Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година.

Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината:

„Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме изстрелването, което наполовина по-малко само предишни изстрелвания. Изстрелванията стават все по-евтини и благодарение на това вече можем да си представяме космическия туризъм като нещо, което ще се случи, в късните наши години, ако добре се грижим за здравето си“.

В момента се получава един съобразен Ренесанс на космическата наука, убеден е Любомир Бабуров:

„За първи път от близо половин век днес ние се връщаме на Луната, което, според мен, доста интересно. Тази година три апарата бяха изпратени към луната. Един е от Китай, другия - от Индия, а  третия от израелска компания, която беше стартъп. Първия апарат ще кацне в първите дни на 2019-а. За мен е наистина впечатляващо, че този тип амбиция, който е липсвал в последните почти 50 години, се завръща“.

Човешкото има нужда от такъв тип истории и мотивация, категоричен е Бабуров.

От събитията на Земята, Вълчанова отличи непотвърдените информации за модифициран геном в бебета – близначки, за които се твърди, че китайски учен е модифицирал така, че не се разболяват от СПИН на по-късен етап от живота си. Бабуров има „силен скепсис“ от морална гледна, но определи събитието като „ключово за бъдещето на човечеството“, тъй като технологията вече съществува.

„Това, което всъщност виждаме в момента, е така нареченото редактиране на зародишната линия, което предполага, че тези промени след това ще продължат и в следващите поколения на тези деца. Всъщност там идва моментът, в който нямаше никаква сигурност за това какво предполага развитието на човечеството оттук нататък и се раждат серия утопични или антиутопични сценарии“, обобщи Вълчанова.

И двамата са категорични, че годината би била непълна без откриването на Вомбатите - семейство средно големи торбести животни от клас „Бозайници“ с кубични изпражнения. Те не са генно модифицирани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Рюте

Марк Рюте: НАТО ще запази единството си, независимо от това кой ще спечели утрешните избори в САЩ

НАТО ще запази единството си, независимо от това кой ще спечели утрешните избори в Съединените щати, декларира днес генералният секретар на Алианса Марк Рюте. Той определи присъствието на севернокорейски войници в Русия като сериозна ескалация на руската война срещу Украйна. "Ще работим с Камала Харис, ще работя с Доналд Тръмп, за да сме..

публикувано на 04.11.24 в 22:21

Министърът на транспорта на Сърбия подава оставка заради трагедията на гарата в Нови Сад

Министърът на транспорта на Сърбия Горан Весич заяви в понеделник, че ще подаде оставка заради срутването на козирка на железопътна гара в Нови Сад през миналата седмица, което причини смъртта на 14 души и рани трима други, предаде Ройтерс. Броят на загиналите при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад нарасна на 14 "Утре ще подам..

публикувано на 04.11.24 в 21:49
Германският канцлер Шолц и министрите на икономиката Хабек и на финансите Линднер

Очертава се решаваща седмица за съдбата на правителството в Германия

Това ще бъде решаваща седмица за съдбата на правителството в Германия. Трите коалиционни партии от седмици демонстрират пълен разнобой по важни теми като бюджета и изход от настоящата икономическа криза. В сряда вечерта ще се проведе заключителният разговор на триото лидери на правителството и тогава ще стане ясно дали кабинетът ще удържи..

публикувано на 04.11.24 в 21:42

Протест на пенсионерите в Италия

В италианската област Лигурия се проведе протестно шествие с митинг в Генуа на пенсионерите срещу бюджетната програма на правителството и понижената покупателна способност съобразно инфлацията. Протестът се проведе под надслов "Покупателната способност изтощава тези, които я нямат" – израз на бившия голям италиански политик Джулио Андреаоти...

публикувано на 04.11.24 в 21:21

Стефан Цанев е тазгодишният носител на наградата "Перото" за цялостен принос към българската литература

Стефан Цанев е тазгодишният носител на наградата „Перото“ за цялостен принос към българската литература. Церемонията по връчването на отличията се състоя тази вечер в НДК. Наградите се раздават вече 10 години в няколко категории. Призът за детска литература е за "Кръстьо: Частен детектив в Долната земя" от Юлия Спиридонова. В..

публикувано на 04.11.24 в 20:48
Киър Стармър

Британският премиер ще използва тактики за борба с тероризма, за да спре бандите за трафик на хора

Британският премиер Киър Стармър се закани да използва тактики за борба с тероризма, за да спре бандите за трафик на хора и обяви допълнителни 75 милиона паунда за граничната полиция на Обединеното кралство. Той заяви това в реч на срещата на върха на Интерпол в Глазгоу. В своята реч премиерът заяви, че новото Командване за гранична..

публикувано на 04.11.24 в 20:34
Екатерина Захариева

Кандидатката за еврокомисар Екатерина Захариева ще бъде изслушана утре в Европейския парламент

Кандидатката за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите Екатерина Захариева ще бъде изслушана утре в комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент. На представянето ѝ е поканена и комисията по култура. Според регламента, Захариева ще направи обръщение пред евродепутатите в рамките на 15..

публикувано на 04.11.24 в 20:20