В първата глава авторите казват: „Хайде, не ни заблуждавайте, че развитието на света е устойчиво“. После казват: „Хайде, хайде има и други начини да се преодолее този застой“, а в последната част призовават към действие: „Хайде, нека да направим нещо заедно за бъдещето“.
Първият доклад на клуба е излязъл през 1972 година със заглавие „Границите на растежа“ и е предизвикал широк отзвук. Този доклад е бил продаден в над 30 милиона екземпляра в света. Клубът има около 40 доклада за своето 50-годишно съществуване. Амбицията на сегашните членове на Римския клуб обаче е да повторят успеха на първия документ, смята Иванов. За предаването „12+3“ по „Хоризонт“ той допълни:
„Чудно е, че тези хора, които не са живели по време на социализма, нито по време на комунизма, нито са пък от Източна Европа, имат доста сериозно и критично отношение към сегашния капитализъм. Те смятат, че той се е променил много в сравнение с времената на индустриалната революция и че е дошло време сега да се сложат някакви ограничения на този изродил се капитализъм и човечеството да поеме в правилна посока. Най-фрапиращото, за мен, беше откритието, че от всеки сто долара, които се въртят в световната икономика, само два долара отиват за заплащане на стоки и услуги, а останалите са финансов капитал, предимно спекулативен. Други факти, които се излагат тук, са че от 50-те най-големи транснационални компании, 45 не произвеждат стоки и услуги - те са застрахователни и финансови организации. Оттук, по някакъв начин, се стига до преразпределяне на световното богатство и до увеличаване на и без това голямото неравенство в света. И се оказва, че най-богатият 1% от световното население и още по- възмутително - само най-богатите осем човека - сега притежават толкова богатства, колкото най-бедната половина от човечеството, взети заедно“.
Авторите правят връзка между някогашния „празен свят“ – с много богатства и малко хора на планетата и сегашния „пълен свят“:
„Отиваме към осем милиарда, а когато са се поставили основите на този капитализъм, населението на Земята е било само един милиард. Всичко това означава, че толкова много хора потребяват много ресурси. За съжаление, тези ресурси са ограничени, а на всичко отгоре не се потребяват рационално - има голямо разсипничество… Светът е препълнен от отпадъци и така наречения "човешки отпечатък" върху природата се е увеличил неимоверно. Човечеството консумира толкова ресурси и изхвърля толкова отпадъци, че са ни необходими от четири до пет планети, а ние ги нямаме“.
Авторите апелират и за ново Просвещение. Предупреждават за някой слабости и опасности, които трябва да бъдат избегнати, сред които и роботизацията. Особено актуален е и призивът за борба с климатичните промени.
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..