Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Светлана Христова: Публичното пространство е един вид общо благо и затова лесно се осъзнава като такова


Защо публичните сгради и пространства мобилизират гражданска енергия и как тя да бъде оползотворена, както и защо хората се мобилизират да пазят пространства и сгради в по-голяма степен, отколкото човешки права, на тези въпроси отговаря доц. Светлана Христова пред БНР, правейки кратък социологичен и културологичен коментар върху протестите за градски пространства, който тръгна от последния горещ казус, свързан с горещите минерални извори в София.

“Публичното пространство е един вид общо благо и затова хората лесно го осъзнават като такова и лесно се мобилизират и усещането за подмяна, затова, че започва това общо благо да ни се изплъзва, някак си …По-общо казано чувството за подмяна на ценностите на обществото започва да надделява, хората стават нервни, хората вече не могат да понасят това“, каза доц. Христова, редактор на едно голямо изследване за публичните пространства, което излезе в издателство “Routledge” - тя е социолог, изследовател и преподавател в Югозападния университет, в интервю за предаването “Хоризонт до обед“.

“Въпросът ви отразява вероятно българския контекст, ако го погледнем по-широко, хората се солидаризират и за човешки каузи, мисля че и в България започнахме да откриваме тази солидарност“, каза тя.

“Като говоря хората имам предвид не само Централна и Източна Европа – говоря света като цяло. Ние навлизаме в една нова фаза, бих казала постконсуматорска фаза, когато хората осъзнават първо, че природата е с изчерпаеми ресурси, когато глобалното затопляне става факт, когато се случи кризата, финансовата криза, която обхвана света, и която доведе до масово обедняване на средната класа, но това е класа, която има културен капитал, социален капитал“, каза тя.

Тя коментира и темата как изглежда казусът с минералната вода, защото водата и въздухът – разбираме и като достъп до публични блага:

“Всъщност огромна е изненадата, защото от 80-те години на миналия век в света взе да се развива нещо, което можем да наречем “икономика на преживяването“. Значи това се пада глобално след времето, когато света, по-скоро развитите страни започнаха да се деиндустриализират. С намаляването на индустриите взе да се развива нещо, което днес припознаваме като творческа, креативна, културна индустрия, то се нарича също така “икономика на преживяването“, каза тя.

“Градовете започват да стават все по-ясно изразени самостоятелни играчи, особено в ЕС, където управление, права, политики се пределегират към съюза. Това води до увеличаване на ролята на регионите и на отделните градове".

“Казусът с централна баня той обхваща колкото възможността да оценим ресурсите, да видим как бихме могли да ги включим в тази “икономика на преживяването“, за да привлечем повече туристи“. Водата в София се явява вид културно наследство, то е свързано с едни вековни практики, каза още тя.

“Европа все повече става континент на застаряващото население. Все повече въпросът за здравето, въпросът за устойчивото използване на ресурсите, въпросът затова как ние ще успеем по-дълго време да живеем добре, пълноценно – качеството на живот, качеството на преживяването – това един много европейски въпрос“, каза още тя.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41

Предупредиха GSM операторите, че може да има и по-сериозни санкции за нарушени потребителски права

Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...

публикувано на 19.02.25 в 19:30