя трябва да е регулярна, трябва да се случва на ежедневна база“.

Лора Антонова от екипа доброволци, които са учители на деца, останали без родители:

“Ние сме доброволци, които подаряват време на деца в институции, които са лишени от родителска грижа. Ние се сприятеляваме с повечето такива дечица. Посещаваме около 300 деца в различни институции на територията на цялата страна и гледаме да се сприятеляваме с тях“.

“Отделно имаме програма с разработени уроци, които повечето от нашите доброволци също се опитват да ползват, за да помагат за ограмотяването на децата“, разказа Антонова. 

“Такива посещения се организират всеки месец от фондацията“.

“Мога да разкажа за първото си посещение в такъв дом. Много от хората имат някакво грешно разбиране, затова, че домовете изглеждат много зле откъм условия. Това, което мога да кажа, като лично впечатление, е, че това е просто една къща, в която има едни деца. Обичат да гледаат кино, обичат да ходят на училище, обичат да четат книга...“

Целия репортаж можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35