Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на идеи е по-страшна от липсата на инвестиции в културата

Композиторът Петър Дундаков: В музиката няма страх от отворените граници

Българската култура трябва да спре да се държи като беден сирак

Петър Дундаков
Снимка: БНР

„Българската култура е част от европейската. Ние сме част от Европа и трябва да спрем да мислим за себе си като за някакъв беден сирак, на който правителството не дава достатъчно пари. Липсата на идеи е по-страшна от липсата на инвестиции в културата.“ Това каза композиторът Петър Дундаков в предаването „Графити по въздуха“ на програма „Хоризонт“.

Преди дни в Пловдивската опера "Мистерията на българските гласове" и оперният оркестър представиха етно-симфоничния проект "Бучимиш“. Концертът бе част от колекцията "Европа - КОНТИНЕНТЪТ КУЛТУРА". Проектът съдържа 12 нови произведения, специално написани за състава.

„Бучимиш“ се нарича излезлият през май албум на „Мистерията на българските гласове“ с участието на Лиза Джерард.

Избрахме това име, тази метафора, защото  Бучимиш е име на хоро, характерно с уникален неравноделен размер – 15/16, обясни Дундаков. „Символът на заедността, на кръга, на хорото, решихме, че по някакъв начин има връзка с това, което правим в този албум“.

Албумът не е просто продължение на някаква етнографска традиция, изтъкна композиторът. „А е на базата на фолклора - обединение на много нови гласове, които не са свързани с фолклора, но през българската традиция ние ги колаборираме и всички застават заедно в един кръг. Затова избрахме и „Бучимиш“.

"Бучимиш" е мистерия на гласовете

В центъра на този албум е гласът и носейки „Мистерия на българските гласове“, този албум е мистерия на гласовете, подчерта Дундаков. „Ако приемем, че Лиза Джерард е солист, който идва от друга култура, но пък е с много голям респект към нашата традиция. Начинът й на пеене е повлиян от българския фолклор.“

Петър Дундаков възприема стилистиката на „Бучимиш“ като посока за развитие на музиката през 21 век.

Навсякъде по света албумът се приема с много голям интерес и провокира много покани за участия във фестивали извън България. През юни например в Барселона ще пеят редом с Ерика Баду и изпълнители, които не са свързани с етнографски традиции и фолклор. „Успяваме да застанем на сцената пред една съвсем млада публика, която слуша музиката на 21 век. И сме поканени (голяма чест е за нас) на този фестивал, за който водещо изречение е The new normal – Новото нормално.“

В музиката няма страх от разширяване на границите

Дундаков няма точна рецепта как да изглежда фолклорът на 21 век, но е сигурен, че не би трябвало да има страх от разширяване на границите. „И това, което аз опитвам  в музиката, която правя, специално в този албум, е да срещам този фолклор с нещата, които не са чисто разпознаваеми като клишета като фолклор.“

В срещата между музиканти от различни традиции се създава възможност за разширяване на музикалните граници. Не само музикално, но и философски, това за него е шансът да се произведе нещо ново във време, в което всичко изглежда вече създадено.

Авторската музика е като раждане на нов живот

Понякога душата забременява с някаква идея, която иска време, за да се роди, вярва Петър Дундаков. „Когато създаваш голямо произведение или пишеш авторска музика, то е някаква форма на израждане. То не минава, поне при мен, с бутилка вино и вдъхновение. То е едно пътешествие.“

Дундаков е завършил композиция в Ротердам. Прекарал е в Холандия близо десет години. И до днес има много контакти и възможности за работа там, но признава, че никога за него не е стоял въпросът дали да остане там. „Отидох да уча, да поема от световния поток, от световната енергия.“

Не слага знак на равенство между популярността и успеха. „Успехът за мен е вътрешно постижение. И когато успееш да го изравниш, да постигнеш успех вътре в себе си, тогава и това, което се случва с теб навън, вече започва да има друга тежест и друго измерение. Не просто да станеш популярен и привидно успешен.“

Цялото интервю е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53