Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Тотев: Бележим огромни темпове на ръст на Пловдив

Първоначалната идея на проекта Европейска столица на културата няма да се случи, каза Манол Пейков

| обновено на 02.01.19 в 18:35
Снимка: БГНЕС

Още от момента, в който Пловдив бе избран за културна столица, нещата тръгнаха възходящо. Всяка година отчитаме огромен ръст в посещенията в града. Удвоихме нощувките само за 5 години. В момента отчитаме нива от около 700 хил. нощувки. Това са огромни темпове на ръст за града“. Това коментира пред БНР кметът на Пловдив Иван Тотев. Косвената полза за града е свързана с имиджа, който води до засилен интерес на инвеститори например, добави той и подчерта, че този кумулативен ефект вече е видим.

Манол Пейков, който работеше по проекта Пловдив да бъде Европейска столица на културата в началото му, обаче, че първоначалната идеята няма да се случи.

“Да, събитията са ОК, но събитията са по принцип, да впечатлим чужденците. Най-знаковото нещо в случая, тази кула, която изградиха в центъра - тя струва милиони, а в същото време площада не прилича на нищо“, каза Пейков.

„Сега на старта, колкото и разнопосочни мнения да имаме, смятам, че такъв голям проект няма как да се случи, ако не работят много хора заедно. Това се случи в Пловдив. Успяхме да направим прекрасен екип, който да проведе целия процес от кандидатстване до реализиране на проектите. Виждам ентусиазъм у хората. Имаме над 1000 доброволци. За събитие в България с такъв голям брой доброволци в последните години аз не мога да се сетя. Направили сме големи крачки в посока „Заедно“, каза пловдивският кмет Иван Тотев.

Официалното началото на домакинството ще бъде дадено на 12 януари в Пловдив със спектакъла "Ние сме всички цветове", в който се очаква да се включат 1500 артисти. 

В програмата са включени над 300 проекта и 500 събития.

„Очаквам едно мащабно събитие, което е ключово за нас. Откриващите събития в Европейска столица на културата са едни от големите събития. Те са събития, които фокусират вниманието след това цяла година напред. Фокусът, който искахме да има в това откриващо събитие, мисля, че вече се получи“, каза още Тотев.

Манол Пейков обаче не смята, че Пловдив ще успее да се възползва оптимално от това, че е Европейска столица на културата през 2019 г.

“Не! Тъжно ми е, че трябва да го кажа. Изпитвам много смесени чувства, между другото, защото ние работихме много, за да се случи тази инициатива. Бях в екипа, който представи кандидатурата на Пловдив, който в последствие спечели. Първо, през 2013-а, после през 2014-а, за 2017-а на практика бях плътно член на УС“, каза Пейков, който бе отстранен от проекта по пътя на реализацията му.

„Един от основните въпроси беше – представете си, че е 1 януари 2020 г.- какво искате да се е случило в този град? Най-важното в крайна сметка е какво ще остане след културната столица“, каза той.

Според Пейков проектът „трябваше да се превърне в упражнение по заедност“.

„Някаква кауза, която да събере всички пловдивчани – не просто всички пловдивчани, всички българи. Това, което не се случи, е именно тази заедност, напротив, то се превърна в упражнение по разединение“.

Според него правителството три години и половина е забавяло сумите съвсем преднамерено, не поради липса на средства, а поради очевидно нежелание да ги даде.

За предстоящите през годината местни избори Иван Тотев коментира: „Важното в момента е да си свършим работата. Не си правя сметки за никакви избори. Това, което се случва в последните 8 години в Пловдив, след и по време на управлението на ГЕРБ категорично ме задължава да търся вариант, в който партията да има решаващо значение в управлението на Пловдив в следващите 4, а защо не и 8 години. За мен е важно ГЕРБ да бъде представена по същия добър начин, както в момента, в Общинския съвет, да има тежест в управлението на града, за да можем да гарантираме това стабилно развитие на Пловдив. Нямам никакви съмнения във вътрешното ми усещане, че за тези 8 години Пловдив кардинално се промени. Искам Пловдив да се развива по същия начин.

Целите интервюта можете да чуете в звуковите файлове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51