Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Чудото” на Новогодишния фестивал на арабските детски театри в Израел

Изглед от Тел Авив
Снимка: Димитрина Кюркчиева

Новогодишният фестивал на арабските детски театри, организиран от театър „Елмина“, събра в Яфо театрални колективи от цял свят. Тъй като детската публика бе не само аробоезична, колективите наблягаха на спектакли с по-малко думи, а повече пантомима и мюзикъл, където музиката заличава езиковите различия. Преди всеки от спектаклите палеха свещи за еврейския празник на светлината през най-тъмните дни на годината -Ханука, раздаваха баклави и други арабски сладкиши в чест на празника на рождението на пророка Мохамед, а накрая пристигаше и Дядо Коледа и на тези, които му се радваха, раздаваше бонбони или дребни подаръци. Върхът бе последната вечер. На метри от театъра, на пощада пред часовниковата кула в Яфо, бяха запалени светлините на елхата. Това не е точно дръвче, а висока конусова решетка, с прикрепени по нея елхови клончета, светлинни гирлянди и стъклени топки.

Последният спектакъл на фестивала се наричаше „Чудото“. Това не беше новогодишна приказка, а разказ да проблемите на едно момченце, родено с много малформации по главата и лицето. Наложило се е да му правят поне десетина пластични операции, но въпреки всичко не изглеждало привлекателно, а е на възраст да тръгне на училище. Но децата са доста жестоки и му се подиграват, дори измислят, че ако някой се докосне до него, ще се зарази. Дори единственото момче, което иска да дружи с него, споделя с другите, че вече му е омръзнало да бъде с този изрод. Това се случва по време на карнавал и той не знае, че зад маската на „викащ призрак“, се крие болното момченце. Прибрало се вкъщи, то заявява, че повече не иска да ходи на училище. С много труд майка му и сестра му го уговарят да се върне в класната стая. Там, обаче, той сам се изолира от всички. Но се случва така, че по време на годишната училищна екскурзия(в Израел учебната година за всички деца завършва с различни екскурзии) непознати хулигани нападат един от съучениците, които най-често се подиграват на момченцето. То, заедно с бившия си приятел, се хвърлят да го спасяват. И тогава се случва чудото. Трите момчета стават неразделни.

В залата присъстваше и момченцето, за което е била написана пиесата. То, за съжаление, освен белези по лицето има и други проблеми. Движи се в инвалидна количка. Майка му е известна израелска писателка. По тази история има и телевизионен филм, но спектакъла на арабския театър бе интересно съчетание между куклен театър и живо изпълнение на съвсем млади артисти, с изключение на изпълнителката на ролята на майката на момчето, която е известна актриса. Всички те показаха, че еднакво добре играят , пеят и движат както марионетки, така и големи кукли. Въпреки назидателниядо известна степен сюжет децата, препълнили залата, нито за момент на се отегчиха, активно реагираха на ставащото на сцената, а след спектакъла не бързаха да си тръгват. Искаха да опитат да движат кукли и да попеят заедно с артистите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10