„Българското национално радио (БНР) се утвърждава като един обществен оператор, който изпълнява своите функции. Работим в динамична и бързо променяща се среда. През последните десетина година настава истинска технологична революция, това променя медийния ландшафт и на пазара се появяват нови конкуренти като социалните медии. /…/ Над 50% увеличихме посещаемостта на нашите сайтове. Продължихме утвърждаването и развитието на програмите ни. „Хоризонт“, „Христо Ботев“ и регионалните ни радиостанции допринасят за доверието на слушателите“. Това каза в ефира на програма „Хоризонт“ генералният директор на БНР Александър Велев.
Александър Велев и София Владимирова, председател на Съвета за електронните медии (СЕМ), коментираха медийната 2018 година.
По думите на Владимирова, изминаващата година е била динамична за българските медии – имало е както образци за професионално журналистическо поведение, така и преминаване на границите на закона, на морала, на човешките стандарти.
„Трудно е да се работи при липса на средства. През последните години показахме, че в това състояние успяваме да се справяме с трудностите – търсейки икономии, редуциране на разходите, където е възможно. Следващата година ще бъде изключително тежка за Радиото, защото нараснаха значително плащанията ни към "Музикаутор" и ПРОФОН, а увеличение в бюджета няма. Проблемът с финансирането на БНР и БНТ стои отдавна пред нашето общество и ние продължаваме да нямаме визия за напред как ще се развиват средствата", коментира Александър Велев.
В коментар за дълго обсъжданото и коментирано сливане на БНР и БНТ София Владимирова подчерта, че преди всичко трябва да има отговор на два важни въпроса - защо и как това да се прави.
„Ако имаме отговор на тези въпроси, решението няма да бъде рисковано“.
Според нея по темата трябва да има обществен дебат.
„Да припомня, че до 1990 година двете институции бяха заедно. Аудиторията и обществото печелят от това да има две обществени медии, които се развиват самостоятелно. БНР винаги е било по-свободомислещо, следва да запази своята самостоятелност. Преди време в Словакия се сляха радиото и телевизията, но резултатът не е добър“, каза Александър Велев.
София Владимирова поясни, че очакваната дигитализация на Радиото е въпрос на законодателни промени, които да залегнат в Закона за радиото и телевизията. Според нея тригодишният мандат на генералните директори на двете обществени медии е твърде кратък, защото е свързан с подписване на дългосрочни договори, например, освен това е недостатъчен и пречи за разгръщане на политиката за управление на медията.
Владимирова очерта предизвикателствата пред СЕМ през 2019 година – избор на генерален директор на БНР, местни и европейски избори. „Бюджетът на СЕМ е крайно недостатъчен, предвид големите очаквания към регулатора“.
През 2019 година БНР ще отбележи 90 години от първото радиоизлъчване и 83 години от създаването на Радиото с международна конференция, на която ще бъде обсъдено бъдещето на обществените радио и телевизия в дигиталната ера – законодателна и прана основа, развитие в съвременния свят. Покана за участие е отправена към представител на Европейската комисия, който да разясни новата директива за аудиовизуалните продукти и към шефа на радиоотдела на Европейската организация за радио и телевизия. Планирани са концерти и връчването на традиционната награда „Сирак Скитник“.
Интервюто на Диана Янкулова със София Владимирова и Александър Велев можете да чуете от звуковия файл.
От Комисията за защита на конкуренцията съобщиха,че проверяват офиса на Асоциацията на българските застрахователите. Инспекторите ще изземат документация и ще проучат дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност", координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което..
Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани? Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "..
В САЩ днес отбелязват Деня на благодарността, който по същността си това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за реколтата с която ги е дарил, но с времето се е превърнал и в един от най-обичаните светски празници. Освен с религията, денят се свързва и с първите английски заселници, наричани пилигримите, които след..
ГЕРБ внесе в Конституционния съд искане за тълкувателно решение дали при изтекъл мандат Висшият съдебен съвет продължава в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. В искането се иска и тълкуване за това да ли е допустимо със закон или друг акт на парламента тези правомощия при изтекъл мандат да бъдат ограничавани. В трети..
От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар. В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни..
Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози. Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.
Жители на два столични квартала излязоха на пореден протест срещу застрояването на зелените площи в града и ремонта на улица "Опълченска". Жители на кв. "Изток" настояват за среща с кмета на София и с председателя на общинския съвет.
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..