Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галаконцерт „100 г. Латвийска национална опера” в програмата на OperaVision

В Латвийската национална опера се състоя гала концерт по случай 100-годишнината от обявяването на независимостта на Латвия и  създаването на националния оперен театър на страната. Това е внушително музикално събитие, което може да впечатли всеки любител на оперното изкуство както с участието на знаменити оперни звезди, така и с високото изпълнителско ниво  на целия концерт, който продължава 3 часа.

Прекрасни гласове, задълбочени интерпретации, култура на музициране, прекрасен оркестър, хор, мога да говоря само със суперлативи за всичко, което чух и видях! Цялата програма бе ръководена от диригентите на Латвийската опера Мартинс Озолинс, Модестас Питренас, Александрс Вилиуманис, Янис Лиепнис, Нормундс Ваисис. Хормайстор бе  Аигарс Мери. В първата част на концерта бяха изпълнени арии и ансамбли от латвийски опери на композиторите Зелинкас, Карлсонс, Мединс и др. Изпълненията бяха приповдигнати, с много настроение, придружени с прожекции на исторически моменти от живота на операта. Втората част на концерта бе посветена на оперната класика - прозвучаха любими арии и ансамбли от опери на Верди, Пучини, Джордано, Гуно, Сен Санс, Доницети, Вагнер, Чилеа, Бизе.

Много интересни бяха изпълнителите, участващи в концерта. Когато разглеждах материалите за латвийския театър ми направи впечатление, че към списъка на редовните солисти на операта има и списък на гастролиращите певци. Вероятно те имат някакъв постоянен ангажимент към театъра. Там фигурират едни от най-големите звезди на операта днес: Александър Антоненко, Елина Гаранча, Людмила Монастирска, Олеся Петрова, Марина Ребека. Част от тях участваха в този тържествен концерт. Разбира се, в центъра на солистите бе Людмила Монастирска - големият драматичен сопран на световните сцени, прочутата изпълнителка на  Лейди Макбет, Абигаиле, Турандот днес. В концерта тя изпя арията на Лейди Макбет, финала на „Турандот“ и два дуета от опери на Верди. Много интересни бяха и партньорите й в тези дуети. В „Набуко“ пя прочутият италиански баритон Франко Васало, който се изявява на всички големи оперни сцени днес - Метрополитън, Ковънт Гардън, Миланската Скала, Виенската опера и др. В другия дует от „Трубадур“ Монастирска  имаше за партньор един прекрасен баритон - Владислав Сулимски, солист на Мариинския театър. За мен бе истинско откритие прекрасния му баритонов глас, великолепната му интерпретация на образа на Граф ди Луна. С бурен възторг публиката посрещна появата на сцената на американския тенор Стефен Гоулд - истински вагнеров хелдентенор, редовен участник в спектаклите в Байройт, който изпълни арията на Танхойзер и монолога на Отело, както и на естонския бас Аин Анжер - с голяма кариера в цяла Европа, в репертоара му има вече 40 роли, а на концерта изпълни Рондото на Мефистофел и Арията на  Захария от „Набуко“. Силно впечатление направи прекрасния глас на Олеся Петрова - истински мецосопран, дълбок, красиво звучащ в ариите на Далила и Азучена. Трудно ми е да изброя всички прекрасни певци, участвали в концерта - ще спомена ярките гласове и  темперамент на грузинския тенор Иракли Кахидзе, турския тенор Мурат Карахан и особено на тенора от Косово Раме Лахаи, смятан за един от най- перспективните млади певци в момента, както и прекрасната Динара Алиева от Азербайджан, която впечатли с красивия си глас и ярък сценичен темперамент в ариите от “Манон Леско и „Силата на съдбата“. И пак останаха още много певци, които искам да спомена – бяха общо 14 мъже и 7 жени на сцената и всички на много добро изпълнителско ниво. Толкова големи певци трудно можете да видите в един концерт!

Записът ще бъде наличен в сайта на OperaVision тук до 31 май 2019.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26