Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.
Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве. Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата, разказва за "Нощен Хоризонт" Мартина Иванова, психолог и холистичен терапевт:
"Всяко едно явление в нашия живот е следствие на съвкупност от фактори, така че и самотата в някакъв спектър може да бъде следствие на нашия свободен избор, но също така е и следствие на много дълбоки проблеми и промени в обществото ни, в социума.
Много е различен животът ни понастоящем. Само за последните 30 години правилата, по които се движи животът се промениха генерално.
Да - технологиите са едно от първите неща, които "бодат очите ни", но него ще го разгледам на последно място.
Едно от грандиозните неща, които настъпиха са тези променени семейни структури.
В миналото семействата бяха хем по-големи на брой, хем по-тясно свързани, имаше едни топли контакти и връзки, имаше традиции, които се поддържаха и то не по някакъв фалшив начин, а бяха пожелание на хората, и в тази топлота хората бяха свързани по естествен начин, тази топлота и тази свързаност беше част от автентичното ни, натуралното ни живеене.
В един момент нещата започнаха да се променят много сериозно.
Жените станаха много еманципирани, което от една страна е чудесно, но от друга страна измества фокуса от домакинството, от гледането на деца, от онази топла връзка, която само жената може да създаде в рода и в семейството. И оттук нататък нещата се промениха за всички ни.
Имаме изместване на социалните роли, имаме изместване на ценностите, които ни водят в живота.
И стигаме до това, което е най-грандиозното според мен, настъпването на технологиите и на дигиталната комуникация, които изместиха възможността и способността да се свързваме автентично и на живо. А ние хората сме много енергийни същества и имаме нужда от топла, истинска, физическа връзка.
И макар да живеем във века на бързите технологии чрез които сме свързани виртуално, ние всъщност сме по-разделени, което е сякаш един парадокс, изтъкна Мартина Иванова.
Тя поясни как живеят младите хора, които са потопени в социалните мрежи, как в стремежа си да угодят на модерните социални уклони, те се сблъскват с вътрешната фрустрация, че не стават, че не успяват, което води и до изолация.
Психолог поясни още, че това, че има все повече самотни майки, които трябва сами да се справят с всичко, води също до голямо изтощение, до невъзможност да се потърсят други алтернативи, липсва им партньорска подкрепа, води и до изолация и до емоционално изчерпване.
От друга страна възможността и привлекателността за работа от вкъщи, до което ни доведе пандемията, всъщност се оказва, че води до изолация и липса на социални взаимодействия, като така провокира много случаи на тревожни разстройства.
И аз моята практика мога да дам десетки примери, при които тази изолираност е довела до избухването на дефицити, които са дремели в човека като "бомба с часовников механизъм", поясни още Мартина Иванова, психолог.
Тя посъветва хората да променят това в живота си, за да не попаднат капана на депресията или други тревожни разстройства. Защото стереотипът на западния човек е много плашещ с неговата студенина и понякога фалшив образ.
Прекалено сме фиксирани в себе си и не усещаме другите, има и един страх, защото хората не искат да разказват за самотата си, за да не бъдат определени като слаби и нещастни, неуспешни, като противовес на изкуственото щастие в социалните мрежи.
Има и дефицит на смислени и дълбоки разговори, размисли, дори хората не искат да четат и вникват в дълги и качествени текстове, искат всичко да е кратко и да е бързо, но това не се получава, когато имаш проблем с психичното си здраве, обобщи още психологът.
Тя посъветва хората да преподредят приоритетите си, да открият какво ги тласка към изолация, да има едно осъзнаване на проблема, като акцентът е добро психично здраве, емоционално благосъстояние и повече истинска свързаност. Лека-полека ще осъзнаем ползата от свързването в малки социални общности, дори връщането на село говори, че хората започват да преоткриват истинските ценности в живота, които не са само материалното благосъстояние и издигането в професията.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино, което по закон трябва да бъде поне 300 метра. С тази промяна формално се спазва това изискване. Случаят предизвика силна обществена реакция. По инициатива на общинския съветник от ПП-ДБ-СС..
Работещите в държавните психиатрии се пребориха за значително увеличение на заплатите – 50% от 1 май за целия персонал. В очакване на по-високите възнаграждения лекари, сестри и санитари продължават да се грижат за пациентите в мизерни условия. Нерешен остава и въпросът за пребиваващите с години в психиатричните болници пациенти, които няма..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..
Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето,..
С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..
"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил. Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..