Три страни в ЕС – България, Кипър и Малта – дават гражданство срещу инвестиции при условия, които са по-малко стриктни, отколкото изискванията за натурализация, се казва в доклада на Европейската комисия, оповестен днес. В документа се отбелязва, че в тези държави няма задължения за физическо пребиваване, нито за естествени връзки със страната, преди да бъде дадено гражданството. България е най-малко проблематична от трите страни, се разбра от думите на еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова. В доклада се констатира липсата на прозрачност при функционирането на схемите, както и липсата на сътрудничество между държавите-членки, които допълнително засилват рисковете от заплаха за сигурността, пране на пари и избягване на данъчното облагане.
"Бих допълнил две неща към доклада: Първо, хората, които получават гражданство, да бъдат публични. Процесът по придобиване на гражданство да бъде публичен и проверката да включва европейските служби. Второ, да има реална инвестиция, т.е. да има създадени работни места" – коментира в интервю за "Нещо повече" на "Хоризонт" политикът Мартин Димитров.
Това, че средата през последните 10 години обстановката не е благоприятна, не означава, че такъв режим не трябва да има. Не говоря за гражданство, а за право на пребиваване. Утре се надявам в нова икономическа и политическа ситуация да има много желаещи. Един ред не се създава за моментното състояние на нещата, а винаги се търси перспективата, подчерта Димитров.
Според него трябва да има публичен регистър и тогава ще има много по-малко злоупотреби. Много е важно цялата процедура да е публична, да е ясно кой е получил българско гражданство и кой пребивава на територията на България.
В САЩ се получава право на пребиваване срещу инвестиция. Този принцип работи и в други страни, няма начин да не работи и у нас, въпреки че в момента не е така.
Димитров коментира и изборните правила и предупреди:
"Много съм обезпокоен, че преференцията ще бъде убита, както и машинното и електронното гласуване. Само че ако стане така, желанието на хората да гласуват още повече ще намалее".
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Парламентът избра единствения кандидат за управител на НЗОК Петко Стефановски, издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. "За" гласуваха 147 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП-ОЛ, ДПС-ДПС и "Има такъв народ". "Против" гласуваха 81 депутати от "Възраждане", ПП-ДБ и "Величие".
Български диетологични дни ще се проведат от утре до неделя във Варна с участието на водещи специалисти. Със събитието ще бъде поставен акцент върху необходимостта от популяризиране на възможностите на съвременната диетотерапия . Темата на 2025 г. е "Метаболитни нарушения". "Идеята ни е да обединим специалисти, които работят по едно и..
Енрике Иглесиас пристига отново в България за ексклузивно шоу - единствено участие на Балканите за това лято. След 7 години световната суперзвезда се завръща в София, за да подари на феновете си незабравима вечер, изпълнена с горещи страсти и много музика и енергия. На 20 септември 2025 стадион "Васил Левски" ще се превърне в сцена за..
Европейската комисия отпусна заем от 1 млрд. евро, извънредна макрофинансова помощ за Украйна. Заемът ще бъде изплатен от блокираните в Общността активи на Руската федерация. Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали като гаранция за сигурността им Така общата сума за макрофинансова помощ към страната..
България безусловно отговаря на всички номинални критерии за присъединяване към еврозоната, заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференция, организирана от "Капитал". Според Радев активното участие в европейския проект е най-добрата позиция за страната ни в условията на все по-засилващи се геополитически рискове. Българската икономика..
"Възраждане" няма да подкрепи бюджета и няма да участва в тематични мнозинства по отделни предложения, каза в кулоарите на парламента лидерът на партията Костадин Костадинов. "Не виждам какви тематични мнозинства би могло да имат. Политическо е решението за бюджета. Така че ние ще гласуваме против всички предложения на управляващите",..
"ДПС – Ново начало" ще подкрепи бюджета и няма да допусне сътресения. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на партията Делян Пеевски. "Ще подкрепяме бюджета, държавата трябва да е стабилна. Мисля, че няма никакви теми, сътресения няма да има и олигарсите няма да се радват. Оставяме ги да си командват слугите на площада", заяви Пеевски...
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..