Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът остава в протестна готовност - код жълто, заради свръхцените на електроенергията

Васил Велев: Цената на тока в Швеция днес е 30 лв., у нас - близо 300. Да се търсят европейски компенсации!

По траекторията, по която се движим последните 2-3 години, ще катастрофираме, заяви председателят на АИКБ за дефицита

| Интервю
Васил Велев
Снимка: БТА

"Оставаме в готовност - код жълто, условно."

Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), във връзка с отложените протести на бизнеса срещу високите цени на тока.

Парламентарните групи, с които са се срещнали, са ги уверили, че ще подкрепят законодателни разпоредби, позволяващи Министерството на енергетиката и Министерският съвет да направят програма за компенсиране на свръхвисоките цени. Станало е дума и за средносрочен механизъм, който да носи сигурност на инвеститорите и да сработва в такива ситуации, а не "когато избухнат цените", да се бие тревога, обясни Велев.

Внесено е и предложение тези разпоредби да важат за цялата 2025 г., не само за трите месеца – до март, в които се простира действието на временния закон за приходите и разходите до приемането на закон за бюджета, подчерта той.

"Влизането в сила ще бъде от 1 януари."

Цената в Швеция днес е 30 лева, у нас е близо 300 лв., а сме на един общ пазар. Очевидно имаме проблеми тук, в Югоизточна Европа, за които е добре правителството да търси и компенсиране на европейско равнище, изтъкна Васил Велев.

Той добави, че регулираната цена от 138 лв. на мегават час е за детски градини, училища, молитвени домове и читалища.

"Тази програма се самофинансира, не ползва от бюджета средства", уточни Велев.

"Това не просто не са помощи, а частични компенсации – частично възстановяване на надвзетото. Ако може да говорим за помощи – това е за бита, защото там цената е под цената на микса."

Небитовите потребители са над 600 000 и тук влизат не само производствени предприятия, но и социалната сфера, здравеопазването, културата, администрацията, каза още Васил Велев. По думите му, всички, които не са битови потребители, са засегнати от тези свръхвисоки цени.

При всички случаи е добре бързо да се приеме закон за цялата година, защото съгласно този временен закон ще се извършват по-големи разходи, но за да се събират по-големи приходи, трябват промени, а не може да се внасят утежнения със задна дата, коментира председателят на АИКБ в предаването "Преди всички".

"По тази траектория, по която се движим последните 2-3 години, със сигурност ще катастрофираме", заяви Васил Велев относно опасенията за голям дефицит.

В Румъния следваха политики на раздути дефицити и социални разходи и сега са принудени да замразяват доходи – по-мек гръцки сценарий. За да не се случва това, трябва по-разумна бюджетна политика, допълни той.

"Доходите са вдигнати изпреварващо инфлацията. Ако говорим за минималната заплата, тя е вдигната с 38% за две години, само за тази година с 15%."

Очакванията са за декември инфлацията да покрие изискванията, посочи Велев относно критериите за еврозоната.

"За да няма по-голяма инфлация от естествената, затова са и тези програми за компенсация на свръхвисоките цени."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Вейпове онлайн: Битка с вятърни мелници

Сайтовете за нерегламентирано разпространение на вейпове са около 30 в момента , съобщи пред БНР старши комисар Владимир Димитров, директор на Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП.  Вчера с пълно единодушие Комисията по икономическа политика в парламента забрани вноса, търговията, продажбата, предлагането и разпространението в търговската мрежа и..

публикувано на 12.02.25 в 09:42
Снимката е илюстративна

По-малко автобуси ще пътуват по линията Кюстендил - София

По-малко автобуси ще пътуват по линията Кюстендил - София и обратно поради драстично намалелия брой на пътниците зимата, обявиха от Общината. От 15 февруари до 1 май се намаляват курсовете в почивните дни – събота и неделя. За тези дни вместо 7 курса ще се изпълняват четири. Обследване показало, че през почивните дни някои от..

публикувано на 12.02.25 в 09:38
Бойци на талибаните в Кабул.

"Ислямска държава" пое отговорност за атака в Афганистан

Терористичната групировка "Ислямска държава" пое отговорност за самоубийствена атака срещу банка в Северен Афганистан, при която ден по-рано загинаха петима души, заявявайки, че взема на мушка държавни служители на правителството на талибаните, предаде АФП. Насилието в Афганистан затихна, след като талибаните се върнаха на власт през 2021 г., но..

публикувано на 12.02.25 в 09:31
Мишел О'Нийл

Първият министър на Северна Ирландия отказа нощувка в "Уиндзор"

Първият министър на Северна Ирландия Мишел О’Нийл, която е от партията "Шин Фейн", е отказала официална покана от британския крал да остане да пренощува в замъка "Уиндзор" заедно с другите лидери на децентрализираните британски нации след частна вечеря, организирана от монарха тази вечер, съобщи вестник "Дейли телеграф". Докато първите..

публикувано на 12.02.25 в 09:02

Един човек загина при ракетна атака срещу Киев

Един човек загина, а поне 3-ма други са ранени, след като Киевска област беше подложена на внезапна руска атака с дронове и ракети рано тази сутрин. От военното управление заявиха, че пожари са избухнали в няколко сгради. Не е ясно какви ракети са били използвани, но късното пускане на предупреждения за въздушно нападение предполага, че те са били..

публикувано на 12.02.25 в 08:44
Финансовият министър Теменужка Петкова

Финансовият министър обсъжда с НСОРБ параметрите на бюджета за общините

Министърът на  финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г. Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия министър..

публикувано на 12.02.25 в 08:40
Милена Стефанова

Милена Стефанова: Намираме се в мътен разказ - колко са парите на държавата

Намираме се в мътен разказ, много неясен – колко са парите на държавата и с какво разполага това управленско мнозинство. Това мнение изрази пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Първият ешелон е с политическа отговорност . Всички са поели рисковете да имат негативи, може би искат да..

публикувано на 12.02.25 в 08:37