Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искра Баева: В обществото има сблъсък на патриотизъм и национализъм, захранен с много митове

Снимка: Мария Христова

"В отбелязването на годишнини винаги има съвременен момент, винаги е обърнато към въпросите и предизвикателствата, които седят пред съвременниците. Честването не е елемент от историята, а елемент от съвременността. Историята винаги се използва – понякога, за да бъде учителка за живота, а по някой път просто за политически цели. Най-рядко е използването на историята с чисто историческа цел - да припомни миналото такова, каквото е било". Този коментар направи пред БНР професор Искра Баева по повод отбелязването на 100-годишнината от Първата световна война през 2018 година и предстоящото отбелязване на 80-годишната от началото на Втората световна война, както и предстоящото отбелязване на годишнина от Ньойския договор:

„Българското общество, особено младата му част, трябва да гледа на историята не толкова през призмата на официалната интерпретация, а през фактите“.

В предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Баева заяви, че забелязва засилен интерес на младите към историята и си го обяснява с „усещане за необходимост от национално себеосъзнаване на младежите“:

„Води се един спор в българското общество, един сблъсък на патриотизъм и национализъм. Виждаме го и сред политиците. Това създава една опасност - националното чувство или патриотичното да се използва за ксенофобски национализъм. Това същото виждаме“.

Официалният канон в историята вече няма такова въздействие върху обществото, каза Баева:

„Може би с болка трябва да кажа, че българските ученици се запознават с историята не толкова в училище, не толкова от официалните медии, колкото свободно, самостоятелно. Там се крият и многото митове. Всъщност, митове има навсякъде - и в известните официални историографски прегледи, които сега се опитват да ни представят България до 44-та година като държава, в която всичко е било прекрасно, като една демокрация, а след 44 – "недемокрация". Трябва да призная, че и едното, и другото не е вярно“.

За разлика от преди, сега официалната гледна точка „се бори с множество неофициални“, коментира Баева.

„Проблемът, според мен, в новия български национализъм, е, че той е захранен с твърде много митове и най-вече, че от отделните групи младежи, всяка живее в една абсолютна истина, но те не се допират една с друга - историческото познание се атомизира и това пречи да се постигне една що годе ефективна представа за българската история, която да бъде по-близка до сложната историческа картина.

Разпадането на големия исторически разказ води дотам, че една част от младежите приема, че България е велика сила, която е жертва на своите съседи или на великите сили, а друга част се опитва да каже, че нещата са по-сложни, но двете трудно контактуват. Ние се разпаднахме на една част от обществото, която е в постмодерната епоха, и друга, която е в предмодерната“.

Официалната гледна точка на ЕС към интернационализъм и национализмът се ражда в резултат на противодействие на тази гледна точка, коментира още Баева:

„Тази гледна точка направи опит да бъде насила въплътена във всички общества и да се превърне в нещо задължително, а всеки опит за задължения, за насилие върху интерпретацията, в която и да е област, поражда противодействие. В ситуацията, в която се намира Европа и светът сега, в една обща криза на Западната цивилизация, естествено, че силите, които се опитват да излязат от кризата, търсят твърдата основа и я намират в най-близкото минало, в националното. Опитът да се ускори този процес на засилване на наднационалното виждаме до какво доведе -  криза на Европейския съюз. Правилните стъпки за осъществяване на обединение са бавните стъпки, които трябва да бъдат предшествани от образование“.

"Отново държавите на Балканите започват да се противопоставят една на друга, но вината не е на балканците, а на политическите интереси на външни сили", коментира още тя.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Административният съд в Пазарджик атакува пред КС текст от Изборния кодекс

Административният съд в Пазарджик внесе в Конституционния съд искане за установяване на противоконституционност на текст от Изборния кодекс. Това съобщиха от Върховния административен съд. Искането е свързано с административно дело, в рамките на който съдът установил несъответствие на текст от допълнителните разпоредби на Изборния кодекс и..

публикувано на 03.07.24 в 20:08
Стойко Петков и Роберто Петков в съдебната палата в Ловеч

Съдът в Ловеч задържа под стража баща и син заради побой край Карлуково

Окръжният съд в Ловеч отмени мерките, наложени от луковитския районен съд на двамата мъже, баща и син, обвинени като извършители на побоя над шофьор на автобус с туристи край село Карлуково и им наложи най-тежката мярка за неотклонение "Задържане под стража“. Задържаните за побоя над шофьор на автобус до Карлуково са освободени..

публикувано на 03.07.24 в 20:01
Кристина Джурджова, магистър фармацевт, управител на аптека в Монтана.

Фармацевти ще внесат в РЗОК предизвестия за прекратяване на договорите с НЗОК

Аптеки в Монтана се включиха в националния протест на фармацевтите. За 2 часа днес не се изпълняваха рецепти по Здравна каса (НЗОК). Протест на собственици на аптеки и фармацевти в цялата страна Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват? "Не сме доволни, тъй като готвените промени в наредби на Касата и здравното..

публикувано на 03.07.24 в 19:55

Кабинетът предлага промени в бюджета, свързани с инвестиционната програма за общините

Кабинетът предлага промени в бюджета, свързани с инвестиционната програма за общините. С него броят на проектите се увеличава с 271 проекта, т.е. стават 2 529 броя. С направените предложения за промени прогнозният бюджет на проектите за 2024 г. се увеличава с 50,8 млн. лв., а общата прогнозна стойност на проектите за периода 1 януари 2024 - 31 декември..

публикувано на 03.07.24 в 19:52
Заседание на служебното правителство, ръководено от Димитър Главчев.

Служебното правителство назначи седем нови областни управители

Седем нови областни управители са назначени от служебния кабинет, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Те ще ръководят областите Враца, Монтана, Разград, Смолян, Стара Загора, Шумен и Ямбол, като със същото решение са освободени досега заемащите длъжността. От съобщението излиза, че Севджан Съдкъев, чиято оставка от Надзорния..

публикувано на 03.07.24 в 19:19

"Хизбула" е изстреляла над 100 снаряда срещу Израел

Ливанската групировка "Хизбула" е изстреляла над 100 реактивни снаряда по цели в Северен Израел в късния следобед, съобщава "Ройтерс". Няма данни за жертви. Атаката дойде след гибелта на командир от "Хизбула" при израелски удар край южния ливански град Тир.

публикувано на 03.07.24 в 19:07
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Владимир Путин разговаря около час с китайския лидер Си Цзинпин в Астана

В рамките на форума на Шанхайската организация за сътрудничество в Астана Владимир Путин разговаря около час с китайския лидер Си Цзинпин. Путин заяви, че "руско-китайските отношения на всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие преживяват най-добрия период в своята история и изтъкна, че те са изградени на принципите на равенство, взаимна..

публикувано на 03.07.24 в 18:43