Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво знаем за Световната банка в исторически, икономически и политически план

Снимка: nineoclock.ro

От днес Кристалина Георгиева е президент на Световната банка до пролетта, когато ще бъде избран новият титуляр. Това ни дава повод да поговорим за значението на Световната банка в икономически и политически план.
 

Банката има ключова роля за подпомагането на редица държави в света и е изключително важна за преминаването на България от планова икономика към това, което имаме в момента. Тя е създадена в далечната 1944 година, когато е поставено началото на световната финансова система. Началото е поставено на конференцията в Бретън Уудс, Ню Хемпшир, където се събират делегати от 44 държави, поканени от президента Франклин Рузвелт.   

Това е първата голяма финансова конференция след лондонската през 1933 година. В ски курорта е взето решението за създаването и Международния валутен фонд, разказа пред "Хоризонт" доц. Лена Русинова - член на Управителния съвет на БНБ и преподавател в УНСС. Самата Русинова дълго време е била част от Световната банка.

Първият заем е отпуснат на Франция три години след създаването на Световната банка. Той е в размер на 250 милиона щатски долара и освен с редица финансови изисквания, идва и с политическо - всички членове на френското правителство, свързани с комунистическата партия, трябва да бъдат отстранени. Повечето експерти коментират, че още оттогава Световната банка е използвана и за политически цели.

Първият президент на Световната банка е Юдижий Мейър, преди това ръководител на Федералния резерв и издател на "Вашингтън Поуст". Ръководителят на групата винаги е американски гражданин, докато другата глобална институция -  МВФ, се ръководи от европеец. Сега начело на фонда е Кристин Лагард, а от днес временно изпълняващ длъжността президент на Световната банка е Кристалина Георгиева.

През октомври 2018 година Световната банка представи индекс на Човешкия капитал. В него се измерват перспективите на всеки да достигне потенциала си, който е можел да постигне, ако държавата е инвестирала в добро здравеопазване и образование.

„Основните задачи на групата на Световната банка е преодоляване на бедността в световен мащаб. Една от ключовите цели до 2030 година е да се преодолее крайната бедност, като се сведе до не повече от 30% броят на хората, които живеят с по-малко от 2 долара на ден“, обясни Русинова.

България в момента получава единствено консултантска помощ от Световната банка, но банката, заедно с МВФ, изиграват съществена роля за стабилизирането на страната ни през 90-те.

Сега погледът на банката е насочен основно към развиващите се страни, а решенията за цялата група ще взема Кристалина Георгиева. В Давос, когато вече е известно, че Джим Йон Ким се оттегля от поста, тя заяви:

„Напрежението в търговията допринася за несигурността, което вреди на световната икономика. Надяваме се, че тази несигурност ще бъде решена. Когато големите страни кихнат, малките хващат пневмония. Затова е важно да виждаме ясно, че търговията облагодетелства всички и че тя от полза всъщност и за бедните хора в богатите страни“.

Престоят на Джим Йон Ким в Световната банка е доста спорен. Изборът му през 2012 година бе приет като "скандален", защото надделя не опитът, а гражданството му. Мнозина са категорични, че е време Световната банка да поеме по нов път и да се отърси от политическите влияния. Въпросът е дали ще успее - кандидатите за поста ще се изслушват от финансовия министър на Съединените щати Стивън Мнучин и дъщерята на президента Доналд Тръмп - Иванка.

Индра Нуйи и Рей Уошбърн са сред фаворитите за поста. И двамата са богати и известни в бизнес средите, с опит в ръководенето на глобални компании. Заместник - финансовият министър Дейвид Малпас също може да се бори за поста на президент на банката, чийто функиции бавно залязват според множество ексепрти.

Като главен изпълнителен директор на Световната банка Георгиева насочи усилията си не само към преодоляване на крайната бедност, но и в борбата с климатичните промени. Именно към това се променя и експертният профил на институцията. Затова  съществува въпросът ще успее ли Георгиева като временен ръководител на банката да не стане обект на политическо влияние, а да помогне за решаването на наболели проблеми.

Доц. Лена Русинова е категорична, че високият пост на Кристалина Георгиева е изключителен успех за България. Описва я като „Ииключително енергичен човек, който е безкомпромисен в работата си“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл.

Изслушват директора на Сикрет Сървис пред Надзорната комисия на Конгреса на 22 юли

Надзорната комисия, която е главният разследващ орган на Камарата на представителите в американския Конгрес, извика директора на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл, за да даде обяснение за действията на агентите при опита за убийство на кандидата за президент Доналд Тръмп по време на предизборен митинг в Бътлър, Пенсилвания.  ФБР: Стрелбата срещу Тръмп е..

публикувано на 14.07.24 в 20:59
Снимката е илюстративна, архив.

Кувейт съобщи за "гигантско петролно откритие" - находище, чиито запаси се оценяват на 3,2 млрд. барела

От петролната компания на Кувейт съобщиха, че са направили "гигантско петролно откритие" източно от Остров Файлака. Петролните му запаси се оценяват на 3,2 милиарда барела. Според главния изпълнителен директор на компанията, цитиран от АФП, залежите в това находище се равняват на производството на страната за три години.  Агенция "Блумбърг"..

публикувано на 14.07.24 в 20:31

Мотористи от Италия загинаха на пътя Монтана - Берковица

Двама мотористи загинаха на пътя Монтана - Берковица. Полицаите изясняват причините за тежката катастрофа, която стана в късния следобед.  50-годишен мъж и 48-годишна жена, жители на Италия, са загинали на място, след като моторът им се е ударил с лека кола, пътуваща от Берковица за Монтана.  Катастрофата е станала малко след железопътния прелез,..

публикувано на 14.07.24 в 20:22
Снимката е илюстративна, архив.

Иракските власти откриха масов гроб, за който се смята, че е на жертви на ИД

Иракските власти откриха масов гроб с тленни останки, за които се смята, че са на жертви на  групировката "Ислямска държава" (RO). Предполага се в него  има поне 140 тела. Те са открити на около 70 километра западно от Мосул в Северен Ирак - град, който де факто беше столица на самопровъзгласилия се халифат на "Ислямска държава". В пика на своята мощ..

публикувано на 14.07.24 в 19:58
Джейн Гудол

Загуба на местообитания, лов и трафик на бебета са сред основните заплахи за шимпанзетата

Днес отбелязваме деня на нашия най-близък генетичен роднина в животинското царство - шимпанзетата. Споделяме над 98 процента от нашето ДНК с шимпанзетата, които всъщност са човекоподобни маймуни и за разлика от същинските маймуни нямат опашка. Те имат обаче сложна система за комуникация, социална структури и точно като хората са способни както..

публикувано на 14.07.24 в 19:35
Пораженията от израелски въздушен удар в района на Ал-Маваси в Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 13 юли 2024 г.

Училище, администрирано от ООН, е взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, Ивицата Газа

Училище, администрирано от ООН, бе взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, в централната част на Ивицата Газа. Има убити и ранени. Според медии, контролирани от "Хамас", става дума за най-малко 15 убити. Говорител на израелската армия каза, че училището е било използвано от бойци на групировката за атаки срещу израелски войници...

публикувано на 14.07.24 в 19:32
Кирил Петков (вляво) и Николай Денков (на втори план в центъра) от ПП-ДБ при президента Радев (вдясно), архив.

От ПП-ДБ искат среща с президента, за да обсъдят политическата криза

От "Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха среща с президента Румен Радев, за да обсъдят политическата криза и възможностите за решаването ѝ. След изключването на повечето от депутатите от парламентарната група на ДПС, групата на ПП-ДБ стана втора по сила в Народното събрание. Президентът Румен Радев заяви, че ще връчи втория..

публикувано на 14.07.24 в 19:06