Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кин Стоянов: Институтът за българската емиграция трябва да заработи отново

Библиотека, богат архив и музейна експозиция стоят заключени в очакване на експерти и финансиране

Емил Янев и Кин Стоянов
Снимка: Булфото

В Гоце Делчев се намира Институтът за българската емиграция в Северна Америка – САЩ и Канада. Негов директор е Тодор Гаджев, а негов създател - баща му д-р Иван Гаджев, емигрирал зад океана през 60-те години на миналия век. Институтът разполага с библиотека, архив и музейна експозиция, които в момента не работят.

През 2014 писателят и журналист Кин Стоянов, син на Радой Ралин, посетил института с екип от Държавна агенция „Архиви“ и оттогава приема присърце мисията за популяризирането му. От есента на миналата година Кин Стоянов се занимава с изучаване на несистематизирания архивен фонд съвместно с историка Людмил Станчев и архивистката Янка Среброва. 

Разглеждам го като българския Едмон Дантес, обясни в предаването „Нощен хоризонт“ Кин Стоянов. „За мен това усилие, което е направил основателят на този институт – д-р Иван Гаджев, за мен то е просто покъртително. То е свързано с някаква много силна духовна енергия.“

Д-р Иван Гаджев има изключително драматична съдба. Неговият баща - Илия Гаджев, е бил учител, силно ангажиран с каузата на ВМРО, духовен лидер в района на Гоце Делчев. Изчезва след 9 септември 1944-а. По-късно става ясно, че е жертва на масов разстрел край Добринище. След изчезването му, народната власт стоварва цялата репресия върху семейството му. Той оставя четири деца, сред които Иван Гаджев.

Успял да завърши ветеринарна медицина в Стара Загора и работейки в затънтен пограничен район в родния си край, през 60-те години на миналия век Иван Гаджев успява да се прехвърли в лагер за емигранти в Гърция. В Края на 1968-а се озовава в САЩ, основава своя ветеринарна клиника в Детройт, успява да се замогне и започва да играе важна роля в средите на българската емиграция в САЩ и Канада. На практика д-р Иван Гаджев кореспондира с всички по-известни фигури на българската емиграция, не само в Северна Америка. 

Когато Гаджев попада в САЩ, българската емиграция там вече има едновековна история зад гърба си, защото първите писмени свидетелства са от 60-те години на 19 век, посочи Кин Стоянов.

Българската общност в Северна Америка си е имала вестник – „Македонска трибуна“ и свое издателство. Веднъж годишно организациите по места се събирали на конгрес, на който решавали по-важните въпроси, свързани с общността.

Д-р Иван ГаджевИнститутът за българската емиграция в Северна Америка е основан през 1976 г. в Детройт, където д-р Гаджев започва да събира архивен материал. През 2003-2004 година целият архив е преместен в България. Всички инициативи, свързани с института, са финансирани от семейния бюджет на Гаджев. „Досега не сме имали спонсори – нито правителствени, нито частни. Това осигуряваше независимостта на института през всичките тези години“, разказа пред "Хоризонт" Тодор Гаджев, син на основателя на института.

Иван Гаджев не само пренася събрания архив в България, но и построява имота, в който се помещава неработещият институт днес в центъра на Гоце Делчев.

„Има библиотечен фонд – около 45 000 тома, архивен фонд, видео, аудио материали. Има и черковни предмети, оригинални, от българските черкви там“, допълни Тодор Гаджев.

Архивният фонд обаче не е систематизиран, така че с него да могат да се занимават научни работници. Институтът в момента не развива дейност, подчерта Тодор Гаджев и изрази надежда, че ще се намери начин той да заработи отново и да бъде полезен за историците и за по-широката публика.

Самият Тодор Гаджев е роден в Америка. Идва тук през 1997 за неколкоседмична ваканция. Двете седмици прерастват в следване в София и след това - в над десет години, прекарани в България. Според Гаджев и в момента българската общност в Детройт е доста активна, има работещ културен център и две български училища. 

Цялата тема е развита в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18