"Ние трябва да променим подхода към пациента още когато детето е вътре в утробата на майката, а не след това. Трябва да търсим и да откриваме своевременно някакви аномалии, генетични заболявания, за да не стигаме до това ние да раждаме дете, което вече ще бъде вече мъртвородено или ще почине малко след като се роди, защото има малформации, които са несъвместими в живота. Още повече, че пък някои от нещата е възможно, когато те бъдат открити, да бъдат лекувани още когато бебето е в утробата на майката", посочи лекарят.
В първа АГ болница „Шейново“ в София лекуват новородени със сърдечни и зрителни проблеми, обясни д-р Велев. Той допълни, че всички развити страни насочват ресурси към развитието на феталната медицина.„Акушерството е изключително голяма магия. От една клетка след девет месеца се получава едно човече и през този деветмесечен период ти трябва да проследиш всичко, което се случва, дали се случва както трябва, дали има опасности, които го грозят, дали нещо не е както трябва – да го предвидиш. Проследяването на една бременност е изключително важно нещо, с много рискове и фактори, които могат във всеки един момент да повлияят. Ти трябва да бъдеш нещо като следовател, изследовател, като аналитик, който да предвижда всичко това, което може да се случи, да го предвиждаш и да предприемаш някакви мерки, които да го превантират."
Голяма част от пациентите са в моето сърце. С тези хора понякога прекарвам повече време, отколкото с моето семейство, признава лекарят, който си дава сметка, че има „особена професия“:
„Там много трудно можеш да кажеш „Аз работя до два часа и след това вече нищо не ме интересува. Работното време е много относително, просто защото пациентът няма как да разбере, че той трябва да боледува до два часа, или до три часа, или до пет. Неговото страдание се явява във всеки един момент и когато то се яви, той очаква да получи адекватна помощ.“
Д-р Румен Велев даде примери с лекари на пределна възраст, които продължават да работят именно заради посветеността си на професията.
Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..
Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..
ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция. "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..
Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейпове, съдържащи канабис Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалисти установили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни вейп цигари,..
От началото на тази година Община Плевен предоставя здравни услуги в града и част от малките населени места. Средствата са осигурени по проект от Министерството на труда и социалната политика. До момента за този проект са назначени 17 домашни санитари, 4 медицински сестри и един психолог. Те вече обслужват над 100 потребителя от..
Близо 9 милиона лева ще бъдат инвестирани през тази година във водопроводната и канализационната мрежа на Свищов. 15 улици в Свищов ще бъдат с подменени общо над 2 километра водопроводи от водния оператор по защитеното финансиране от близо 2 милиона лева от оперативната програма "Околна среда". Още 6,5 млн. лв. са договорени от ВиК..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..