„Единственият начин да има по-добър контрол и по-добра ефективност на изразходените средства е пряко заинтересованите страни да се ангажират в процеса и да са част от управлението му. Не виждам причина това предприятие да е държавно“. Това каза пред БНР Николай Вълканов – анализатор и управител на неправителствена организация, която се занимава с проблемите в земеделието. Неговият коментар е във връзка с идеята Агенцията за борба с градушките да прерасне в държавно търговско предприятия, което да се финансира от държавата, земеделските стопани чрез такса и застрахователите.
Според него предложението не е дообмислено добре. Начинът, по който е замислено финансирането на новата система към момента, е спорен, защото той поставя на равна основа всички земеделски производители, изказа мнение Вълканов в предаването „Преди всички“. Той подчерта, че има много производители, които вече са инвестирали в противоградна мрежа.
Застрахователите пък вече предупредиха, че ако бъдат принудени да участват в този фонд, това ще доведе до скок при другите застраховки.
„Другият проблем е, че никой не знае и не може да прогнозира какви ще бъдат разходите на тази агенция. Те могат да варират много, особено когато имаме съмнение в ефективността и прозрачността на изразходваните средства. Те могат да експанзират много. Вече се говори, че в рамките на това ново държавно предприятие ще бъдат включени и други дейности, като увеличаване на валежите, защита от други природни бедствия и едва ли не в рамките на тази държавна структура да се вменят правомощия в последствие за обезщетения на пропаднали площи. Потенциално това може да стане един хищник на пари на данъкоплатците. Трябва да се види наистина кой е най-ефективният способ, как точно трябва да се конструира, кои са заинтересованите страни и искат ли те да участват в процеса и т.н.“, коментира още Николай Вълканов. Той подчерта, че преди да се мисли за повече средства и хора, ангажирани с градушките, първо трябва да се види как работи сегашната Агенция за градушките и дали нейната работа е ефективна. Според него трябва да се мисли по-генерално към проблема. Никой не може да гарантира, че загубите от градушки ще намалеят или ще изчезнат, категоричен е той.
По думите му в другите държави няма уеднаквен модел както по отношение на финансирането, така и по отношение на методите за защита от градушка:
„Навсякъде се използват различни способи – освен ракетен, има и самолетен способ, има и наземни генератори. Като метод на финансиране също не е еднакво навсякъде. В цяла Западна Европа няма практика на противоградна задължителна защита, държавно предоставена и регулирана – това е абсолютно частна инициатива, която се финансира от заинтересованите страни. Това става изцяло на доброволен принцип, доброволни вноски и с доброволен труд. Така е в Германия и Австрия например. Единствената държава в нашия регион, за която се сещам, че има 100% защита – това е Сърбия. Ние дори по време на комунизма не сме имали 100% защита на цялата територия на страната. Това е защото най-вероятно е било икономически неоправдано дори и тогава“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..
Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..
Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..
Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..
Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..