Европейската комисия определи 28 общини в страната като региони с превишени норми на фини прахови частици.
„Има много мерки, които не зависят от самите общини, но те са включени в програмите“, каза още в предаването „Хоризонт до обед" Георгиева.
„В закона бяха разграничени отговорностите на всяка институция в зависимост от това, което тя може да контролира. Общините ще могат да ограничават движението на моторни превозни средства в районите с най-голямо замърсяване след решение на Общинския съвет, ще можем да ограничаваме употребата на определени горива и уреди за битово отопление в районите с най-голямо замърсяване, също след решение на Общинския съвет. Ще можем да въвеждаме екотранспорт и екоотпление на обществени сгради“, каза Силвия Георгиева.
„Когато говорим за качество и чистота на атмосферния въздух, трябва да имаме предвид, че процесите са бавни и скъпи. Каквито и мерки да бъдат направени, те са поетапни и резултатите се виждат едва в следващия отоплителен сезон“.
Кметовете не могат да влияят върху промишлените производства, откъдето идват и големите замърсявания, но промените в закона вече дават възможност на общинските администрации да предлагат на регионалните екоинспекции временно да спират замърсяващи въздуха производства. Глобите, които ще се налагат на тези производства, ще влизат в общинските бюджети, за да може целево да се използват за мерки за подобряване на качеството на въздуха.
Предвиден е 3-месечен срок, в който да бъдат приети наредбите, които ще регламентират прилагането на закона. Твърдите горива, които ще отговарят на новите изисквания, ще се продават от следващия отоплителен сезон.
Седем български общини ще получат европейски средства за подобряване качеството на атмосферния въздух – мерките са подмяна на отоплителните устройства на твърдо гориво с алтернативни форми на отопление на газ, електричество, пелети или свързване към топлофикационна или газоразпределителна мрежа.
Интервюто със Силвия Георгиева и репортаж на Йорданка Петрова от Радио Видин можете да чуете в звуковите файлове.
Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..
"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..
В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..