Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лорита Радева: Блоковете и домакинствата ще имат възможност за разделно събиране на отпадъците

Николай Сиджимов: Почти всички общини изпълняват дейности за разделно събиране

Всички райони в София са обхванати от система за разделно събиране на отпадъците, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Лорита Радева – председател на Комисията по околна среда към Столичния общински съвет:
   

„Цяла София е обхваната от системата за разделно събиране на отпадъците, като за 22 от районите, те се обслужват на база договори за оползотворяване на опаковки със съответния законов режим от Министерството на околната среда и водите. И два района – „Кремиковци“ и „Овча купел“, са включени в система, която е по пилотен проект на нашата интегрирана система за управление на отпадъците. Но във всички 24 района имаме система за разделно събиране. Говорим за основната система с опаковките от хартия, стъкло, пластмаса отделно от другите потоци.“

Радева каза, че скоро е има възможност отделните блокове или домакинства да имат собствени контейнери за разделно събиране:

„Онова, което ми се струва, че най-много привлече вниманието при представянето на проекта за договори в комисията по околна среда, беше обхващането на домакинствата и през системите за индивидуално предоставяне на съдове за разделно събиране. Те могат да бъдат както съдове за етажна собственост, тогава, когато е регистрирана етажна собственост, и отговарят на няколко изисквания. Едната е да е регистрирана, като тук не трябва да имаме предвид регистрацията като сдружение. Говорим за една регистрация, която е свързана със заявяване на етажната собственост, че с общо събрание е избран домоуправител и той има силата най-малко в 2-годишен период да представлява, тази регистрация се прави  районната администрация по местоживеене. Другото изискване е да има затворени пространство, говорим за непременно помещение вътре във входа. Това може да бъде оградено пространство в междублоковата част, в което мога р да бъдат разположени заявените съдове за разделно събиране и до него да има възможност за достъп на специализирания транспорт, с който се извършва събирането на разделно събраните отпадъци.“

Радева уточни, че гражданите няма да плащат нищо за услугата:

„Тази услуга е изцяло безплатна. Тя обвързана по сила на действието на сключен договор.“

Николай Сиджимов – изпълнителен директор на Асоциацията на еколозите от общините, обясни от своя страна, че в почти всички общини в България се изпълняват дейности по рециклиране на отпадъците:

„Почти всички общини имат някакви договори с организациите за оползотворяване на опаковки, електрическо и електронно оборудване и т.н. за съжаление в по-малките общини, понеже не е на 100% обхваната територията, все още има общини, където такива договори не са реализирани и не се изпълняват, но колегиите, въпреки това, да предприели някакви действия и все пак някакви дейности по отношение на разделното събиране се прилагат по отношение на почти всички общини в България.“

Сиджимов посочи, че все още доста боклуци, които могат да се рециклират, попадат в общия отпадък:

"Все още има доста ценен ресурс да попада в общия отпадък. Добрата новина е, че въпреки, че те са смесени, в много общини те постъпват в такива центрове за сепариране на отпадъците, където една голяма част от тези ценни суровини все пак успяват да се извличат."

Николай Сиджимов смята, че държавата може да се намеси в областта на екологичния дизайн, така че контролира по-добре как се опаковат продуктите и да не се смесват различни материали в един продукт. 

Още по темата слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16