Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Цеков: Минималният праг на субсидията не ощетява БПЦ

Борислав Цеков
Снимка: БГНЕС


Въвеждането на минимален праг на субсидията не ощетява Българската православна църква, както твърдят Обединените патриоти. Така Борислав Цеков – доктор по конституционно право и основател на Института за модерна политика, коментира в предаването „Хоризонт за вас“ промените в Закона за вероизповеданията:

„Категорично не може да се говори за ощетяване на Българската православна църква. Това, че се определя минимален праг на държавната субсидия, е нещо разумно, аз съм изненадан от подобни трактовки. Заедно с това трябва да имаме предвид и бюджетните възможности на държавата и това, че подобни субсидии не могат да се разширяват до безкрайност, но държавата в случая чрез тези законодателни поправки оставя минималния, гаранционния минимум, под който независимо от политическа, парламентарна, икономическа конюнктура, докато е в сила тази законова норма, няма да бъде коригиран, няма да се слиза под него в годишните закони за държавния бюджет.“

Според Цеков субсидирането е най-важният момент в промените:

„Най-важното, което се прави, е въвеждането на държавно субсидиране. Чуват се гласове, главно от протестантските деноминации и от някои други вероизповедания, че с това се нарушавала Конституцията, международните актове, принципът за равнопоставеност на вероизповеданията. Веднага искам и то много ясно да подчертая, че подобни възражения не са основателни. Ако до 2014 година по силата на практиката на съда в Страсбург, се правеше опит да бъде налаган като матрица на всички държави членки на Съвета на Европа подходът, че държавата трябва да е еднакво дистанцирана от всички вероизповедания, да бъде неутрален и безпристрастен организатор на правото на вероизповедания, без специални отношения, включително с основните вероизповедания в дадена държава, след 2014 съдът в Страсбург промени практиката си. (…) Тя се обърна диаметрално, за да се съобрази със съществуващите в почти всички държави от Европа реалности , а те са, че държавата има специални отношения с едно или повече вероизповедания, включително чрез тяхното финансиране. Стандартът, който се въведе от 2014 година, е, че държавно-църковните отношения са изцяло в преценката на съответната държава и тази преценка се базира на историческата традиция, цивилизационната принадлежност и, както казва съдът в Страсбург, актуалните баланси в обществото. Т. е., нашият законодател, ние като общество сме в правото си да въвеждаме такава държавна субсидия, включително да въвеждаме праг за тази субсидия и т.н., и това не нарушава правото на вероизповедание.“

В закона обаче има и проблемни моменти, смята експертът:

„Заедно с това с самия закон има и редица и доста спорни моменти, които засягат вече самото право на вероизповедание. Това, което протестантските, евангелистките деноминации поставят остро и аз напълно подкрепям, държавата едва ли не да лицензира местата за публична, религиозна дейност – молитвените домове и храмове, да се забранява това да бъде осъществявано на други места, освен тези, които ежегодно са декларирани от вероизповеданията, каквото задължение сега се въвежда с тези поправки.

За да не влизаме в теориите, ще се опитам да илюстрирам защо подобен подход от страна на държавата е недопустим. Правото на вероизповедание, в един по-широк контекст, е част от свободата на съвестта. Така както ние с вас и още няколко души започнем да си коментираме в едно кафене политиката, държавата не може да дойде да ни каже: „Вие нямате правото да коментирате политиката на това място, защото то не е определено за такова и нямате право да се занимавате с това, защото не сте регистрирани като партия“, така държавата няма правото да казва на хората къде съвместно да се молят, дали да го правят в читалищен дом, на улицата или у дома.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Британският премиер Стармър е готов да изпрати войски в Украйна като част от мироопазваща мисия

Британският премиер Киър Стармър каза, че е "готов и има желание“ да изпрати британски войски на място в Украйна като част от възможен мирен процес. Пишейки в "Дейли телеграф", премиерът посочва, че осигуряването на траен мир в Украйна "е от съществено значение, ако искаме да възпрем Путин от по-нататъшна агресия в бъдеще". Преди извънредната..

публикувано на 17.02.25 в 07:16
Солун, Гърция

Форум за икономическото развитие на Балканите започва в Солун

В Солун започва двудневна среща за икономическо развитие на страните от балканския регион. Туризъм, енергетика, транспорт и иновации в аграрния сектор са част от темите, които ще се обсъждат на форума в Солун. От България ще участват министърът на транспорта Гроздан Караджов, както и представители на търговската камара в София. Според..

публикувано на 17.02.25 в 07:07

Напредъкът на България по пътя към Еврозоната е първа точка в заседанието на Еврогрупата

Напредъкът  на България по пътя ѝ към еврозоната ще бъде първа точка в днешното заседание на Еврогрупата в Брюксел, което ще започне следобед. Министърът на финансите Теменужка Петкова ще информира колегите си от еврозоната за хода по изпълнението на критериите за тази цел. От всички тях засега страната ни не изпълнява единствено..

публикувано на 17.02.25 в 06:59

В Рияд и Париж започват важни преговори за Украйна и европейската отбрана

Днес в столицата на Саудитска Арабия Рияд започват предварителните преговори между американски и руски представители за примирие в Украйна, предадоха световните агенции. За тази седмица е планирана и среща между руския външен министър Сергей Лавров и американския държавен секретар Марко Рубио. Това е първата подобна среща между двете държави за последните..

публикувано на 17.02.25 в 05:24

В Северна Ирландия са унищожени над 60 хил. птици заради птичи грип

Около 64 000 птици са унищожени в Северна Ирландия след предполагаем случай на птичи грип в комерсиална птицеферма, съобщиха от британското министерство на земеделието, околната среда и селските райони. Главният ветеринарен лекар на Северна Ирландия Брайън Духър заяви пред "Скай нюз", че е било взето решение всички птици в птицефермата в Дънганън,..

публикувано на 17.02.25 в 05:20

Топло време се очаква тази седмица във Великобритания

Във Великобритания температурите може да достигнат 14 градуса до средата на седмицата след продължителен период на изключително мрачно и студено време, съобщиха от метеорологичната служба. Синоптиците съобщиха добрата новина, че хората могат най-сетне да се порадват на слънчевите лъчи още днес в някои части на страната.  Почти през целия февурари досега..

публикувано на 17.02.25 в 04:59

Ще бъдат подписани първите договори за газовите находища около Кипър

Първите споразумения за търговска експлоатация на газови находища в кипърската изключителна икономическа зона ще бъдат подписани днес в Кайро. Те са между Кипър, Египет и 5 международни енергийни компании, работещи в региона. На церемонията ще присъстват президентите на Кипър и Египет Никос Христодулидис и Абдел Фатах Ас-Сиси и вицепремиерът на Италия..

публикувано на 17.02.25 в 04:56