Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Димитров-Майстора е подарявал много от картините си

Много от колекционерите и притежаващите творби на художника не желаят да афишират това

Една от наскоро откраднатите и намерени картини на Майстора.
Снимка: БГНЕС/МВР

Кражбата на  картини на Владимир Димитров-Майстора от дом на негов родственик в София преди седмица постави редица въпроси около културното наследство на  големия художник.

Нито изкуствоведите, нито уредниците в музеите и институциите в сферата на изкуството могат да обявят точния брой на сътвореното от Майстора. Неофициално се коментира, че под неговата надарена ръка са излезли над 2 000 творби. 

Някои от хората, които притежават картини на Владимир Димитров-Майстора, не желаят да се разкрива, че имат негови творби, коментира пред "Хоризонт" скулпторът Валентин Господинов, директор на Художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора " в Кюстендил.

"Колко хора знам, които притежават работи на Майстора, които изобщо не искат да се знае, че имат работи. Нещата отиват в много криминална посока. Работите на Майстора скочиха много като цена, а те си пазят душичката на Майстора. Те дори не го оценяват като творчество, като качество, а като сантимент."

Те отказват дори да бъдат снимани картини за архива на галерията в Кюстендил, допълва Валентин Господинов. И разказва, че Майстора е подарявал картини на изключително близки хора. "Духовността на Майстора и харизматичността му. Това, с което остава в сърцата на хората, на семействата, на които е подарил. И чистотата, с която те си го спомнят и съхраняват. Това е нещото, което трябва да се говори за него. Такъв е бил човекът." 

Недко Каблешков, който 33 години е бил директор на галерията в Кюстендил обяснява, че картините на Майстора са разпилени навсякъде. Той допълва, че броят вероятно ще надхвърли 2 хиляди, ако се прибавят и рисунките, които е правил по време на войната – при пътуванията му в Рим, в Сиракуза например.

Художникът Борис Елисеев, който от дълги години е живял в САЩ твърдял, че картини на Владимир Димитров-Майстора има и в Белия дом. Наскоро кюстендилка, наследила портрета "Дафина" на рано починало момиче от село Шишковци, който Майстора нарисувал и подарил на съсипаните от скръб родители, предоставила творбата за съхранение в галерията в Кюстендил за срок от пет години.

Картини на Владимир Димитров-Майстора и друг път са били обект на посегателство от крадци. Почиващ в санаторно-курортния комплекс в Кюстендил варненец откраднал една от картините на Майстора - портрета "Андон и Стойна Виячеви" от експозицията в дома на художника в Шишковци. По-късно картината била открита от полицията във Варна, върната е и се пази във фонда на кюстендилската галерия, уточнява кметът на селото Климент Терзийски.

Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04