Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиооркестърът отбелязва 80-годишнината на композитора Георги Минчев

Академик Георги Минчев
Снимка: Ани Петрова

С музиката е свързан целият му съзнателен живот - от първите уроци по пиано през 1946-а, през обучението при някои от най-забележителните личности на ХХ век: Марин Големинов, Родион Шчедрин, Арам Хачатурян, и до днес, когато очаква поредния концерт на Радиооркестъра, в програмата на който са предвидени и две негови пиеси.

Почти същата тежест в биографията на Георги Минчев има и творческата връзка с БНР.

Композиторът признава:
"Аз си дадох сметка, че съм само с 4 години по-млад от Радиото. В Радиото аз постъпих през 1959 г., още като студент във втори курс в Консерваторията - това са 60 години. И до ден днешен смятам, че моят избор - това е моя кауза, това е мое разбиране, това е мое съществувание - аз съм свързан изцяло с Радиото."

Георги Минчев е сред малкото музиканти у нас с титлата академик на Българската академия на науките. Носител е на важни награди, сред които "Сирак Скитник" през 2008 г. и "Златен век" на Министерството на културата през 2014 г. 
На рождения му ден, 29 януари, в чест на неговата 80-годишнина творецът беше посрещнат в БНР и поздравен от много колеги и приятели, от ръководството на Музикална къща БНР, от Симфоничния оркестър и Смесения хор. Прозвуча изпълнение на "Многая лета".

На 1 февруари от 19.30 часа в зала "България" предстои юбилеен концерт на Радиооркестъра с диригент Марк Кадин и солистка Маргарита Калчева - контрабас. Под надслов "...и с дълбок поклон към моите учители" програмата ще включва освен музика от Георги Минчев, и произведения на творците, които са имали най-голямо влияние в неговия живот - Концерт за контрабас и оркестър от Марин Големинов, "Закачливи частушки" от Родион Шчедрин и музика към балета "Гаяне" на Арам Хачатурян. 

За силната си дългогодишна творческа връзка с БНР и за пиесите в програмата на юбилейния концерт Георги Минчев разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова , която разказа за наследството на старите майстори дюлгери :..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50
Трявна

Даскаловата къща и легенди за тревненския сокай

В ранните години от развитието на Тревненската художествена школа много често майсторите поемат строежа на църквите, както и вътрешната украса. С нарастване на търсенето и поръчките през първата половина на XIX век, строителството, иконописта и дърворезбата се отделят като занаяти и това са трите направления на Тревненската школа, възникнала в..

публикувано на 12.08.24 в 12:37

Мъдростта в поезията на Йордан Фурнаджиев

Йордан Фурнаджиев е син на големия ни поет Никола Фурнаджиев. Всъщност и двамата са големи, но доста различни. Докато е жив бащата, синът Йордан не смее да му покаже стиховете си и Никола не знае, че наследникът твори. Той е роден на 16 юли 1934 година. Завършва ВИАС, водно строителство. Приживе бащата не знае, че синът върви по неговите..

публикувано на 12.08.24 в 12:22
Александър Василев – Василевса

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата , която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж , която съпътстваше олимпиадата.  Месец..

публикувано на 12.08.24 в 10:23

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06