Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мигове от 90-годишната история на Софийската филхармония

Софийската филхармония

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" отбелязваме рождената дата на Софийската филхармония - точно  преди 90 години, на 18 декември 1928 г., се е състояла първата репетиция  на новосъздадения по идея на големия български цигулар Саша Попов Академичен симфоничен оркестър.


Така започва славния път на този голям наш оркестър. Не мога да говоря безпристрастно за Софийската филхармония - с нея са  свъзани годините на моята младост, началото на моя път в живота. Причините бяха лични: Мой съпруг бе солист-обоиста на Филхармонията - Георги Теодосиев, и всичко, което ставаше в оркестъра, преживявахме заедно, вълнувахме се от успехите и от всичко, което се случваше, познавах всички, присъствах на всички концерти през 50-те и началото на 60-те години на отминалия век. Спомням си концертите на оркестъра, диригентите, солистите, ентусиазираната публика, пълната зала „България“....

Спомням се какви прекрасни музиканти  имаше в оркестъра - родени музиканти, артистични, темпераментни. Ще спомена само групата на дървените духови инструменти - иска ми се да припомня имената им: флейтисти бяха Павел Попов, Иван Бончев (какъв прекрасен тон имаше той), Никола Ненчев, Тодор Кючюков, обоисти - Георги Теодосиев, Костадин Чилев, Милко Узунов, Димитър Титов, кларинетистите - Кирил Димитриев, Димитър Ганев, Атанас Колев, фаготисти - Кирил Коцев, Васил Павлов, Борис Вълов и Иван Стоянов. Иска ми се да не бъдат забравени имената на тези великолепни музиканти - те бяха отдадени изяло на музиката, живееха с нея.

В Златния фонд на БНР се пазят изказвания на  някои от музикантите във връзка с честването на 30-годишнината от създаването на Софийската филхармония - на фаготиста Кирил Коцев - невероятно елегантен и изискан музикант, и на един от прекрасните оркестранти на Филхармонията през 50-те години - флейтиста Павел Попов. Добавяме и един уникален запис на Академичния симфоничен оркестър под диригентството на Саша Попов - Ръченица из „Тракийски танци“ на Петко Стайнов. Предполага се, че записът е направен през 1935 година.

Всичко това чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10