Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тони Димов: Законът за горивата е пример как се заобикалят изисквания

Тони Димов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Законът за горивата, чието влизане в сила беше отложено, е пример как депутатите заобикалят изискванията на регулаторната реформа от 2016 за оценка на въздействието и обществени обсъждания на законопроектите. Това заяви в предаването „12+3“ Тони Димов от Центъра за оценка на законодателството.

Организацията публикува годишен мониторингов доклад относно спазването на нормативните изисквания, свързани със задължителната оценка на въздействието и обществени консултации при приемане на нови закони.

Димов заяви, че в периода 2017-2018 година проблемите в това отношение са се задълбочили, а Народното събрание се ползва за бърза писта за приемане на закони, които ще имат неясно въздействие върху обществото.

„Едното явление е парадоксът. Народният представител, за да придаде важност на своето проектопредложение казва, че то би засегнало целия народ. След което внася своя законопроект с една страничка, в която казва „Няма да има въздействие“. Други явления – преписване като ученици; оценки на въздействието като конвейр - сменя се само името; явлението копи-пейст. В първата, прохождаща година, когато е възможно да има грешки, бяхме достатъчно снизходителни“, заяви Димов.  

„Новите явления сочат за следващо ниво на изобретателност при заобикалянето на закона. Явлението „0+1=2“. Оценката на въздействие изисква първо да се разглежда нулевият вариант, „не прави нищо“, и да се сравняват евентуалните бъдещи ефекти от предлаганите регулаторни намеси с него. Как биха се развили обществените отношения, ако ги оставим просто така, и как, ако се намесим? Добрата практика казва, че трябва да се разгледат минимум два други варианта. Българското народно събрание разглежда само нулевия и един друг вариант, за да подсили колко е важно да се регулира“, допълни правният експерт, според който „нулевият вариант“ трябва да се разглежда приоритетно, поради изобилието на регулации в българското законодателство.

„Народното събрание се ползва като бърза писта, като пробойната в системата, като мястото, където нещата могат да бъдат пускани по пързалката, когато в Министерският съвет няма време нещата да бъдат разгледани от междуведомствена съгласувателна процедура и с обществени консултации. Защо Народното събрание не провежда обществени консултации, когато закона го задължава? Заради бързината. Народните представители нямат време да се вслушат в своите избиратели“, заяви Димов.

Той допълни, че Законът за горивата е създал „невъобразим абсурд в правния мир“. Той е приет без никакви обсъждания и с оценка за въздействие, в която пише, че няма да бъдат засегнати малки и средни предприятия и административно натоварване.

След като се оказва, че това не е вярно, но законът вече е влязъл в сила, се търсят варианти за отлагането му чрез забавяне на поднормативните наредби.  

По думите на Димов институциите все още не разбират смисъла от задължителната оценка на въздействието и обществените обсъждания на законопроектите. 


Целия разговор с експерта чуйте от прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение чрез инициативата "Мото Коледа"

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение и рехабилитация. Парите са доброволни дарения, събрани от плевенските мотористи чрез инициативата "Мото Коледа". Общата сума възлиза на 41 хиляди лева. Инициативата "Мото Коледа" набира все повече приятели в региона, доказателство са даренията през 2024 –та година, направени по време..

публикувано на 11.02.25 в 18:57
Газа, 1 ноември 2024 г.

Според ООН за възстановяването на Газа ще са необходими 53 млрд. долара

Най-малко 53 милиарда долара ще бъдат необходими за възстановяването на ивицата Газа, се казва в доклад на ООН за последиците от 15-месечната война между Израел и "Хамас", цитиран от АФП. Авторите на доклада подчертаха, че, за да започне процесът на възстановяване, е нужно да бъдат установени система за сигурност и "политическа рамка", които да..

публикувано на 11.02.25 в 18:56
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че ще предложи на Русия размяна на територии

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че ще предложи да размени земя, която украински военни контролират в руската област Курск в замяна на украинска територия, която Русия в момента е окупирала - ако се проведат преговори.  "Ще разменим една територия за друга", е заявил Зеленски в интервю за британския вестник "Гардиън", без да уточнява кои..

публикувано на 11.02.25 в 18:43
Кметицата на Троян Донка Михайлова и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов откриха Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция  в троянското село Добродан

Гуцанов: Индексирането на пенсиите ще продължи по швейцарското правило

Индексирането на пенсиите  ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5% "Тъй..

публикувано на 11.02.25 в 18:24
Доброволци почистват калта от улиците в Пайпорта, натрупана при наводненията, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията във Валенсия. Мигрантите, които пребивават временно или незаконно, ще получат възможност да работят легално в рамките на една година. Решението има за цел да улесни удължаването и предоставянето на разрешителни за чужденците, които са живели или работили в засегнатите..

публикувано на 11.02.25 в 18:17

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата срещу фирмата - доставчик на 9 тролея, част от транспортната схема в града. Те бяха доставени през лятото на 2021 година с финансиране по ОП "Околна среда" по проект за модернизиране на обществения транспорт в града. След дългогодишни опити да се намерят средства за..

публикувано на 11.02.25 в 18:14

НС окончателно решава за реакторите на АЕЦ "Белене" след доклад на министъра на енергетиката

Днес парламентът на Украйна разреши на украинската компания "Енергоатом" да закупи от България двата атомни реактора от АЕЦ "Белене".  Киев се надява да придобие оборудването, за да удвои броя на реакторите в атомната си централа в Хмелницка област. Решението беше взето с голямо мнозинство във Върховната Рада в Киев.  Украинските депутати обаче..

публикувано на 11.02.25 в 17:59