Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Гърдев за възможните сценарии след днешния вот в Лондон

| обновено на 15.01.19 в 15:21
Димитър Гърдев
Снимка: Евелина Стоянова, БНР

"Никой не може да направи категорична прогноза, защото съотношението е такова: нито привържениците, нито противниците на Брекзит в момента имат мнозинство, както и нито тези, които са за „твърд Брекзит“, нито тези, които са за нов референдум". Това обясни в интервю за предаването „12+3“ анализаторът Димитър Гърдев броени часове преди решаващото гласуване тази вечер в Лондон.

„Позициите в Британския парламент са такива, че никой не може да постигне своите цели, а оттук идва и тази огромна несигурност, тъй като министър-председателят Тереза Мей направи един политически маньовър, като отложи гласуването, което трябваше да бъде проведено на 11 декември, за сега, като постигна един вътрешен вот, който донякъде закрепи нейната вътрешна позиция в Консервативната партия. Но още тогава се видя, че никой не е доволен от развитието на нещата“, добави Гърдев. 

„Ситуацията във Великобритания в момента е такава - привържениците на Брекзит не са доволни от споразумението, което предстои, а противниците му не са доволни от това, което се очертава като перспектива“, подчерта анализаторът и разгледа подробно различните сценарии, които се очертават пред Великобритания след гласуване на споразумението:
„Ако бъде отхвърлено предложението за сделка на Тереза Мей и през Камерата на представителите малко по-късно днес, правителството има още три дни, за да направи един План Б, който отново да постави, но ако отново не мине - тогава Джереми Корбин заяви, че ще иска нов вот на недоверие. Ако се случи това - тогава се отива на предсрочни избори. А ако Тереза Мей устои, но всъщност няма гласуване на споразумението с ЕС - отново сме в една патова ситуация, защото това означава, че продължава процесът на Брекзит и най-вероятно правителството на Великобритания ще трябва да обяви, че ще излезе от ЕС без сделка, което също е драматично“.

„Оказа се, че този ход, тъй като досега никой друг не го е правил, води след себе си много сериозни подводни камъни за самата структура на Великобритания, като политическа система, но и като държавно устройство“, уточни Димитър Гърдев и припомни:

„Тук препъни камъкът се оказа Северна Ирландия и границата, която евентуално ще бъде наложена като защитна клауза от ЕС с Република Ирландия. А това много радикализира позициите в Британския парламент, тъй като се наложи Тереза Мей под неговия натиск да оповести какво представлява евентуално една такава защитна клауза. И тук се получи голямо разминаване в самата управляваща коалиция, тъй като Тереза Мей и консерваторите не управляват еднолично, а са в коалиция с Демократичната юнионистка партия, която всъщност беше против това споразумение с ЕС, а именно възможността да бъде изградена т.нар. „осигуряваща мрежа“ („предпазна мрежа“) или за известно време ЕС да наложи граница между Северна Ирландия и границите на ЕС - тогава ще минава през Република Ирландия и стоките ще бъдат обмитявани. В това споразумение се оказа, че ЕС ще има пълни права над територията на Северна Ирландия - ще има възможност да налага определени ограничения, а това взриви коалиционния партньор“. 

Евентуалното поражение на Тереза Мей ще бъде драматично, но „не завиждам и на този, който ще дойде след нея“, категоричен беше анализаторът, който обърна внимание и на стореното от Брюксел, а също и обясни какво ЕС „не може да си позволи“:
„ЕС се опита в лицето на Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер да изпрати едно писмо, което беше представено вчера в Британския парламент, с което да успокоят донякъде притесненията на британските парламентаристи, че ще има твърдо налагане на граница между Северна Ирландия и Република Ирландия. Но видяхме и как опозицията реагира - това са пожелателни думи и че в това няма никакво задължение. Всъщност патовата ситуация, в която се намира ЕС - нито Туск, нито Юнкер могат да поемат такъв ангажимент. Това, което евентуално ще се случи, ако мине сделката в Британския парламент, е гласуване впоследствие в Европейския парламент и одобрение от 27-те държави, така че ние тук също ще минем през един такъв период на одобрение на евентуална сделка с Великобритания“. 

Не е ясно обаче защо в писмото от Брюксел до Лондон се говори за „отлагане на Брекзит, защото Договорът от Лисабон ясно дава срок от две години“, изтъкна още Гърдев. 
„ЕС също се намира в един много сложен казус, защото той не може да прави отстъпки до край, както и не може да си позволи никакви отстъпки по-нататък, защото това е прецедент, който може да бъде повторен от много държави, които биха желали да предоговорят Договора от Лисабон и да бъде използван този механизъм за водене на преговори за излизане за постигане, а в последствие излизане или оставане в ЕС, но с изключителни клаузи, отстъпления и изключения, което ще взриви ЕС отвътре“, добави той.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разногласия в Държавния департамент за израелската операция в Газа

Вътрешен документ показва разногласия в американския Държавен департамент по въпроса дали Израел нарушава международните закони при операцията си в Газа. Агенция Ройтерс разпространява информацията 10 дни преди да изтече срокът, в който първият дипломат Антъни Блинкен трябва да докладва темата пред Конгреса. Според цитирания документ част..

публикувано на 28.04.24 в 08:05

Протест срещу Байдън преди годишната вечеря с кореспондентите, акредитирани в Белия дом

Протестиращи срещу подкрепата на американския президент Джо Байдън за войната на Израел срещу "Хамас" се събраха пред хотела във Вашингтон, където се проведе ежегодната среща на Асоциацията на кореспондентите в Белия дом, предаде Ройтерс. Демонстранти с плакати скандираха лозунги против убийствата на журналисти в Газа. Стотици протестиращи..

публикувано на 28.04.24 в 07:53

Клубът на „Колите в Смолян“ организира благотворително дрифт шоу в помощ на Георги

Клубът на „Колите в Смолян“ организира поредното благотворително дрифт шоу в помощ на болен млад мъж. Днес от 13.00 ч организаторите канят всички родопчани на полигона в село Полковник Серафимово, за да помогнат на 22-годишния Георги Маринов от Пловдив. Момчето има частично прекъсване на гръбначния мозък след катастрофа. От две години Георги е в..

публикувано на 28.04.24 в 07:52

Лазаровден и Цветница са едни от най-очакваните и обичани пролетни празници в Широка лъка

Момиченца облечени в народни носии от читалище „Екзарх Стефан“ в родопското село Широка лъка за поредна година спазиха стародавната традиция Лазаруване. От рано сутринта момиченцата, пременени в носии, с кошници в ръце пълни с върбови клонки и стръкчета здравец тръгнаха с песни из калдъръмените уличики в Широка лъка, за да посетят всеки дом...

публикувано на 28.04.24 в 07:43
Последици от руски въздушен удар срещу психиатрия в Харков, 27 април 2024 г.

Русия засилва натиска над енергийната система на Украйна

Руски ракети удариха енергийни съоръжения в Централна и Западна Украйна, което увеличава натиска върху енергийната система. Страната е изправена пред недостиг на противовъздушна отбрана въпреки предвидената военната помощ от САЩ. Въздушният удар е извършен с ракети с голям обсег, включително крилати ракети, изстреляни от руски стратегически..

публикувано на 28.04.24 в 07:41
Габриела Наплатанова

Габриела Наплатанова встъпва в длъжност като председател на СЕМ

Габриела Наплатанова встъпва в длъжност днес като временно изпълняващ длъжността председател на Съвета за електронни медии. Мандатът ѝ ще е със срок от шест месеца - до 27 октомври. След това, отново за шест месеца - до 28 април 2025 г., същата позиция ще заема Симона Велева, предаде БГНЕС. И председателите на СЕМ на ротация. За по 6..

публикувано на 28.04.24 в 07:33

Цветница е!

Православният свят отбелязва един от големите християнски празници - Вход Господен в Ерусалим. Дни преди своята Кръстна смърт Исус Христос бил посрещнат тържествено в свещения град. Многолюдното множество го приветствало с палмови клони. Така е установена традицията в храмовете да се раздават осветени върбови клонки. Празникът се нарича още..

публикувано на 28.04.24 в 07:28